Podejmując decyzję o skorzystaniu z kredytu samochodowego, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim pamiętajmy o ilości rat, terminowości spłat oraz zabezpieczeniu naszego zobowiązania.
Okres zobowiązania
Okres zobowiązania to dylemat wielu kredytobiorców. Ta kwestia w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych i kwoty, o jaką się ubiegamy. Możemy zdecydować się na krótki okres finansowania, na przykład Santander Consumer Bank oferuje kredyt samochodowy nawet na okres 6 miesięcy. Możemy też skorzystać z możliwości rozłożenia rat w dłuższym czasie, nawet do 96 miesięcy. Ilość rat powinna umożliwiać nam terminowe spłaty, gdyż kwota raty kredytu, w zależności od okresu finansowania, na jaki się zdecydujemy, będzie się różnić. Możliwości jest wiele – każdy bez problemu znajdzie odpowiednią opcję dla siebie, swoich potrzeb i możliwości.
Terminowość spłat
Pamiętajmy, że nasze zobowiązanie powinno być spłacane w określonym terminie, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o karne odsetki i upomnienia. Podczas zawierania umowy zwróćmy uwagę na dzień, do którego będziemy musieli wpłacać środki. Jeżeli nam nie odpowiada, poinformujmy o tym naszego doradcę i wybierzmy inny. Odsetki to nic przyjemnego, dlatego terminowość spłat jest niezwykle istotna. Jeżeli spóźnimy się ze spłatą raty, najczęściej otrzymamy przypomnienie od banku drogą mailową lub telefoniczną. Spłacanie zobowiązania w terminie zaprocentuje także w przyszłości – gdy zdecydujemy się na kolejny kredyt, nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem pozytywnej decyzji.
Zabezpieczenie kredytu
Większość banków wymaga zabezpieczenia kredytu samochodowego, zazwyczaj w przypadku większych kwot. Najczęściej jest to przywłaszczenie pojazdu przez bank, w formie karty pojazdu lub w depozycie, a także zastaw rejestrowy, czyli wpis banku do dowodu rejestracyjnego. Może to być także cesja praw z naszej polisy AC. Są to standardowe działania, mające na celu zabezpieczenie banku na wypadek, gdybyśmy przestali spłacać nasze zobowiązanie.