Co należy wiedzieć o samochodzie na kredyt?

Zakup samochodu za własne oszczędności to plan, którego realizacja może się okazać dość trudna. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na komunikację miejską. Nie musimy także wydawać wszystkich swoich pieniędzy na auto sprowadzane z Niemiec, które pamięta upadek muru berlińskiego. Gdy sami nie jesteśmy w stanie sfinansować zakupu samochodu, pomóc może nam bank.

Kredyt samochodowy – próba definicji

Kredyt na samochód jest szczególną formą kredytu gotówkowego charakteryzującą się tym, że pochodzące z niego środki muszą zostać wykorzystane na zakup auta lub innych pojazdów dopuszczalnych przez dany bank. Jest nisko oprocentowany, bank wprowadza jednak jeden z kilku rodzajów zabezpieczeń, aby mieć pewność, że nie będzie poszkodowany przez nieuczciwego klienta.

Najważniejsze zasady

Już na wstępie wypada podkreślić, że zarówno warunki, jak i wymagania typowe dla kredytu samochodowego to kwestia indywidualna, a tym samym trudno mówić o nim w oderwaniu od konkretnej oferty. Co do zasady jednak, kredytowanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy możemy zaoferować bankowi bardzo konkretne zabezpieczenie. W innym wypadku ryzyko wiążące się z pożyczaniem pieniędzy, mogłoby być zbyt duże.

Najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia jest zastaw rejestrowy. Pozwala on na roszczenie sobie przez kredytodawcę prawa do samochodu, jeśli osoba decydująca się na taki rodzaj kredytu nie będzie pokrywać zadłużenia. Popularnym rozwiązaniem jest jednak również odstąpienie bankowi tych praw, jakie wiążą się z posiadaniem polisy AC. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, a więc procedura, w ramach której następuje przeniesienie własności samochodu na wierzyciela aż do momentu, w którym kredyt zostanie spłacony.

Pytanie o opłacalność

Kredyt samochodowy nie jest rozwiązaniem idealnym, posiada jednak przynajmniej kilka zalet. Można go zaciągać bez względu na to, czy kupuje się auto nowe, czy też używane. Wcale nie mniej istotne jest i to, że kredyt taki można spłacać dość długo, co ułatwia zakup osobom o niższych dochodach.

Polecane  Kredyt na samochód – jak sfinansować zakup samochodu