Wiele osób myli kredyt samochodowy z kredytem gotówkowym. Tymczasem są to dwa różne zobowiązania, które wiążą się z zupełnie innymi konsekwencjami.
Pierwszą różnicą między kredytem gotówkowym a samochodowym jest jego przeznaczenie. Bank udzielając nam kredytu gotówkowego, w żaden sposób nie wnika, jak zostanie on spożytkowany. Możemy przeznaczyć te pieniądze na dowolny, wybrany przez nas cel. Mogą to być niezapłacone rachunki, czy inne zobowiązania lub też możemy za jego pomocą sfinansować wyjazd zagraniczny, lub wydać te pieniądze na święta.
W przypadku kredytu samochodowego możemy go przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu mechanicznego
Co więcej, może to być tylko ten pojazd, którego dokumenty przedstawiliśmy przy wniosku kredytowym. Dodatkowo, aby uzyskać kredyt samochodowy, musimy dostarczyć do banku dużo więcej dokumentów. O ile w przypadku kredytu gotówkowego wystarczy zaświadczenie o zarobkach, odcinek renty lub emerytury albo w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, sprawozdanie finansowe i dokument tożsamości, to w przypadku kredytu samochodowego musimy też przynieść całą dokumentację dotyczącą kupowanego pojazdu.
Bank musi mieć pełną wiedzę, jaki pojazd chcemy kupić
Jaka jest pojemność silnika i ile lat ma wspomniany samochód. Nie może też on być zbyt wiekowy. W takim wypadku najpewniej nasz wniosek zostanie odrzucony. Powodem jest zabezpieczenie, jakie bank musi sobie zagwarantować na ewentualność, kiedy przestaniemy spłacać nasz kredyt. Zbyt stary samochód, taką gwarancją niestety nie jest. Warto też pamiętać, że podmiotem kredytu w tym wypadku jest właśnie pojazd. Oznacza to, że póki nie spłacimy w pełni naszego zobowiązania, póty samochód będzie należał do banku. Z tego powodu oprocentowanie kredytu samochodowego jest dla klientów banku dużo korzystniejsze. Bank ma bowiem dużo większą gwarancję, że w razie, gdybyśmy nie byli w stanie spłacać naszego długu, lub wręcz odmówili spłaty należności, to samochód po prostu zostanie przez tę instytucję zlicytowany.