Szybkie przemieszczanie się z puntu A do B to w dzisiejszych czasach bardzo ważna i przydatna rzecz. Dlatego na drogach pojawia się coraz więcej samochodów, których celem jest właśnie umożliwienie nam sprawnego poruszania się między różnymi lokalizacjami. Wejście w posiadanie własnego samochodu wiąże się jednak z dość sporym wydatkiem, zwłaszcza jeżeli myślimy o klasie średniej lub nawet wyższej. Jeżeli samochód potrzebny jest „na już”, a nie mamy w ogóle żadnych oszczędności lub uzbierana przez nas kwota nie jest jeszcze wystarczająca, możemy skorzystać z proponowanych przez banki kredytów samochodowych.

Z czym się to wiąże? Kredyt samochodowy to pożyczka docelowa. To znaczy, że pieniądze możemy przeznaczyć jedynie na zakup samochodu. Z pozoru nie brzmi to zachęcająco, ale kiedy spojrzymy na oprocentowanie takiego kredytu możemy zauważyć, że jest wyraźnie mniejsze niż w przypadku standardowych pożyczek. Jego wysokość waha się, między innymi, w zależności od tego na jaką kwotę będzie opiewał kredyt, jak długo będziemy go spłacać i jak duży będzie nasz wkład własny.

Warte jest zaznaczenia, że niektóre kredyty – te o najniższych oprocentowaniach lub w ogóle nieoprocentowane – wymagają wkładu własnego w wysokości przynajmniej pięćdziesięciu procent ceny samochodu. Dotyczy to głównie banków samochodowych, czyli takich działających przy koncernach samochodowych. W przypadku tego typu kredytu rata jest jedna i płaci się ją na przykład po roku. W pozostałych przypadkach – rat standardowych czy balonowych – nie są konieczne wpłaty wkładu własnego.

Oprocentowania kredytów samochodowych diametralnie różnią się od tych standardowych, ponieważ bank zabezpiecza się przez przywłaszczenie samochodu na czas spłaty rat. Oczywiście możemy normalnie korzystać z pojazdu, ale w przypadku nieopłacania rat samochód przechodzi na własność banku. Dodatkowo bank zabezpiecza się przez cesję praw z polisy AC – jeśli dojście do wypadku, pieniądze z ubezpieczenia przekazywane są do banku. Niemniej wciąż kredyt samochodowy to najpopularniejsza forma zakupu samochodu.

Polecane  Kredyty samochodowe