Jak działa ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca, który jest jednocześnie posiadaczem dowolnego pojazdu zmechanizowanego, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Komunikacyjne ubezpieczenie tego typu należy wykupić natychmiast po nabyciu i zarejestrowaniu pojazdu.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zadziała w sytuacji, kiedy spowodujemy zdarzenie drogowe, w którym ktoś ucierpi lub zostanie uszkodzone jego mienie, a zatem wtedy kiedy będziemy sprawcami wypadku lub kolizji. Polisa OC uchroni nas przed koniecznością pokrywania szkód, jakie poniósł poszkodowany. Osoba poszkodowana może zgłosić szkodę z naszego OC i dostanie odszkodowanie od ubezpieczyciela. Ubezpieczenie oczywiście nie zadziała, kiedy w wyniku wypadku, dojdzie do uszkodzenia naszego własnego samochodu. W tym przypadku zadziałać może tylko dobrowolne ubezpieczenie AC.

Sam zakres ubezpieczenia jest taki sam w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Reguluje go ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednak koszt polisy, czyli wysokość składki nie będzie wszędzie taka sama. Nie będzie też jednolita dla każdego. Wysokość składki zależy bowiem od indywidualnych danych samego posiadacza pojazdu, jak też właściwości samego samochodu lub innego pojazdu zmechanizowanego. Dobrym sposobem na dokonanie wyboru samego ubezpieczenia, jest skorzystanie z internetowej porównywarki. Pozwoli nam ona zanalizować oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i oczywiście wybrać tą najkorzystniejszą dla nas pod kątem finansowym.

Na samo OC musimy się jednak zdecydować stosunkowo szybko.

Wedle obowiązującego prawa nie możemy pozwolić sobie nawet na jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, i to niezależnie od tego, czy nasz pojazd jeździ po drogach publicznych, czy rdzewieje na podwórku pozbawiony wielu części. Jeśli tylko pojazd mechaniczny jest zarejestrowany, musi mieć ciągłość ubezpieczenia OC. Od tej zasady jest bardzo niewiele wyjątków. Robi się je wyłącznie właściwie dla pojazdów, które można uznać za historyczne.

Polecane  Oprocentowanie kredytów samochodowych

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/