Jak wziąć kredyt samochodowy

Planowana zmiana samochód na nowszy model może skomplikować się gdy zabraknie nam środków finansowych. Ratunkiem jest wtedy kredyt samochodowy.

Dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu

Kredyt samochodowy w odróżnieniu od innych instrumentów bankowych przeznaczony jest tylko i wyłącznie na jeden, ściśle określony cel. Możemy go wydać na zakup nowego lub używanego pojazdu albo na naprawę już posiadanego samochodu. Aby w ogóle starać się o kredyt samochodowy musimy posiadać dowód osobisty oraz jeszcze jeden dokument potwierdzający naszą tożsamość. Przy dużych sumach kredytu banki mogą od nas wymagać dodatkowego potwierdzenia. Konieczne też będzie zaświadczenie o dochodach. Tylko na tej podstawie bank jest w stanie określić czy jesteśmy w stanie uporać się z zaciągniętym zobowiązaniem. Niezbędne będzie też zaświadczenie o braku wpisu pojazdu jako zastaw, dokument dotyczący zakupu samochodu, ubezpieczenie oraz kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu.

Warunki jakie postawi bank

Niestety zgromadzenie wszystkich dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu nie gwarantuje nam jeszcze, że go otrzymamy. Musimy się zatem liczyć z pewnymi warunkami, które postawi przed nami bank. Przede wszystkim powinniśmy się liczyć z określonym limitem finansowym. Dla banku udzielenie nam kredytu na kilkaset złotych jest po prostu nieopłacalne. Dlatego nakłada górny ale też dolny limit poniżej którego nie otrzymamy kredytu samochodowego. To samo tyczy się terminu spłaty. Zwykle wynosi on od kilku miesięcy do nawet dziesięciu lat. O ile przy zakupie nowego pojazdu bank nie będzie nam robił żadnych problemów to jeśli chcemy kupić samochód używany musimy się liczyć z tym, że bank dokładnie sprawdzi wiek pojazdu. W takim wypadku będzie też wymagane podanie do wiadomości banku przebiegu pojazdu.

Polecane  Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy – różnice

Zanim weźmiemy kredyt powinniśmy zwrócić uwagę na kilka wskaźników, które decydują o tym czy jest on dla nas opłacalny. To przede wszystkim oprocentowanie, prowizja, odsetki karne oraz to czy dany bank pozwala nam spłacić kredyt we wcześniejszym terminie.