Koszty kredytu samochodowego

Rozważając możliwość skorzystania z kredytu samochodowego należy brać pod uwagę wszelkiego rodzaju koszty, które z takim kredytem się wiążą. Generalnie kredyt samochodowy jest tańszy niż kredyt gotówkowy i najczęściej będzie stanowił najlepszy wybór jeśli chodzi o możliwość sfinansowania zakupu samochodu, ale warto też przyjrzeć się kosztom, które zależeć będą jeszcze od kilku warunków dotyczących samego kredytu samochodowego.

Po pierwsze jest to koszt oprocentowania i samej prowizji. Już na samym początku mamy dobrą wiadomość bowiem w takich kredytach celowych koszty te są mniejsze dla kredytobiorcy. Zwłaszcza atrakcyjnie oferta ta wygląda w przypadku kredytów samochodowych przewidzianych dla przedsiębiorców.

Nadal też zachowany jest bardzo niski poziom formalności, niemalże w podobnym zakresie jak przy szybkich kredytach gotówkowych. Stałym kosztem, który pojawi się niezależnie od wybranej formy kredytu samochodowego będzie koszt ubezpieczenia samochodu. Kredytobiorca zobowiązany będzie do wykupienia ubezpieczenia w zakresie AC i to przez cały okres trwania umowy kredytowej.

Nie jest to jednak koszt wysoki, ale konieczny ze względu na fakt, że przedmiotem zabezpieczenia kredytu będzie najczęściej sam pojazd. Z drugiej strony oszczędzić można wtedy na klasycznym ubezpieczeniu kredytu, które może nie pojawić się w ogóle lub jego koszty mogą być dla kredytobiorcy odpowiednio niższe.

Niekiedy banki mogą w tej sytuacji sugerować firmę ubezpieczeniową, z której usług można skorzystać w takiej sytuacji. Kolejnym kosztem związanym z kredytem tego typu jest koszt powołania biegłego rzeczoznawcy majątkowego, który dokona wyceny samochodu, który ma być kupiony za środki z przyznanego przez bank kredytu.

Taki koszt pojawi się tylko i wyłącznie wtedy gdy kredyt samochodowy udzielany będzie na pojazd używamy. Dodatkowo w przypadku samochodu używanego wzrosnąć mogą koszty oprocentowania czy prowizji, zwykle adekwatnie do wieku kupionego w ten sposób pojazdu. Swego rodzaju kosztem może być także wymagany niekiedy przy kredytach samochodowych wkład własny.

Polecane  Kredyt na samochód używany – jak wybrać?