Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy – różnice

Posiadanie własnego auta jest obecnie niemal niezbędne. Własny samochód daje olbrzymią wolność, pozwalając dostać się wszędzie tam, gdzie chcemy, a gdzie na przykład nie dociera zwykła, zorganizowana komunikacja. Można również wyjeżdżać o takiej porze, o jakiej się pragnie. Z uwagi jednak na fakt, że dobre pojazdy są drogie (nawet te używane), coraz więcej kupujących musi zaciągać kredyt, żeby móc sobie pozwolić na taki zakup.

W obliczu jednak wyboru jaki kredyt wybrać, wiele osób nie wie co będzie lepsze – kredyt gotówkowy, czy może kredyt samochodowy? Wyjaśniamy różnice między nimi!

Samochód

Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, więc niekoniecznie trzeba w ogóle informować, że chcemy przy jego pomocy zakupić samochód. To z pewnością wygodny rodzaj kredytu, który dosyć łatwo jest otrzymać – ale już dostępna wysokość podobnego kredytu może być naprawdę różna. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, więc ciężko powiedzieć, czy każdy otrzyma tyle pieniędzy, ile potrzebuje na zakup pojazdu.
Kredyt samochodowy jest zaś udzielany wyłącznie na ten jeden cel – zakup samochodu. To kredyt, który może posłużyć do zakupu bądź pojazdu używanego, bądź nowego. Zabezpieczeniem jest zwykle sam samochód, który w przypadku niepłacenia rat może zostać przejęty przez bank. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy jednak otrzymać więcej pieniędzy – choć oczywiście konkretna wysokość pożyczki również uzależniona jest od konkretnego kredytobiorcy.

Zdarza się, że banki odmawiają, sugerując, żeby ktoś wybrał nieco tańszy pojazd

Co lepiej wybrać? Kredyt gotówkowy czy samochodowy? Wydaje się, że odpowiedź jest dosyć prosta – ten drugi. Z uwagi na fakt, że przeznaczony jest na zakup konkretnej rzeczy i stanowi ona zabezpieczenie, możemy liczyć na korzystniejsze warunki spłaty. Taki kredyt jest zwykle rozłożony na dłuższą ilość czasu, a jego oprocentowanie jest nieco niższe niż w przypadku wersji gotówkowych kredytu. Ostatecznie więc każdy kupujący (przyszły, zadowolony kierowca) wyjdzie na tym lepiej.

Polecane  Kredyt samochodowy – czy można go szybciej spłacić?