Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Planujesz wymienić swój stary samochód na nowszy model? A może to twój pierwszy zakup i chcesz kupić drogi samochód, na który brakuje ci gotówki? Bez względu na intencje właściwym adresem, pod który powinieneś się udać, jest bank.

Bank może nam udzielić dwóch rodzajów kredytu. Gotówkowy lub samochodowy. Ich podstawowa różnica sprowadza się do przeznaczenia. Kredyt gotówkowy możemy wydać na całkowicie dowolny cel. Bank pożyczając nam pieniądze, jest zainteresowany, tylko tym czy będziemy w stanie zwrócić pełną kwotę kredytu wraz z odsetkami.

Czy przeznaczymy uzyskane środki na zakup sprzętu ruchomego, wakacje, święta lub też spłatę innego kredytu, jest bankowi po prostu obojętne

W przypadku kredytu samochodowego możemy z tych środków sfinansować tylko zakup wskazanego przez nas pojazdu mechanicznego. Może być to samochód osobowy, ciężarowy, autobus, ciągnik, a nawet motor lub quad. Nie możemy jednak wydać pieniędzy na coś innego. To ograniczenie wynika z faktu, że zakupiony pojazd jest dla banku gwarancją, że spłacimy zaciągnięty kredyt. W innym bowiem przypadku bank zlicytuje nasz zakup, bo póki na jego konto nie spłynie ostatnia rata kredyt, pojazd pozostaje własnością banku.

Aby podjąć kredyt samochodowy, musimy też przedstawić więcej dokumentów

Nie wystarczy donieść tylko dowód tożsamości i zaświadczenie o zarobkach. Musimy też przedstawić całą dokumentację dotyczącą kupowanego przez nas pojazdu. Z tego względu wiele osób rezygnuje z tego typu kredytu. Jednak warto wspomnieć, że kredyty samochodowe są dużo niżej oprocentowane, a tym samym w sensie finansowym, korzystniejsze dla klientów. Jeżeli zatem chcemy uzyskane środki przeznaczyć tylko na zakup pojazdu i nie potrzebujemy ich do sfinansowania innych naszych potrzeb, to warto zadać sobie nieco trudu, zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty i uzyskać kredyt samochodowy. Jeżeli jednak kupujemy starszy pojazd, który kosztuje niewiele, a dodatkowo uzyskane środki chcemy przeznaczyć na inny cel, to rozsądniej będzie jednak podpisać umowę na kredyt gotówkowy.

Polecane  Kredyt na samochód