Kredyt samochodowy, gotówkowy czy leasing - poznaj różnice i wybierz odpowiednie rozwiązanie

Nie masz gotówki potrzebnej do sfinansowania upragnionego auta? Nie rezygnuj z marzeń — sięgnij po kredyt samochodowy, gotówkowy lub leasing. W artykule wyjaśnimy ich specyfikę. Podpowiemy także, który z nich okaże się najlepszym wyborem.

Sfinansowanie transakcji gotówką to najszybszy i najprostszy sposób na rozpoczęcie użytkowania upragnionego auta. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić, aby jednorazowo „wyciągnąć z kieszeni” kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chcesz zamienić wysłużone 4 koła na nowszy, większy czy lepiej wyposażony model, sięgnij po alternatywę w postaci zewnętrznego źródła finansowania. Które opcje warto rozważyć?

Zewnętrzne źródła finansowania auta — leasing, kredyt gotówkowy i samochodowy

Najpopularniejsze zewnętrzne źródła finansowania pojazdów to kredyt samochodowy, gotówkowy i leasing. Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu z nich.

Leasing

Leasing to nowoczesna forma finansowania środków trwałych: pojazdów, sprzętu IT, wyposażenia gabinetów lekarskich, a nawet nieruchomości. Przez cały okres trwania umowy jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy. W zamian za terminowe opłacanie rat leasingobiorca może z niego korzystać. Największe korzyści z zawarcia umowy leasingowej osiągną przedsiębiorcy. Taka forma finansowania pozwala bowiem obniżyć koszty podatkowe o odsetkową i kapitałową część raty oraz o wydatki związane z codzienną eksploatacją samochodu. Umożliwia także — po zakończeniu umowy leasingowej — zwrócenie auta leasingodawcy i (opcjonalne) podpisanie kolejnej, której przedmiotem będzie inne auto — bardziej dostosowane do aktualnych potrzeb firmy. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, leasing nie będzie dla Ciebie szczególnie atrakcyjną opcją.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to kredyt wypłacany jednorazowo na konto i spłacany w miesięcznych ratach, nawet przez kilka lat. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych, a przeznaczone z niego środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Może być to nie tylko kupno auta, ale także remont mieszkania czy wakacyjny wyjazd w tropiki.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup nowego lub używanego pojazdu mechanicznego. Może być to nie tylko auto osobowe, ale także dostawcze, motocykl czy quad. Maksymalna kwota finansowania zależy od Twojej zdolności kredytowej i wartości pojazdu (w ramach kredytu samochodowego kredytodawca finansuje bowiem konkretne auto). Spłata odbywa się w miesięcznych ratach (stałych lub malejących), w formule balonowej lub mieszanej łączącej miesięczne raty z ostatnią ratą balonową. Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest konieczność ustanowienia zabezpieczeń. Zazwyczaj jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy cesja praw w ramach polisy AC. Dzięki zabezpieczeniom bank chroni swoje interesy na wypadek opóźnień w spłacie. Zmniejszone ryzyko skutkuje natomiast możliwością obniżenia kosztów. Sięgnięcie po kredyt samochodowy pozwala więc pożyczyć pieniądze na zakup auta na atrakcyjnych warunkach finansowych, często zdecydowanie lepszych niż przy kredycie gotówkowym.

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy leasing — którą formę finansowania warto wybrać?

To, którą formę finansowania warto wybrać, zależy przede wszystkim od potrzeb, oczekiwań i sytuacji życiowej przyszłego właściciela auta.

  • Jesteś przedsiębiorcą? Dobrym rozwiązaniem, które pomoże optymalizować koszty, może okazać się leasing.
  • Nie prowadzisz firmy? Korzystniejszą decyzją będzie sięgnięcie po kredyt. Jeśli nie masz na oku żadnego konkretnego pojazdu, pełną elastyczność spożytkowania środków zapewni kredyt gotó Jeśli jednak znalazłeś już wymarzone auto i zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów finansowania, Twoje potrzeby najlepiej spełni szyty na miarę kredyt samochodowy.

Źródło:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/843930,kredyty-gotowkowe,kredyt-na-auto–samochodowy-czy-gotowkowy-sprawdz-,1,1