Kredyt samochodowy – blaski i cienie

Choć kredyt samochodowy z ekonomicznego punktu widzenia jest po prostu jednym z wariantów kredytu gotówkowego, jego zaciągnięcie wydaje się znacznie bardziej opłacalne niż zdecydowanie się na klasyczny kredyt na dowolny cel. Czas więc poznać jego zalety oraz dowiedzieć się, czy istnieją również niedociągnięcia z nim związane.

Największe zalety kredytu samochodowego

Tym, co nakazuje nam zastanowienie się nad zaciągnięciem kredytu na samochód, jest przede wszystkim niskie oprocentowanie. Często kredyt taki jest nawet o połowę tańszy niż kredyt gotówkowy dotyczący takiej samej kwoty. Niższe oprocentowanie nie pozbawia nas przy tym pewnych możliwości znanych nam jako osobom spłacającym inne kredyty ratalne. Bez problemu możemy więc spłacić kredyt wcześniej czyniąc nasze oprocentowanie jeszcze mniejszym.

Zaletą, która sprawia, że kredyty samochodowe w szczególny sposób zasługują na zainteresowanie, jest szeroki wachlarz możliwości ich wykorzystania. Wiele osób zaciąga je po to, aby kupić nowe auto prosto z salonu. Jeśli jednak chcemy kupić samochód używany, również nie powinniśmy mieć większego problemu z jego otrzymaniem. Na kredyt taki można liczyć nawet decydując się na zakup motocykla, tylko od klienta banku zależy więc to, jakim pojazdem będzie poruszał się po drogach. Co ważne, kredyty tego rodzaju coraz częściej przyznaje się zarówno osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, jak i tym, które posiadają udokumentowane dochody z innych źródeł.

Minusy kredytu samochodowego

Oczywiście, poza niewątpliwymi zaletami, kredyt na samochód ma również pewne wady. Najwięcej kontrowersji budzi to, że aż do momentu jego spłacenia formalnie nie jesteśmy właścicielami swojego auta. Należy ono do banku, który decyduje także o tym, jak samochód będzie ubezpieczony. W rezultacie nie mamy szans na opłacanie jedynie obowiązkowego OC. Zwykle bank oczekuje również składki na ubezpieczenie AC i NNW, rości sobie też prawo do zatrzymania ewentualnego odszkodowania, gdy auto zostało skradzione albo poważnie uszkodzone podczas wypadku.