Kiedy nie stać nas na kupienie wymarzonego samochodu, a niekiedy jakiegokolwiek auta zaczynamy rozważać możliwość skredytowania takiego zakupu. Kredyt samochodowy to przydatne narzędzie w takie sytuacji. Jeśli prowadzimy firmę, nawet jeśli jest to działalność jednoosobowa naturalnym wyborem jest leasing samochodu. Warto jednak poznać różnice między leasingiem auta a kredytem samochodowym.


Przede wszystkim leasing nie jest pożyczką, tak jak kredyt ale rodzajem dzierżawy, czyli najmu. W przypadku kredytu nie mówimy już, jak w sytuacji leasingu o wykupie przedmiotu dzierżawy po okresie spłaty. Jest to zazwyczaj suma symboliczna. Raty leasingowe oczywiście są tak skonfigurowane, że koszt samochodu przewyższa jego wartość podobnie tak jak przy oprocentowaniu kredytu. Leasing za bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kredyt samochodowy. Jednak żeby odpowiedzieć na pytanie co będzie dla nas korzystniejsze, czyli tańsze należy porównać konkretne oferty

Każde z tych rozwiązań obejmuje inny zakres aut

 

Wiele też zależy od tego jakiego samochodu potrzebujemy. W przypadku kredytu samochodowego to nasza decyzja, możemy na przykład za jego pomocą sfinansować zakup auta starszego, które akurat na nasze potrzeby wystarcza. Nie jest to możliwe w przypadku leasingu. Auto na kredyt możemy kupić od dowolnej osoby czy podmiotu, leasing natomiast wymusza poruszanie się wyłącznie w obrębie samochodów, których zakup możliwy jest z fakturą Vat. Kupując samochód korzystając z kredytu samochodowego możemy także sprzedać go przed zakończeniem spłacania rat i kontynuować ich rozliczanie po sprzedaży samochodu, co nie jest w ogóle możliwe w przypadku leasingu. Kredyt możemy także spłacać swobodnie, spłacić go także wcześniej natomiast przy leasingu raty leasingowe są sztywne i z góry ustalone. Ponadto warto pamiętać, że maksymalny okres leasingu wynosi pięć lat, a kredyt można zaciągnąć na okres dłuższy.

Polecane  Atrakcyjna oferta kredytu na samochód

Jakie zabezpieczenie stosuje bank?

 

W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem transakcji jest zastaw rejestrowy na tym samochodzie. Jest on więc jednocześnie zabezpieczeniem kredytu na samego siebie. Dzięki temu pożyczka jest tańsza niż np. kredyt gotówkowy ale jeśli nie będziemy spłacać zobowiązania bank przejmie samochód.