leasing samochodowy a kredyt na samochód, poznaj różnice

Czym charakteryzuje się leasing na samochód, a co wyróżnia kredyt na auto? Którą z metod finansowania zakupy auta wybrać najlepiej? Zapraszamy do lektury!

Leasing na samochód

Leasing to jedna z form sfinansowania zakupu pojazdu. Sam leasing konsumencki poniekąd łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Z tej formy finansowania mogą korzystać klienci indywidualni, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasingodawca i leasingobiorca podpisują umowę cywilnoprawną, gdzie zawarte są zarówno ich prawa, jak i obowiązki. Leasingodawca udostępnia klientowi dany pojazd, leasingobiorca jest natomiast zobowiązany do comiesięcznych opłat w ustalonej wysokości. W praktyce sprowadza się to zatem do nabycia i przekazania na określony czas konkretnego samochodu. Należy jednak pamiętać, że choć leasingobiorca może korzystać z auta, to nie jest jego właścicielem – posiada jedynie prawo do użytkowania. Aż do czasu pełnej spłaty zobowiązania w dowodzie rejestracyjnym będą widoczne dane firmy leasingowej. Sam leasingobiorca może, ale nie musi dokonywać wykupu auta – jest to decyzja indywidualna.

Kredyt na auto

Kredyt na auto to inny sposób sfinansowania zakupu pojazdu. Pod pojęciem kredytu na samochód należy rozumieć zobowiązanie celowe – oznacza to, że w umowie kredytowej znajdzie się informacja odnosząca się do sposobu przeznaczenia środków. Co ciekawe, kredyt na auto pozwala nie tylko na zakup auta, ale też np. ciężarówki, motocykla, motorówki czy quada. Oczywiście do uzyskania kredytu konieczna jest pozytywna opinia banku, który udziela tego zobowiązania – instytucja finansowa musi mieć pewność, że poradzisz sobie ze spłatą. Często kredytobiorca może mieć wrażenie, że w czasie trwania zobowiązania jest właścicielem pojazdu. Nie jest to jednak prawdą, gdyż banki stosują zabezpieczenie w formie przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego. Częściej spotykany jest drugi wariant – po spłacie kredytu zabezpieczenie automatycznie wygada, a kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem danego pojazdu.

Leasing i kredyt na auto – czym się różnią?

Ujmując najprościej, kredyt to pożyczka pieniężna od banku, którą następnie należy spłacić wraz z odsetkami, podczas gdy leasing poniekąd jest zbliżony do sprzedaży lub najmu. Ponadto przy leasingu to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu. Obrazowo zatem kredyt to pożyczka pieniędzy, a leasing to pożyczka rzeczy (pojazdu).

Koszty leasingu i kredytu mogą się znacznie od siebie różnić. Zwykle jednak to leasing jest droższy niż kredyt, szczególnie przy porównywaniu leasingu konsumenckiego oraz kredytu samochodowego. Jako że samochód traktowany jest jako środek trwały, to zarówno w przypadku leasingu, jak i kredytu należy go rozliczyć jako amortyzację, przy czym w leasingu można go wpisać w koszty uzyskania przychodu. Biorąc pod uwagę procedurę ubiegania się, w lepszym świetnie prezentuje się leasing. Łatwiej go uzyskać, mniej jest też formalności związanych np. z dokumentacją nabywanego pojazdu. Ponadto leasing jest elastyczniejszy – umowę łatwo zakończyć ze strony leasingobiorcy, wystarczy zwrócić przedmiot leasingu właścicielowi. Z drugiej strony kredyt samochodowy możesz wykorzystać w przypadku wielu aut niedostępnych w formie leasingu.

Kredyt samochodowy i leasing to popularne metody finansowania zakupu pojazdu, które jednak różni wiele elementów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie dostępne możliwości w kontekście swojej indywidualnej sytuacji. W ten sposób dobierzesz optymalne rozwiązanie, którym będzie kredyt na auto lub leasing na samochód. Do dzieła!

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-czy-kredyt,87,0,1807703
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/sie-bardziej-oplaca-leasing-kredyt-samochod/
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/91898,leasing,co-rozni-kredyt-samochodowy-od-leasingu,1,1
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/534657,kredyty-samochodowe,kredyt-samochodowy-czy-leasing-konsumencki,1,1