Kredyt samochodowy – wady i zalety

Jeśli chcesz kupić własne auto, a nie masz na to odpowiednich środków, to zawsze możesz ubiegać się o kredyt samochodowy. To opcja najlepsza – pożyczka udzielana ściśle na zakup wymarzonego pojazdu.

Wbrew pozorom nie jest wcale trudno otrzymać taki kredyt, choć oczywiście należy spełniać pewne wymagania. Dla tych, którzy zastanawiają się nad taka opcją przygotowany został ten krótki poradnik. Jakie wady i zalety posiada podobne rozwiązanie? Na co trzeba uważać, a z czego będziemy na pewno zadowoleni jako klienci?

Zalety kredytu samochodowego

Dzięki zaciągnięciu kredytu samochodowego możemy nie tylko sfinansować zakup samochodu osobowego, lecz również i między innymi motocykla, czy też nawet motorówki. Generalnie chodzi tu bowiem o pojazdy silnikowe. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet – przede wszystkim dosyć niskie oprocentowanie. Oczywiście, w efekcie również będziemy musieli oddać więcej, niż pożyczyliśmy, bo inna opcja żadnemu bankowi po prostu by się przecież nie opłacała. Jednakże gdybyśmy chcieli zaciągać kredyt gotówkowy na zakup auta, z pewnością kosztowałoby nas to w efekcie o wiele więcej.
Kolejne zalety kredytu samochodowego to:
– okres spłaty trwający 10 lat i więcej (a zatem duże koszty rozkładają się w czasie)
– wyższa kwota zobowiązania, jaką można otrzymać (w porównaniu na przykład z kredytem gotówkowym)
– możliwość sfinansowania zakupu dowolnego pojazdu (tak nowego, jak i używanego).

Wady kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy oczywiście posiada również i wady, które należy uczciwie wymienić. Przede wszystkim należy liczyć się z zabezpieczeniami, jakie bank będzie chciał wprowadzić. Z uwagi na duże koszty, jakie ponosi, musi jednak przecież w jakiś sposób się zabezpieczyć. Popularne sposoby to zastaw rejestrowy albo przewłaszczenie. Kolejna kwestia to konieczność wykupienia ubezpieczenia AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, jednak w tym przypadku banki zwykle wymagają, żeby było systematycznie opłacane. Ostatnia wada to ilość formalności, jakich trzeba dopełnić. W efekcie jednak wiele zyskujemy – więcej, niż gdybyśmy chcieli kupić pojazd za kredyt gotówkowy.