Na co zwrócić uwagę przy kredycie samochodowym

Kredyt samochodowy inaczej niż większość kredytów może być spożytkowany tylko w ściśle określonym celu. Na co zwrócić uwagę decydując się na tą formę pożyczki i jakie dokumenty są przy nim wymagane?

Wymagania banków

Przede wszystkim musimy przygotować dokumenty niezbędne do ubiegania się o kredyt samochodowy. Należą do nich dowód osobisty, drugi dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz oczywiście zaświadczenie o zarobkach. Bank będzie też wymagał kserokopii dowodu rejestracyjnego pojazdu, zaświadczenia o tym, że pojazd nie został zastawiony oraz dokumenty potwierdzający zakup samochodu. Jeżeli staramy się o kredyt na zakup nowego samochodu bank nie będzie zapewne robił nam żadnych problemów. Inaczej jest jeśli za pożyczone pieniądze chcemy kupić pojazd używany. Wtedy bank z pewnością zażąda od nas dokumentów potwierdzających wiek samochodu oraz jego aktualny przebieg.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie samochodowym

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie. Informuje nas ono o tym ile zarobi bank na naszym kredycie. Co oczywiste im mniejsze jest oprocentowanie tym lepiej dla naszego portfela. Warto też starannie wybrać okres na jaki zostanie nam udzielony kredyt oraz dowiedzieć się czy istnieje możliwość jego wcześniejszej spłaty. Starannie przeczytajmy zapis o ubezpieczeniu kredytu. Współcześnie trudno znaleźć bank, który nie wymagałby od nas podjęcia tego typu zobowiązania. Dlatego dowiedzmy się co otrzymujemy w zamian. Istotna jest oczywiście wysokość prowizji jaką życzy sobie bank za pożyczenie nam pieniędzy oraz jak wygląda sytuacja z odsetkami karnymi. Musimy być świadomi, że zawsze może zdarzyć się sytuacja, która spowoduje, że nie będziemy w stanie spłacać swoich zobowiązań. Powinniśmy zatem zorientować się w jakiej wysokości przyjdzie nam zapłacić karę za spóźnienie. Niektóre placówki bankowe oferują nam instrument o nazwie wakacje kredytowe. Oznacza to, że bank pozwala nam na ominięcie bez konsekwencji jednej raty w ciągu roku kalendarzowego.

Polecane  Rodzaje kredytu samochodowego