Jeśli kupno nowego samochodu to konieczność lub po prostu marzymy o nowych czterech kółkach, a brakuje nam na nie pieniędzy – warto skorzystać z popularnej oferty banków, czyli kredytów samochodowych. Znajdziemy różne rozwiązania od tych szybszych do takich, których finalizacja zajmie nieco więcej czasu. Jedna rzecz jest jednak niezmienna bez względu na bank i rodzaj kredytu. Pieniądze muszą zostać przeznaczone na zakup pojazdu. Nie samochodu, ponieważ banku dopuszczają sfinansowanie innych maszyn przeznaczonych do ogólnopojętego transportu osobowego – przyczep kempingowych, motocykli, motorowerów czy skuterów.

Żeby uzyskać kredyt samochodowy należy mieć ze sobą przede wszystkim dowód tożsamości i oświadczenie o źródle oraz wysokości dochodów. Często niezbędne będą również dokumenty dotyczące kupowanego pojazdu – dowód rejestracyjny i umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Nie trzeba martwić się również o wkład własny, chociaż jego wpłacenie zmniejsza koszt kredytu, banki oferują kredyty pokrywające sto procent kosztów kupna pojazdu.

Największą zaletą kredytów samochodowych jest ich obniżone oprocentowanie – chociaż jego wysokość różni się w zależności od kwoty kredytu, banku, wkładu własnego i okresu w jakim podejmujemy środki, jest ono zdecydowanie niższe w porównaniu do standardowych kredytów gotówkowych. Wynika to z zabezpieczeń, które bank nakłada na kredyt. Chodzi o przewłaszczenie pojazdu przez wpis w dowodzie rejestracyjnym lub depozyt karty pojazdu, a także cesję praw z polisy autocasco. Dzięki temu bank ma pewność, że nie straci nawet w przypadku zaprzestania spłacania rat kredytu.

Zastosowanie zabezpieczeń może wydłużyć czas oczekiwania na wpłynięcie pieniędzy z umowy z bankiem, ale warto zaczekać dłużej i płacić mniej. Zwłaszcza że sami możemy ustalić wysokość rat, sposób spłacania, a nawet dokładny dzień. Nie potrzeba więc wiele wysiłku i wyrzeczeń, żeby móc cieszyć się z nowego samochodu i nie męczyć się ze zbieraniem pieniędzy lub wydawaniem dużej ich ilości naraz.

Polecane  Wybierz lepszy model – kredyty samochodowe