Posiadanie własnego samochodu to coś, co często jest powodem dumy właściciela, zwłaszcza jeżeli pojazd jest z wyższej półki cenowej i można pochwalić się jego wyglądem czy osiągami. Nowe samochody ze średniej półki cenowej to koszt ponad 50 tysięcy złotych, a przecież to wciąż nie jest najlepsza dostępna opcja. Nawet jeżeli wybór padnie na samochód używany, wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odłożenie takiej sumy pieniędzy może zająć nawet kilka lat, a okazja trafia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Jednak nic straconego – w takiej sytuacji ratuje nas kredyt samochodowy, czyli prosty i bezpieczny sposób na zdobycie funduszy na zakup samochodu.

Kredyt samochodowy nieco różni się od standardowej bankowej pożyczki – przede wszystkim tym, że jest docelowy, czyli pieniądze muszą być przeznaczone jedynie na samochód (lub inny pojazd, na przykład motocykl czy skuter). Dokupienie do auta dodatków z tych pieniędzy nie wchodzi w grę. To jednak mała cena jaką przychodzi nam „zapłacić” za szybkie otrzymanie potrzebnej gotówki. Kredyty samochodowe mają jeszcze tę cechę, że są zdecydowanie tańsze niż standardowe kredyty gotówkowe. Oprocentowanie waha się w zależności od banku, okresu, stóp procentowych czy nawet wkładu własnego, ale jest zdecydowanie niższe niż w przypadku innych opcji pożyczki. Jego spłata może być wydłużona do kilku lat, a klient sam wybiera, w jaki sposób, ile i kiedy chce płacić raty.

Żeby uzyskać kredyt samochodowy wystarczy oświadczenie o dochodach i dokument tożsamości. Bank wymaga również zabezpieczeń, które przekładają się na niższy koszt kredytu. Chodzi o cesję praw z polisy AC oraz określenie banku jako współwłaściciela pojazdu, przewłaszczenie auta na rzecz banku i depozyt karty pojazdu. Wszystko to sprawia, że samochodu nie będzie można sprzedać, dopóki kredyt nie zostanie spłacony w całości. Korzyści płynące z kredytu samochodowego są jednak przeważające – niższy koszt i do tego bardzo duży wybór kredytów.

Polecane  Oferty kredytów na samochód