Poznaj kredyt samochodowy z ratą wykupową

Czy da się znaleźć kredyt samochodowy z ratami na tyle niskimi, aby zobowiązanie to nie było obciążeniem dla budżetu? Oczywiście, samo pojęcie niskich rat zmienia się w zależności od tego, kto o nim mówi, warto jednak zainteresować się w tym kontekście ratami balonowymi – pojęciem, które skupia na sobie coraz większą uwagę.

Rata wykupowa – to powinieneś wiedzieć

Rata wykupowa (balonowa) jest rozwiązaniem, które proponowane jest przede wszystkim wówczas, gdy klient zgłasza zapotrzebowanie na nowy samochód. Kredyt samochodowy z wykupem w swoim działaniu przypomina nieco znany choćby z kredytu hipotecznego wkład własny, choć oczywiście, mamy też do czynienia z pewnymi różnicami. Jedno jest jednak pewne – takie rozwiązanie wyraźnie obniża miesięczna ratę, choć klient musi liczyć się z tym, że wszystko zmieni się w ostatnim miesiącu kredytowania. Wtedy będzie musiał spłacić sporą część pożyczonej wcześniej kwoty – stąd właśnie możemy mówić o pokrewieństwie z wkładem własnym.

Dlaczego warto?

Już na wstępie warto podkreślić, że choć mamy do czynienia z interesującym rozwiązaniem, musimy mieć świadomość tego, że ciągle nie jest ono domeną wszystkich banków. Lista tych, które skłaniają się ku takiej opcji systematycznie się jednak zwiększa. Nie można też zapominać o tym, że z cała pewnością nie mamy do czynienia z rozwiązaniem dla każdego. Trudno decydować się na nie bez pewności, że uda się nam zgromadzić wymaganą kwotę, choć niskie raty zachęcają do oszczędzania i sprawiają, że można myśleć z większym optymizmem o zyskach z niego płynących.

Taka forma kredytowania z pewnością spodoba się tym kierowcom, którzy nie przywiązują się do samochodów, jakie posiadają. Pozwala na cieszenie się nowym pojazdem i natychmiast po spłaceniu zobowiązania umożliwia wykupienie kolejnego auta z salonu. Jest to też opcja, z której warto skorzystać, gdy jeździ się naprawdę dużo, kilkuletni samochód ma bowiem wówczas nieco niższą wartość niż pojazd z tego samego rocznika należący jednak do osoby jeżdżącej umiarkowanie.

Polecane  Trzy powody, dla których warto pomyśleć o kredycie samochodowym