Wykup samochodu z leasingu – co trzeba wiedzieć?

Leasing to rozwiązanie, na które decyduje się bardzo wiele firm. Możliwość użytkowania samochodu lub sprzętu bez konieczności jego zakupu to opcja korzystna finansowo oraz bardzo komfortowa. Wiele firm decyduje się na wykup samochodu z leasingu. Jak przebiega proces wykupu i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Leasing to jeden z rodzajów finansowania zakupów w firmach oraz działalnościach gospodarczych. Zwykle dotyczy on towarów o dużej wartości. Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy firmą leasingową a stroną korzystającą z leasingu, czyli leasingobiorcą. Na mocy tej umowy leasingobiorca może w pewnym sensie „wynająć” np. auto i być jego wyłącznym użytkownikiem przez cały czas trwania umowy, dlatego jest to dobra alternatywa, jeśli zakup samochodu jest niemożliwy lub nieopłacalny. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak należy pamiętać, że dopóki samochód nie zostanie wykupiony, formalnie jest on własnością firmy leasingowej.

Z różnych powodów przedsiębiorcy decydują się na wcześniejszy wykup samochodu z leasingu. Jednym z nich może być chęć zmniejszenia liczby zobowiązań kredytowych w celu podniesienia zdolności kredytowej firmy. Wykup samochodu z leasingu to dobra opcja, jeśli w grę wchodzi dalsze użytkowanie go w celach firmowych, pozwoli to bowiem na włączenie wydatków na eksploatację auta w koszty firmy. A wydatków tego typu jest sporo – wymiana opon, myjnia, opłaty parkingowe. Warto pamiętać, że wcześniejszy wykup auta prawdopodobnie będzie wiązać się ze zmniejszeniem liczby rat, ale jednocześnie z podniesieniem ich kwoty. Tego typu sytuacje należy jednak rozpatrywać indywidualnie ze swoim leasingodawcą.

Wykup samochodu z leasingu – co trzeba wiedzieć?

Umowa leasingowa może zostać zawarta na okres kilku lat – jej długość jest uzależniona m.in. od rodzaju leasingowanego towaru oraz stawki amortyzacji. Spłacenie wszystkich rat leasingowych oraz zakończenie umowy daje leasingobiorcy możliwość wykupu użytkowanego towaru, w tym przypadku auta, o czym firma leasingowa informuje swojego klienta. Warunkiem jest uiszczenie kwoty wskazanej w umowie przez firmę leasingową. Ważną kwestią jest wysokość tej kwoty – zwykle jest ona kilkukrotnie niższa niż regularna cena rynkowa danego samochodu. Dokładna kwota do uiszczenia uzależniona będzie od liczby i wysokości miesięcznych rat spłaconych podczas trwania umowy. W niektórych przypadkach będzie to 1% początkowej wartości towaru. Przykładowo, jeśli samochód wart był 60 000 zł, po spłaceniu rat leasingowych, aby zostać pełnoprawnym właścicielem auta, trzeba będzie zapłacić 600 zł. Taka sytuacja będzie jednak możliwa jedynie w przypadku leasingu operacyjnego. Zasady leasingu operacyjnego zakładają, że raty leasingowe zaliczane są do kwoty uzyskania przychodu leasingobiorcy. Drugim rodzajem leasingu jest leasing finansowy, który wymaga opłacenia podatku VAT z góry i leasingowany samochód wlicza się od początku do składników majątkowych leasingobiorcy. W tym przypadku zostaje on właścicielem samochodu od razu po spłaceniu ostatniej raty określonej w umowie. Decydując się na wykup samochodu z leasingu, warto mieć jednak na uwadze nowe przepisy, które weszły w życie wraz z Nowym Ładem i nieco skomplikowały sytuację wielu leasingobiorców. Zgodnie z tymi przepisami sprzedaż poleasingowych pojazdów objęta jest podatkiem dochodowym. W myśl tej zasady, aby uniknąć płacenia podatku po wykupie prywatnym, należy odczekać ze sprzedażą danego pojazdu aż 6 lat. W przeciwnym razie przychód ze sprzedaży potraktowany zostanie jako przychód z działalności gospodarczej.

Źródła:

  1. https://kalkulator.vwbank.pl/poradnik-finansowy/firma/czy-leasing-samochodu-mozna-
    splacic-wczesniej#splata-leasingu-przed-terminem-najwazniejsze-informacje
  2. https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/wykup-samochodu-z-leasingu
  3. https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/rodzaje-leasingu#:~:text=Najwa%C5%BCniejszym%20sposobem%20podzia%C5%82u
    %20jest%20rozr%C3%B3%C5%BCnienie
    ,przedmiotu%20pozostaje%20po%20stronie%20leasingodawcy
    .