Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy jest ciekawym rozwiązaniem nie tylko dlatego, że może przybliżyć nas do zakupu pojazdu, który jest w stanie znacząco ułatwić nam życie.

Warto się nim zainteresować również dlatego, że może on okazać się rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym, niż mogłoby się to nam początkowo wydawać. Aby się o tym przekonać, warto poznać najbardziej popularne typy kredytów na zakup auta.

Kredyt standardowy

Kredyt standardowy jest najbardziej klasycznym z dostępnych nam rozwiązań. Opiera się on na uiszczanej co miesiąc racie kapitałowo-odsetkowej. Bank wyraża na niego zgodę, jeśli zadeklarujemy gotowość spłaty niezbędnej kwoty w przynajmniej sześciu ratach, jest to jednak również propozycja ciekawa z punktu widzenia osoby, która nie ma zbyt dużych środków finansowych, kredyt standardowy może być bowiem spłacany nawet przez dziesięć lat.

Kredyt jednoratowy

Kredyty tego rodzaju są nam oferowane przede wszystkim przez tak zwane banki samochodowe. Zwykle są powiązane też z konkretnym dystrybutorem aut. Nie są rozwiązaniami dla każdego, warto się jednak nimi zainteresować, gdy ma się już zaoszczędzoną pewną pulę pieniędzy. Zwykle wkład własny wynosi w takim przypadku przynajmniej 50 procent, bank zaś, po jego otrzymaniu, daje nam czas na to, abyśmy zgromadzili pozostałą kwotę. Kredyty jednoratowe przeważnie nie są oprocentowane, co wyjaśnia zainteresowanie, jakim się cieszą.

Kredyt balonowy

Kredyt balonowy jest bez wątpienia jedną z najciekawszych form finansowania zakupu pojazdu. Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że kolejne raty są stosunkowo niskie, klient musi jednak liczyć się z tym, że na koniec spłaty czekać będzie na niego wyzwanie. Jest nim konieczność wpłacenia dość dużej raty wynoszącej przynajmniej 20 procent wartości pojazdu w dniu jego zakupu. Bank nie rezygnuje z pobierania od klienta odsetek, są one jednak naliczane tylko do części kwoty. Rozwiązanie to budzi duże zainteresowanie także dlatego, że zaciągnięcie takiego kredytu nie musi być poparte posiadaniem wkładu własnego.

Polecane  Podstawowe informacje o kredytach samochodowych