Kiedy marzymy o zastąpieniu swojego auta nowym wygodnym samochodem, a nie stać nas na jego zakup warto rozejrzeć się za kredytem samochodowym.


Banki oferują dwa rodzaje kredytów samochodowych, a mianowicie z zabezpieczeniem lub bez zabezpieczenia. W pierwszym przypadku otrzymujemy kredyt przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup samochodu lub innego pojazdu silnikowego takiego jak ciągnik, motocykl czy nawet motorówka. W tej formule bank zażąda od nas zabezpieczenia, którym może być zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu czy cesja polisy AC.

Jaki wariant kredytu wybrać?

W przypadku kredytu bez zabezpieczenia otrzymujemy po prostu zwykłą pożyczkę gotówkową, a bank nie interesuje się tym na co ją wydamy. Tutaj wysokość kredytu jest całkowicie uzależniona od naszych dochodów lub zysków osiąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Do zaciągnięcia takiego kredytu wystarcza najczęściej dowód osobisty lub inny dokument poświadczający naszą tożsamość i zaświadczenie o zarobkach. Kredyt z zabezpieczeniem oznacza więcej przygotować i konieczność zgromadzenia większej ilości dokumentów.

Ile wyniosą odsetki?

Plusem jest to, że kredyty samochodowe są zawsze znacznie niżej oprocentowane. W tym wypadku oprocentowanie waha się pomiędzy siedmioma a dwudziestoma procentami, podczas gdy kredyt gotówkowy zaczyna się od mniej więcej dwudziestu procent oprocentowania. Wynika to z bardzo prostego faktu, że kredyt samochodowy jest z punktu widzenia banku dużo lepiej zabezpieczony. Właściwie do momentu w którym nie spłacimy całości kredytu zakupiony pojazd pozostaje własnością banku. W ramach kredytu tego typu istnieje ciekawe rozwiązanie zwane ratą balonową. To wariant kierowany do klientów, którzy lubią często zmieniać samochody na nowsze modele. Polega to na tym, że na samym początku wpłacamy dwadzieścia procent wartości samochodu. Następnie przez kilka lat płacimy równe raty tak jak w normalnym kredycie bankowym do pięćdziesięciu procent wartości samochodu i na koniec wpłacamy ostatnie trzydzieści procent.

Polecane  Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?