Jakie są rodzaje kredytów samochodowych

W bankach możemy spotkać się z bogatą ofertą kredytów celowych przeznaczonych dla osób, którym zależy na uzyskaniu środków na wydatek określonego typu. Na przykład dzięki kredytowi samochodowemu możemy sobie pozwolić na zakup wymarzonego auta, które będzie dopasowane do naszych potrzeb. Dostępne są różne odmiany takiego kredytu. Spotkamy je w większości polskich banków.

Trzy odmiany kredytów samochodowych

Często wybieraną przez klientów banku odmianą kredytu samochodowego jest standardowy kredyt ratalny, w przypadku którego spłata pojazdu jest rozłożona na okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Przy standardowym kredycie samochodowym co miesiąc opłacamy raty kapitałowo-odsetkowe. Oprocentowanie obejmuje marżę banku powiększoną o aktualne stopy procentowe określone przy pomocy jednego z kilku dostępnych wskaźników bankowych, jak np. WIBOR3M czy też WIBOR1M. Przy standardowym kredycie samochodowym możemy zdecydować się na wpłatę własną, aczkolwiek nie jest ona w każdym przypadku wymagana. Tak jak w przypadku kredytów gotówkowych, przy kredycie samochodowym musimy wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową. Dzięki niższemu oprocentowaniu niż przy kredycie gotówkowym mamy jednak większą szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. To bardzo ważne, jeśli mamy inne comiesięczne zobowiązania (np. z tytułu raty kredytu hipotecznego,  opłat mieszkaniowych czy też innego kredytu gotówkowego)

Równie dużą popularnością cieszy się także balonowy kredyt samochodowy. Przy tej odmianie kredytu samochodowego możemy liczyć na niższe raty, ale ostatnia rata, tzw. balonowa, stanowi sporą część wartości pojazdu. Minimum jest w takim przypadku 20%, ale często się zdarza, że ostatnia rata obejmuje nawet 50% ceny zakupu auta. Istnieje jednak zwykle opcja rozłożenia tej ostatniej raty balonowej na niższe raty kapitałowo-odsetkowe. Dzięki temu będziemy mogli użytkować nasz sprawdzony już pojazd przez kolejne lata bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużego wydatku. Raty balonowe są powszechnie stosowane, gdy decydujemy się na kredyt na nowy samochód bezpośrednio u dealera samochodowego.

Ciekawą odmianą kredytu samochodowego jest także kredyt jednoratowy lub kilkuratowy, który jest idealnym rozwiązaniem, gdy dysponujemy odpowiednim kapitałem. W jego przypadku mamy do czynienia zwykle z brakiem oprocentowania. Musimy się tylko przygotować na wysoką wpłatę własną, sięgającą często 50% wartości pojazdu. Druga część jest wpłacana natomiast później – najczęściej po kilku lub kilkunastu miesiącach. Często stosowanym rozwiązaniem są także kredyty 4×25% oraz 3×33%. Jedynymi dodatkowymi kosztami, które musimy ponieść, jest prowizja bankowa oraz obowiązkowe ubezpieczenie.

Kredyty samochodowe możemy wziąć nie tylko w wybranym przez siebie banku komercyjnym lub motobanku. Istnieje także opcja wnioskowania o kredyt bezpośrednio o dealera samochodowego (który kontaktuje się z konkretnym bankiem, przez co formalności są ograniczone niemal do minimum).

Kredyt na samochód nowy i kredyt na samochód używany

Kupując nowy pojazd, zyskujemy gwarancję jego niezawodności przez lata, jak i to, że przy odpowiedniej pielęgnacji będzie się on prezentował efektownie przez wiele lat. Niestety rosnące nieustannie na rynku ceny nowych samochodów uniemożliwiają często nabycie takiego pojazdu i to nawet wtedy, gdy chcemy sfinansować go za pomocą kredytu. Warto mieć jednak na uwadze to, że banki udostępniają kredyty na zakup nie tylko pojazdów fabrycznie nowych. Istnieje bowiem możliwość szybkiego uzyskania dodatkowych środków na pojazd używany. Na rynku znajdziemy bowiem wiele ofert zadbanych aut, szczególnie tych, które sprzedawane są bezpośrednio przez salony samochodowe, gdzie możemy sprawdzić pełną historię pojazdu i liczyć na gwarancję ze względu na regularne serwisowanie. W każdym roku aż 2,5 mln umów sprzedaży dotyczy właśnie pojazdów używanych. Możemy się w takim przypadku zdecydować na jeden z trzech wymienionych wcześniej rodzajów kredytowania. Jedynym ograniczeniami są nasza zdolność kredytowa oraz wiek pojazdu. Takie kredyty na samochody używane oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Kredyt na pojazd używany dotyczy finansowania samochodu zakupionego od osoby fizycznej, z komisu lub od dealera. Taki pojazd może pochodzić z Polski, ale również być sprowadzony zza granicy. Musimy jedynie pamiętać o tym, że finansowanie obejmuje okres maksymalnie 8 lat, a auto nie może być w momencie zakupu starsze niż 12 lat. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że w dniu spłaty ostatniej raty maksymalny wiek pojazdu to 16 lat. Jest to bardzo istotne pod kątem kalkulowania naszej zdolności kredytowej. W ramach oferty przedstawionej przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów możemy uzyskać szybką decyzję kredytową, już w ciągu 30 minut od przedstawienia niezbędnych informacji i dokumentów konsultantom. Nie musimy się także martwić o źródło naszych dochodów. Akceptowane są bowiem nie tylko przychody z umów, działalności gospodarczej, emerytury czy też renty, osiągane na terytorium kraju, ale również te zza granicy.

Źródła

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/797769,kredyty-samochodowe,kredyt-samochodowy—jaki-wybrac,1,1
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-na-auto-uzywane,2441631