To powinieneś wiedzieć o kredycie samochodowym

Kredyty bankowe są instrumentami finansowymi, które od zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ich oferta stale się powiększa. Do tych, które zaciągamy bardzo chętnie należą kredyty samochodowe.

Pieniądze wydasz nie tylko na samochód

Kredyty samochodowe należą do kredytów celowych. Użyczone przez bank środki mogą zostać jednak przeznaczone nie tylko na zakup samochodu, ale również innych pojazdów mechanicznych. Pieniądze z kredytu samochodowego można wydać także na zakup:

  • przyczepy kempingowej;
  • motocykla;
  • skutera;
  • łodzi motorowej;
  • traktora;

Kredyty samochodowe udzielane są przez banki na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Rodzaje zabezpieczenia kredytu samochodowego

Atrakcyjne warunki kredytowania, czyli niższe oprocentowanie niż na przykład kredytów gotówkowych, są możliwe dzięki temu, że zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest kupiony za pożyczone pieniądze pojazd. Bank ma do wyboru dwa rodzaje zabezpieczenia: przewłaszczenie albo zastaw rejestrowy. W przypadku zastawu rejestrowego wpis dokonywany jest zarówno do Krajowego Rejestru Zastawów, jak i do dowodu rejestracyjnego pojazdu. W przypadku przewłaszczenia zabezpieczenia właścicielem 49 procent pojazdu jest bank. Dodatkowo konieczne jest wykupienie polisy autocasco i cesja praw na bank.

Jaki kredyt samochodowy można dostać?

Starając się o kredyt samochodowy z myślą o kupnie samochodu do wyboru mamy:

  • kredyt standardowy; do spłacenia są raty kapitałowo-odsetkowe;
  • jednoratowy na przykład 50/50. Kupując samochód płacimy połowę jego wartości, drugą połowę po upływie określonego w umowie czasu. Bank nie naliczy nam przy tym odsetek;
  • balonowy. Najbardziej specyficzny typ kredytu z bardzo wysoką, sięgającą 1/4 wartości samochodu ostatnią ratą.

Kredyty samochodowe Polacy zaciągają coraz częściej. Mało osób wie, że pieniądze z tego kredytu mogą wydać nie tylko na zakup samochodu. W przypadku kupna samochody pieniądze można wydać nie tylko na nowe, ale także używane auto. W tym drugim przypadku warunki kredytowania są jednak trochę inne.

Polecane  Kredyt samochodowy – co powinniśmy o nim wiedzieć?