Trzy błędy, które popełniamy wybierając kredyty samochodowe

Choć może się wydawać, że kredyt samochodowy jest dobrze nam znanym rozwiązaniem oferowanym przez banki, ciągle jeszcze możemy usłyszeć o osobach, które zdecydowały się na jego zaciągnięcie, później zaś miały powody, aby żałować tej decyzji. Jakich błędów należy więc unikać nie chcąc iść w ich ślady?

Po pierwsze – sprawdzaj oferty

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych produktów bankowych, mamy tendencję do sięgania w pierwszej kolejności po te z nich, które proponuje nam bank macierzysty. Nie jest to działanie pozbawione uzasadnienia, mówimy bowiem o banku, który współpracuje z nami od lat, a tym samym może docenić nasze zaangażowanie. Niestety, postępując w ten sposób sami nakładamy na siebie ograniczenia. Nie każdy bank ma przecież ambicję walki z konkurentami na każdym polu, może więc okazać się, że w tym konkretnym przypadku kredyty samochodowe wcale nie znajdują się w centrum zainteresowania jego pracowników. W konsekwencji ryzykujemy, że wybierzemy rozwiązanie gorsze od tego, które jest nam w stanie polecić konkurencja.

Po drugie – realnie oceniaj swoje możliwości

Kredyty samochodowe są bardziej atrakcyjne niż klasyczne kredyty gotówkowe, nadal jednak mówimy o rozwiązaniach, które powstały przede wszystkim po to, aby banki mogły na nas zarabiać. Jeśli więc bank oferuje nam takie rozwiązanie, musimy sami zastanowić się nad tym, na ile nasz budżet obciąży korzystanie z niego. Kredyt samochodowy także generuje odsetki, a do tego nakłada na nas pewne zobowiązania, musimy bowiem choćby wykupić ubezpieczenie AC na które, być może, nie zdecydowalibyśmy się w innych okolicznościach. Mając tego świadomość powinniśmy podchodzić z pewną ostrożnością do kolejnych ofert.

Polecane  To powinieneś wiedzieć o kredycie samochodowym

Po trzecie – nie ignoruj sugestii sprzedawców

Czasem to podmiot, który oferuje nam samochód, sugeruje nam również, w jakim banku zaciągnąć kredyt na jego zakup. Takie sugestie są wyjątkowo interesujące, a oferta może być znacznie bardziej atrakcyjna niż ta, którą poleca się standardowo. Warto więc przeanalizować jej zalety.