Kredyt samochodowy to jeden z najprostszych sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu. Bez względu na to, gdzie kupujemy samochód i czy jest on nowy, czy używany, banki przygotowują atrakcyjną ofertę, dzięki której nie trzeba martwić się o, niemałe zresztą, fundusze. Ceny samochodów, zwłaszcza tych z wyższej półki, oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, często są to kwoty nieosiągalne dla statystycznego obywatela. Możliwość wsparcia zakupu kredytem bankowym pozwala nie tylko na spełnienie marzenia o własnym pojeździe, ale również na wybór – wcale nie trzeba szukać jedynie tańszych modeli, w zależności od możliwości kredytowych możemy skusić się nawet na lepszy samochód.

Co sprzyja temu, że kredyty samochodowe są tak popularne? Przede wszystkim ich niskie oprocentowanie, które sprawia, że w porównaniu do zwykłych kredytów gotówkowych ich koszt jest zdecydowanie niższy i bardziej osiągalny. Obniżone oprocentowanie wynika z zabezpieczeń kredytu, których wymaga bank – to jest zestaw rejestrowy, który zakłada ustanowienie banku współwłaścicielem pojazdu, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Obowiązkowym zabezpieczeniem jest również cesja praw z polisy autocasco. Przy regularnym spłacaniu rat nie ma się czym obawiać – samochód jest w naszych rękach, jedynie spłacany powoli. Raty kredytu samochodowego można rozłożyć na kilka lat, wszystko zależy od banku, ale może to być nawet 8 lub 10 lat.

Żeby uzyskać kredyt samochodowy wystarczy oświadczenie o uzyskiwanych dochodach i dowód tożsamości. W zależności od banku i rodzaju kredytu wymagane mogą być również inne dokumenty, jak dowód rejestracyjny pojazdu i umowa kupna-sprzedaży. Chodzi o to, że pieniądze z kredytu mogą zostać przeznaczone jedynie na kupno samochodu. Nie sfinansujemy nimi żadnych innych zakupów, nawet tych związanych z „urządzeniem” nowego pojazdu. Na szczęście kredyt nie odnosi się tylko do samochodów – objęte nim są również inne pojazdy, jak motocykle, skutery czy przyczepy kempingowe.