Rozwój branży motoryzacyjnej sprawił, że po naszych drogach jeździ coraz więcej nowoczesnych pojazdów wyposażonych w silniki elektryczne. Ich ceny są obecnie wyższe od samochodów spalinowych, ale liczne korzyści z nimi związane sprawiają, że warto na nie postawić. Nie musimy się przy tym martwić naszym budżetem. Jest wiele możliwości korzystnego sfinansowania zakupu pojazdów elektrycznych.
Samochód elektryczny – korzyści dla środowiska
Korzystanie z samochodów elektrycznych jest przyjazne dla środowiska naturalnego. W raporcie The electric vehicle in the ecological transition in France przygotowanym przez Europejską Fundację na rzecz Klimatu oraz francuską fundację Fondation pour la Nature et pour l’Homm oszacowano, że samochody z napędem elektrycznym generują od 2 do 3 razy mniej szkodliwych substancji w całym cyklu życia niż klasyczne samochody spalinowe. Mowa jest tutaj o ich produkcji (wraz z wytworzeniem baterii, użytkowaniem, jak i złomowaniem). Używanie aut elektrycznych wpływa zatem korzystnie na ograniczenie globalnego ocieplenia. Ponadto pojazdy elektryczne pracują ciszej niż te z silnikami spalinowymi, a dodatkowo w przypadku kolizji ryzyko tego, że z samochodu wyciekną substancje, które szkodzą środowisku, jest stosunkowo niskie. Te wszystkie cechy sprawiają, że pojazdy elektryczne są szansą na to, byśmy żyli w przyszłości w środowisku naturalnym, które nie uległo znacznej degradacji.
Samochód elektryczny – korzyści dla użytkownika
Samochód elektryczny zbiera doskonałe opinie wśród użytkowników. Można śmiało powiedzieć, że zapewnia on wysoki poziom komfortu. Gdy jesteśmy właścicielem samochodu elektrycznego, mamy większe możliwości poruszania się po mieście. Chodzi tutaj zarówno o buspasy, jak i o strefy czystego transportu, które pojawiają się w gminach powyżej 100.000 mieszkańców. Właściciel pojazdu elektrycznego zyskuje w Polsce możliwość bezpłatnego parkowania w wyznaczonych strefach miejskich oznaczonych odpowiednim kolorem lub znakiem. Gdy pracujemy zatem w lokalizacji nieopodal takiej strefy, nie musimy się martwić o dodatkowe koszty. Powinniśmy jednak w takim przypadku pamiętać o odpowiednim oznaczeniu naszego samochodu, najlepiej przez przyklejenie w widocznym miejscu naklejki z żółtymi literami „EE”. W ten sposób unikniemy ukarania mandatem.
Na samym końcu warto wspomnieć o oszczędnościach wynikających z użytkowania samochodu elektrycznego. Szczególnie gdy ładujemy go w porach nocnych, przy niższej taryfie, zyskujemy bardzo duże kwoty. W takim przypadku koszt przejechania 1000 km – przy średnim zużyciu 200 kWh i koszcie 1 kWh 0,32 zł w taryfie nocnej od 22:00 do 6:00 – wyniesie zaledwie 64 złote, co jest rezultatem znacznie lepszym niż w przypadku silników spalinowych. Z jeszcze niższym kosztem ładowania będziemy mieli do czynienia, gdy w domu korzystamy z paneli fotowoltaicznych. Jeśli nie wliczymy wydatków na budowę takiej instalacji elektrycznej, będziemy mogli uznać, że ładowanie naszej baterii do pojazdu elektrycznego będzie niemal darmowe.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodu elektrycznego?
Samochód elektryczny to inwestycja na wiele lat, dlatego przed jego zakupem warto oprócz ceny sprawdzić dwie inne, równie istotne kwestie. Bardzo ważny jest zasięg tego pojazdu. Decyduje on o tym, czy pojazd na jednym doładowaniu dojedzie w konkretne miejsce. Na zasięg takiego samochodu mają wpływ m.in. pojemność baterii, dynamika jazdy oraz to, z jaką częstotliwością korzystamy z urządzeń pokładowych. Producenci bardzo często podają jednak uśrednione wartości dla konkretnego modelu pojazdu. Na rynku obecnie dostępne są takie, które przejadą nawet do 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Nie musimy się także martwić o osiągi aut elektrycznych. Te z wyższych segmentów, chociaż ważą często powyżej 2 ton, mają nieraz przyspieszenie porównywalne do tego z pojazdów sportowych. Korzystając z pomocy doświadczonych doradców w salonie samochodowym, wybierzemy pojazd, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.
Dopłaty do samochodów elektrycznych
Gdy spojrzymy na ceny samochodów elektrycznych dostępnych w salonach samochodowych, mogą się one wydawać z pozoru wysokie w porównaniu z pojazdami zasilanymi silnikami spalinowymi. Nie musimy jednak się o to martwić, ze względu na dostępne w polskich warunkach rozwiązania. Na zakup samochodu elektrycznego możemy bowiem otrzymać dopłatę ze strony NFOŚIGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Obecnie taka dopłata wynosi dla nowych aut osób fizycznych 18750 złotych, przy maksymalnej wartości pojazdu 225000 złotych. Nie dotyczy to jednak osób z kartą Dużej Rodziny (tj. mających co najmniej troje dzieci). W tym przypadku dopłata wynosi już 27000 złotych, przy maksymalnej wartości pojazdu 300000 złotych. Dla osób fizycznych nie obowiązuje przy tym roczny limit przebiegu pojazdu, ale jedna taka osoba może otrzymać dotację tylko na jeden pojazd. Jeśli mamy firmę – takich limitów ilości dotowanych pojazdów elektrycznych już nie ma. Aby ubiegać się o dotację na pojazd elektryczny, musimy kupić i zarejestrować nasz pojazd, a następnie złożyć do NFOŚIGW wniosek wraz ze skanem dowodu rejestracyjnego. Jeśli wszystkie dane się zgadzają, otrzymujemy dopłatę po około dwóch miesiącach od złożenia wniosku. Po otrzymaniu pieniędzy musimy korzystać z danego pojazdu elektrycznego przez co najmniej 2 lata. Jeśli zostanie on sprzedany lub zbyty w inny sposób, będziemy musieli zwrócić dotację. Co więcej, przez okres tych dwóch lat nasz pojazd elektryczny musi być ubezpieczony w pełnym zakresie z cesją na NFOŚIGW.
Korzystne kredytowanie samochodów elektrycznych
Co do pozostałej kwoty, którą chcemy wydać na auto elektryczne, możemy skorzystać z szerokiej oferty banków. Dzięki nim brak środków na koncie nie będzie przeszkodą. Wiele banków pozwala bowiem na skredytowanie takich pojazdów. Na przykład Santander Consumer Bank oferuje kredyt samochodowy na okres od 6 do aż 96 miesięcy przy spłatach w formie:
- rat miesięcznych (równych lub malejących),
- raty balonowej spłacanej z pewną częstotliwością (np. raz w roku),
- rat miesięcznych z ostatnią ratą balonową.
Wystarczy, że zadzwonimy na infolinię banku lub wypełnimy formularz kontaktowy w celu przeprowadzenia rozmowy w późniejszym czasie. Do uzyskania kredytów będzie trzeba wówczas okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość, źródło oraz wysokość osiąganych dochodów, a także tych związanych z zakupem, o których zostaniemy poinformowani przez naszego doradcę. Istnieje możliwość skredytowania w ten sposób pojazdu osobowego i dostawczego. Aby otrzymać taki kredyt samochodowy, możemy ponadto wykazać różne źródła dochodu, także spoza granic Polski. To zwiększa w zdecydowany sposób możliwości zakupu.
Źródła
- https://www.autocentrum.pl/newsy/samochody-elektryczne-bardziej-ekologiczne-nawet-dwu-trzykrotnie/
- https://moto.rp.pl/sponsorowane/art17297921-jaki-samochod-elektryczny-wybrac-na-co-zwracac-uwage-przy-zakupie
- https://businessinsider.com.pl/technologie/auta-elektryczne-co-zyskasz-kupujac-taki-samochod-korzysci/m38ewlq
- https://moto.rp.pl/sponsorowane/art17297921-jaki-samochod-elektryczny-wybrac-na-co-zwracac-uwage-przy-zakupie,
- https://ev.auto-swiat.pl/porady/moj-elektryk-nowe-lepsze-doplaty-do-aut-na-prad-kto-i-ile-moze-dostac/8rkn0f7