Wymarzone „cztery kółka” nie zawsze są w zasięgu każdego. Zdarza się, że zakup nowego samochodu odkładany jest przez całe lata, i to najczęściej ze względów finansowych. Wiąże się on bowiem z dużym wydatkiem, często przekraczającym możliwości finansowe potencjalnego nabywcy. Jeśli nowy samochód jest tylko rodzajem marzenia, wówczas można sobie pozwolić na odłożenie w czasie decyzji o jego zakupie i powoli gromadzić odpowiednią sumę. Gorzej, jeśli nowy samochód jest na liście zakupów „na już”, gdyż stan techniczny aktualnie użytkowanego gwałtownie się pogarsza. W takiej sytuacji, aby nie zostać pozbawionym niezbędnego środka transportu, trzeba działać niemal natychmiast. Pytanie tylko, skąd wziąć na to środki? Rozwiązaniem niezwykle skutecznym i często jedynym możliwym jest kredyt na samochód. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć.
Kredyt samochodowy – dlaczego warto?
Kredyt na samochód z całą pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, których nie stać na zakup nowego samochodu. Środki uzyskane za jego pośrednictwem mogą być przeznaczone na całkowitą finalizację zakupu lub stanowić pozostałą brakującą część po wpłacie wkładu własnego. Ze względu na swój charakter kredyt samochodowy jest przeznaczony na konkretny cel, a to oznacza, że pożyczonych pieniędzy nie można wykorzystać w inny sposób. Poza samochodem osobowym może on posłużyć do sfinalizowania zakupu innego rodzaju pojazdu, np. skutera, quada, motocykla, przyczepy oraz pojazdów rolniczych. O przyznanie kredytu samochodowego może ubiegać się zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca.
Niewątpliwą zaletą jest to, że kredyt samochodowy jest zazwyczaj tańszy niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Dlatego też z całą pewnością dla osób planujących zakup nowego samochodu będzie on zdecydowanie korzystniejszą opcją niż pożyczka innego rodzaju. Co ciekawe o przyznanie kredytu samochodowego wcale nie trzeba się ubiegać tylko i wyłącznie w banku. Wnioskować o jego przyznanie można również bezpośrednio u dealera samochodowego. Gdy wybierzesz tę opcję, może okazać się też, że koszty kredytu będą niższe niż te zaproponowane przez bank. Bardzo często klient ma szansę negocjować zaproponowane przez sprzedawcę warunki kredytu. Wszystko to sprawia, że korzystanie z pożyczki zaproponowanej przez dealera staje się bardziej opłacalne. Czy to oznacza, że kredyt samochodowy nie ma żadnych wad?
Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?
Wysokość raty
Trzeba pamiętać o tym, że kredyt samochodowy poza tym, że bardzo często jest jedynym sposobem na spełnienie marzeń o nowym aucie, jest też zobowiązaniem finansowym. Zdarza się, że nie małym. Dlatego też przed podpisaniem umowy kredytowej należy rozważyć to, jak jego spłata wpłynie na domowy budżet, czy kolejne miesięczne raty nie będą zbyt wysokie, co mogłoby utrudniać zachowanie płynności finansowej. W swoich wyliczeniach trzeba też uwzględnić zbyt niską wartość rat, która skutkuje nie tylko wydłużeniem terminu spłaty, ale też wzrostem kosztów kredytu. Dla banku lub dealera wydłużenie okresu spłaty zadłużenia oznacza większe ryzyko pojawiania się trudności z wyegzekwowaniem należności. A to, jak łatwo się domyślić, oznacza wzrost kosztów poniesionych przez kredytobiorcę.
Opłaty
Analizując oferty kredytów samochodowych, należy zwrócić uwagę na wszystkie opłaty związane z jego udzieleniem. Wiele osób ubiegających się o przyznanie pożyczki zapomina o tym, że ostateczny koszt kredytu to nie tylko pożyczona kwota wraz z oprocentowaniem. To także wiele innych mniejszych opłat, które choć mogą wydawać się stosunkowo niskie, zebrane razem mają duży wpływ na wysokość ostatecznej kwoty, jaką musi zwrócić kredytobiorca. Wśród nich najczęściej pojawiają się m.in. prowizje, marże, różnego rodzaju podatki, a także tzw. koszty usług dodatkowych.
Wysokość i ilość wymienionych opłat w dużej mierze uzależniona jest od wybranej oferty. Jednak z niektóre z nich pojawiają się w zdecydowanej większość propozycji przygotowanych przez instytucje udzielających kredytu. W celu ułatwienia porównania kolejnych ofert pod względem finansowym stosuje się RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania. Instrument ten pozwala ustalić całkowity koszt kredytu w skali rocznej. Bardzo pomocnym narzędziem pozwalającym dokonać analizy kredytów oferowanych przez różne instytucje jest kalkulator kredytu dostępny na stronach internetowych większości instytucji. To intuicyjne narzędzie umożliwia dokonanie wyliczeń w szybki i czytelny dla klienta sposób (1).
Kupuj z głową!
Kredyt samochodowy to z całą pewnością dobry sposób na rozwiązanie trudności ze zgromadzeniem całej sumy potrzebnej do zakupu nowego auta. Powolne oszczędzanie na nowy samochód wymaga bowiem dużej ilości czasu i determinacji, co powoduje, że nie zawsze udaje się zebrać całą kwotę. Należy jednak pamiętać o tym, że jest on zadłużeniem finansowym, które trzeba spłacać każdego miesiąca w czasie określonym w umowie kredytowej. Warto więc zadbać o to, by pożyczona suma, nie generowała zbyt wysokich rat. Konieczność ich spłaty mogłaby bowiem stać się źródłem kłopotów finansowych. Najlepiej mierzyć siły na zamiary. Czasami zakup tańszego samochodu na dogodnych warunkach okazuje się zdecydowanie lepszym pomysłem niż wydanie mnóstwa pieniędzy na zakup luksusowego, wymarzonego auta i późniejsze borykanie się z trudnościami w spłacie zobowiązania.
Aby móc bezpiecznie pożyczać, a później kupować, warto nieco czasu poświęcić na znalezienie jak najtańszej oferty. Dotyczy to zarówno ofert sprzedaży samochodu, jak i ofert kredytu samochodowego. Różnice w cenie, w każdym z tych przypadków, mogą być znaczące. Czas poświęcony na analizę kolejnych propozycji z pewnością zaprocentuje kupnem dobrego samochodu w rozsądnej cenie.
Źródło:
- „Kredyt samochodowy – o czym warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem?”, (https://splatakredytow.pl/kredyt-samochodowy-co-warto-wiedziec-przed-jego-uzyskaniem/), data dostępu: 01.12.2021.
- Sowa T., „Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć o samochodzie na raty?”, (https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy/), data dostępu: 01.12.2021.