Wykonywanie czynności służbowych wymaga zaopatrzenia się w odpowiednio do tego dopasowane narzędzia. Prowadząc firmę, korzystamy m.in. z różnych środków transportu. Jeśli przewozimy nasze materiały lub towary wrażliwe na działanie temperatur, przydatne mogą się okazać samochody dostawcze chłodnie lub samochody izotermy. Te dwa rodzaje pojazdów, utrzymujące załadunek w odpowiednich warunkach termicznych różnią się między sobą kilkoma istotnymi szczegółami, dlatego sprawdzą się w różnych sytuacjach. To dlatego warto dokonać dokładnej analizy, zanim zdecydujemy się na zakup za gotówkę lub kredyt samochodowy.
Samochód chłodnia a samochód izoterma – podstawowe różnice
Samochód chłodnia to pojazd, w którym znajdziemy mechaniczne źródło obniżania temperatury załadunku. Za generowanie chłodu odpowiada w nim zwykle sprężarka lub sprzęt absorpcyjny. Pozwalają ona na szybkie obniżenie temperatury wnętrza, w którym znajduje się ładunek, maksymalnie do -20 stopni, w zależności od klasy pojazdu. Samochód chłodnia sprawdza się przy średniej temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet 30 stopni Celsjusza, a więc także latem, gdy stosunkowo często mamy do czynienia z upałami.
Kontener izoterma to z kolei samochód, w którego nadwoziu znajdziemy materiały termoizolacyjne. Nie powodują one jednak obniżenia temperatury załadunku. Głównym zadanie izotermy jest bowiem ograniczenie wymiany ciepła między otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem pojazdu. Możemy przy tym wyróżnić dwie odmiany izotermy:
- z izolacją normalną (o materiale izolacyjnym o grubości sięgającej do 40 milimetrów),
- z izolacją wzmocnioną (gdzie materiał izolacyjny może być jeszcze grubszy)[1].
To, na jaką odmianę izotermy postawimy, uzależnione jest od tego, jak bardzo wrażliwy na zmiany temperatury jest przewożony przez nas towar i czy będziemy naszym pojazdem przemierzać dłuższe, międzynarodowe trasy.
Samochód chłodnia a samochód izoterma – który wybrać?
Samochód chłodnia doskonale sprawdzi się na dłuższych trasach, np. przy transporcie produktów spożywczych. Z powodzeniem możemy z niego korzystać również przy przewozach towarów, które są szczególnie wrażliwe na duże skoki temperatur (a więc np. leków czy też mrożonek, takich jak lody). Taka chłodnia utrzymuje bardzo niską temperaturę nawet do -20 stopni Celsjusza, praktycznie bez ograniczeń czasowych. Nawet przy transporcie międzynarodowym, gdy zdarzają się przestoje na granicy, nie musimy się zatem obawiać o to, że nasze towary ulegną uszkodzeniu lub zniszczeniu przez złe warunki termiczne.
Samochód izoterma to z kolei idealne rozwiązanie wówczas, gdy dokonujemy transportów na krótszych trasach, zwykle kilkukilometrowych. Jego warstwa izolująca opóźnia ogrzewanie się towaru znajdującego się w środku pojazdu. Samochód tego typu wyróżnia się większą pojemnością i niższym kosztem zakupu, przez co z powodzeniem sprawdza się w warunkach miejskich, np. gdy mamy sieć punktów zlokalizowanych w jednej miejscowości[2]. W izotermach we wnętrzu nie mamy jednak do czynienia z temperaturami ujemnymi. Pozwalają one bowiem na utrzymanie poziomu temperatur powyżej 0 stopni Celsjusza[3].
Wybierając pojazd dopasowany do potrzeb naszej działalności, powinniśmy zasięgnąć opinii doświadczonych profesjonalistów. Chodzi tutaj nie tylko o dealerów lub sprzedawców aut, ale również osoby, które na co dzień wykorzystują chłodnie lub izotermy w swojej działalności gospodarczej. Ich porady pomogą w wyborze pojazdu, który spełni nasze oczekiwania.
Finansowanie samochodów chłodni i izotermy
Samochód chłodnia i izoterma to dla firmy spora inwestycja. Ze względu na szereg innych, bieżących wydatków często nie możemy pokryć kosztów jego zakupu ze środków obrotowych. Rozwiązaniem w takim przypadku będzie kredyt na auto. Korzystając z oferty banków, finansowanie uzyskamy na pojazd nowy i używany. Doskonałym przykładem banku, w którym rozłożymy zakup samochodu na dogodne do spłaty raty, jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który już od wielu lat pomaga przedsiębiorcom w uzyskaniu finansowania na narzędzie niezbędne do wykonywania przez nich pracy.
W przypadku kredytu na nowy samochód dostawczy Santander Consumer Bank pozwala na podzielenie spłaty na czas od 6 aż do 96 miesięcy. Możemy przy tym liczyć na raty równe, malejące, a także balonowe. Przy tej ostatniej formie kredytowania spłacamy najpierw odsetki i część kapitału, a spłata większej części kapitału oraz mniejszej części odsetek następuje dopiero pod koniec trwania okresu umowy kredytowej (w ostatniej racie). Dobierając w odpowiedni sposób rodzaj raty oraz wysokość miesięcznej raty, możemy idealnie dopasować sobie sposób rozliczenia do bieżącej sytuacji finansowej firmy, biorąc też pod uwagę inne, przyszłe inwestycje. Co niezwykle istotne, w przypadku kredytowania nowego auta nie musimy dysponować wkładem własnym. Santander Consumer Bank – bank od kredytów pozwoli nam zatem na sfinansowanie zakupu wymarzonej chłodni lub izotermy bez konieczności pozbywania się reszty środków z naszego konta. Jeśli chodzi natomiast o tańszą opcję, a więc sfinansowanie zakupu pojazdu używanego (niezależnie od tego, czy będzie to samochód od innej firmy, komisu czy też osoby fizycznej) – możemy liczyć na szereg innych udogodnień, takich jak np.:
- akceptacja różnych źródeł dochodów, także tych uzyskanych za granicą,
- łączenie przy kalkulacji zdolności kredytowej dochodów kilku osób naraz, bez względu na to, czy są one spokrewnione, czy nie,
- wskazanie dnia miesiąca, w którym będziemy spłacać ratę (co pozwoli na jej dostosowanie do przepływu środków pieniężnych w firmie).
Co warte podkreślenia, aby otrzymać kredyt na nowy lub używany samochód, nie musimy obecnie składać wielu wizyt w oddziale bankowym. Większość formalności w tej kwestii załatwimy bowiem zdalnie. Decyzja kredytowa jest nam wydawana po złożeniu wniosku kredytowego w formie telefonicznej, na podstawie przesłanych zdalnie dokumentów zaświadczających wysokość naszego dochodu. Do oddziału banku udajemy się już tylko przy samym podpisywaniu umowy kredytowej, po ówczesnym ustaleniu terminu spotkania. To spore uproszczenie, dzięki któremu nie stracimy czasu i będziemy się mogli poświęcić swoim innym obowiązkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Źródła:
[1] https://www.raeda-logistics.pl/blog/2021/2/chlodnie-a-izotermy-poznaj-podstawowe-roznice,28, data dostępu: 30.11.2021 r.
[2] https://dixi-car.pl/izotermy-chlodnie-wewnetrzne.htm, data dostępu: 30.11.2021 r.
[3] https://www.raeda-logistics.pl/blog/2021/2/chlodnie-a-izotermy-poznaj-podstawowe-roznice,28, data dostępu: 30.11.2021 r.