Samochód dostawczy na kredyt

Inwestowanie w rozwój własnej firmy jest nieodzownym elementem jej prowadzenia. Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujące przedsiębiorstwo bez odpowiednich nakładów finansowych. Założenie działalności bez względu na jej charakter wymaga dysponowania kapitałem, który zazwyczaj zostaje pomnożony, jeśli firma się rozwija i dobrze prosperuje.

Zbudowanie właściwego zaplecza, które to umożliwi, jest absolutnie niezbędne. Mowa tu chociażby o samochodach dostawczych, które stanowią podstawę funkcjonowania różnego rodzaju przedsiębiorstw, nie tylko transportowych. I choć ich zakup oznacza duży wydatek, bez nich w wielu przypadkach nie da się prowadzić firmy, a tym samym zarabiać. Początkujący przedsiębiorca może mieć jednak problem ze zgromadzeniem wystarczającej ilości gotówki na zakup nowego samochodu dostawczego, którego cena sięga przeważnie kilkuset tysięcy złotych. Alternatywą może być zakup auta używanego, ale nawet tu niestety wciąż trzeba dysponować dużą kwotą. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście problem braku gotówki może rozwiązać kredyt na samochód dostawczy. Co warto wiedzieć na temat kredytu samochodowego i jak znaleźć ten najlepszy?

Żeby zarobić, trzeba zainwestować!

Chyba każdy przedsiębiorca, bez względu na posiadane doświadczenie, bez problemu zgodzi się ze stwierdzeniem, że aby móc zarabiać, prowadząc firmę, najpierw trzeba w nią zainwestować. Co prawda zakładając firmę, jej właściciel może liczyć na pewne ulgi, ale nie ma się co oszukiwać, że pozyskane dzięki nim środki okażą się wystarczające do tego, by móc rozwijać prężnie działające przedsiębiorstwo. Do tego potrzebny jest własny kapitał, niezbędny chociażby po to, by móc wynająć lokal pod siedzibę firmy czy też kupić podstawowe sprzęty biurowe oraz samochód dostawczy. Ilość i rodzaj wydatków, z którymi musi się zmierzyć właściciel firmy, stawiając swoje pierwsze kroki w biznesie, uzależniony jest przede wszystkim od charakteru prowadzonej działalności. Z całą jednak pewnością części z nich nie da się uniknąć. I tutaj zazwyczaj pojawia się pytanie – skąd wziąć pieniądze, żeby móc sprostać wszystkim wydatkom?

Dużym wsparciem dla przedsiębiorców w tym zakresie okazują się kredyty. I choć pożyczone pieniądze wraz z wszystkimi kosztami trzeba spłacić, obciążając w ten sposób dopiero rozwijającą się firmę, każdy jej właściciel może potwierdzić, iż opłaca się skorzystać z tego rozwiązania. Tymczasem wielu zwłaszcza początkujących przedsiębiorców obawia się zdecydować na taki krok, ryzykując zastojem działalności. Kredyt samochodowy, jak każdy inny rodzaj zadłużenia, stanowi obciążenie finansowe – to nie ulega wątpliwości. Jednak znalezienie atrakcyjnej oferty, a także dopasowanie jej warunków do własnych możliwości sprawia, że obciążenie to w przeważającej większości wypadków nie stanowi zagrożenia dla płynności finansowej. To rodzaj inwestycji, która ma szansę zaprocentować, umożliwiając zwiększenie zysków i dalszy rozwój firmy.

Kredyt na samochód dostawczy – wybierz najlepszy!

Zakup nowego samochodu dostawczego, w zależności od marki oraz jego pojemności, to wydatek przekraczający 100 tys. złotych. Używane samochody dostawcze są nieco tańsze i często to one właśnie stają się celem początkujących przedsiębiorców. Wybór używanego samochodu dostawczego pozwala obniżyć koszt jego zakupu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż pomimo zwiększonych kontroli na rynku samochodów używanych wciąż nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, starających się ukryć przed potencjalnym nabywcą rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Wszystko to sprawia, że zakup używanego samochodu powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Przed jej podjęciem warto sprawdzić historię samochodu, korzystając z usług specjalnych firm zajmujących się tego rodzaju działalnością. Pomoże to obniżyć ryzyko zakupu pojazdu z ukrytą usterką lub w złym stanie technicznym.

Pomimo tego, że zakup samochodu do firmy można sfinansować, korzystając z tradycyjnego kredytu gotówkowego, wielu przedsiębiorców do tego celu wybiera kredyt samochodowy. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Otóż ten rodzaj zobowiązania często okazuje się bardziej opłacalny niż ma to miejsce w przypadku kredytu standardowego.

Kredyt samochodowy przeznaczony jest na konkretny cel – ma pomóc sfinalizować zakup nowego pojazdu. Może to być samochód osobowy, samochód dostawczy, motocykl lub inny pojazd mechaniczny. Dzięki temu, że pieniądze z kredytu trafiają na zakup przedmiotu, który jednocześnie dla banku stanowi swoistego rodzaju ubezpieczenie na wypadek trudności ze spłatą kredytu przez klienta, koszty kredytu samochodowego zazwyczaj bywają niższe. To, jaka będzie ich ostateczna suma, uzależnione jest od wysokości pożyczanej kwoty, a także indywidualnej oferty banku udzielającego kredytu.

Ubiegać się o jego przyznanie mogą zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Co więcej, może być on udzielny z przeznaczeniem na zakup nowego lub używanego pojazdu. W pierwszym przypadku może zostać zaciągnięty w autoryzowanym salonie samochodowym, w chwili zakupu.

Procedura ubiegania się o kredyt samochodowy nie jest skomplikowana, nie wymaga też dopełnienia wielu dodatkowych formalności. Poza tymi, które są standardowo wymagane podczas udzielania każdego rodzaju kredytu, kredytobiorca musi przedstawić zaświadczenie o tym, że pojazd, który ma zamiar nabyć, nie znajduje się w rejestrze zastawów, umowę kupna pojazdu oraz kserokopię jego dowodu rejestracyjnego.

Poza niższymi kosztami kredytu samochodowego, jego zaletą jest też niewątpliwie wydłużony okres spłaty zobowiązania, możliwość pożyczenia większej sumy, niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego, a także elastyczność w zakresie sposobu spłaty zadłużenia (np. raty malejące itp.). Szczególnie istotny jest ostatni czynnik, bowiem wysokość miesięcznych rat kredytu w znaczący sposób wpływa na budżet firmy. Zbyt wysokie mogą okazać się trudne do spłacenia. Podczas ustalania wysokości comiesięcznych rat warto skorzystać z praktycznego kalkulatora kredytu, który pozwoli na przeprowadzenie wstępnej symulacji, pomagając w ten sposób dopasować warunki kredytu do indywidualnych potrzeb.

Źródła:

  1. Sowa T., „Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć o samochodzie na raty?”, https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy/, data dostępu: 05.02.2022 r.
  2. Borucki B. „Wady i zalety kredytu samochodowego.”, https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego/, data dostępu: 05.02.2022 r.