Chłodnia – zakup czy wynajem, co się opłaca?

Chłodnie samochodowe to pojazdy, które dzięki swoim unikalnym funkcjom spełniają ważne zadanie w transporcie i przechowywaniu specyficznych kategorii produktów przemysłowych. Zanim rozpoczniemy działalność wymagającą korzystania z takich chłodni, powinniśmy się zastanowić nad tym, czy bardziej opłaca się nam je zakupić, czy też wynajmować.

Samochód-chłodnia – charakterystyka i zastosowanie

Chłodnia służy do przewożenia produktów spożywczych całkowicie zamrożonych lub schłodzonych. Chroni je przed zepsuciem się, szczególnie na długich, wielokilometrowych trasach. Korzystanie z tego typu pojazdu jest wymagane zgodnie z konwencją ATP, czyli międzynarodową umową dotyczącą przewozu towarów szybko psujących się, ratyfikowaną przez Polskę w 1984 roku. Chłodnia samochodowa składa się z kontenera wyposażonego w agregat chłodniczy. Z punktu widzenia technicznego może ona być zainstalowana na samochodzie dostawczym albo ciężarowym. Zadaniem pierwszego elementu chłodni, a więc kontenera chłodniczego, jest ograniczenie ucieczki schłodzonego powietrza. Cechuje się on doskonałą szczelnością i świetnymi parametrami izolacyjnymi. Rolą agregata chłodniczego jest z kolei utrzymanie określonej temperatury przez oddawanie ciepła na zewnątrz. Gdy silnik samochodu pracuje, taki agregat jest zasilany przy użyciu alternatora. Po wyłączeniu silnika tę rolę przejmuje osobny akumulator. W agregacie chłodniczym mamy do czynienia z czynnikiem chłodzącym, który krąży w obiegu zamkniętym dzięki sprężarce. Rolę takiego czynnika chłodzącego przybiera najczęściej gaz – freon. Dzięki skraplaczowi zmienia on swoją postać w ciecz. Schłodzona w taki sposób, przemieszcza się ona do parownika przy użyciu zaworu rozprężnego. Przez parowanie rozpręża się ona ponownie do postaci gazowej, zabierając ze sobą ciepło z najbliższego otoczenia. Cały cykl ulega wielokrotnemu powtórzeniu. Przez to możliwe jest zapewnienie stale niskiej temperatury wewnątrz samochodu chłodni i to bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Samochód-chłodnię możemy wyposażyć w dodatkowe akcesoria zapewniające utrzymanie stałej temperatury. Zaliczamy do nich m.in. kurtyny paskowe i termograf. Jeśli chodzi o kurtyny paskowe – to wykonane z tworzyw sztucznych akcesoria, których zadaniem jest ochrona chłodni przed utratą zimnego powietrza w czasie, gdy jej drzwi są otwarte, np. ze względu na załadunek lub rozładunek. Termograf to z kolei urządzenie rejestrujące stale temperaturę panującą wewnątrz samochodu-chłodni. Pozwala ono na kontrolowanie sposobu przewożenia towaru. Taki termograf możemy wyposażyć dodatkowo w drukarkę. Umożliwi ona wygenerowanie raportu na temat temperatury, która panowała w określonych godzinach transportu lub przechowywania. Dzięki temu wykryjemy ewentualne nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na znajdujące się w chłodni samochodowej produkty.

Kiedy warto kupić, a kiedy wynająć chłodnię?

Przy stałych zleceniach na transport produktów spożywczych trudno jest sobie wyobrazić korzystanie z pojazdu, który nie będzie naszą własnością. Nie zawsze będzie to jednak rozwiązanie idealne względem kosztów, które będziemy ponosić w toku prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Alternatywą jest wynajem chłodni. Będzie on opłacalny wówczas, gdy zajmujemy się transportem schłodzonych produktów maksymalnie od 1 do 2 razy w tygodniu. W tej sytuacji zakup nowego pojazdu nie zawsze byłby korzystny ekonomicznie. Musimy bowiem pamiętać o tym, że oprócz paliwa i innych bieżących kosztów eksploatacji musimy się liczyć z opłaceniem ubezpieczenia, przeglądów oraz napraw. Tymczasem koszt całodniowego wynajmu waha się zwykle między 200 a 300 złotych. Na rynku spotkamy kilka firm, które zajmują się profesjonalnie takim najmem, zapewniając doskonale wyposażone i na bieżąco serwisowane pojazdy. Dzięki temu nie musimy się martwić wieloma aspektami korzystania z samochodów-chłodni.

Jak sfinansować zakup samochodu-chłodni?

Koszt zakupu nowego samochodu-chłodni waha się najczęściej w przedziale od 100 do 200 tys. złotych, w zależności od jego pojemności i wyposażenia dodatkowego. Jeśli chodzi o pojazd używany, rozsądnym minimum jest z kolei kwota od 30 do 50 tys. złotych, jeśli chcemy uniknąć wysokich kosztów serwisowania ze względu na mocne wyeksploatowanie. Biorąc pod uwagę te kwoty, trudno jest sfinansować taki zakup z oszczędności. Rozwiązaniem w takim przypadku może być odpowiednio dobrany kredyt samochodowy. Na rynku możemy spotkać wiele banków oferujących kredytowanie zakupu samochodów chłodni. W tej kwestii szczególnie wyróżnia się jednak obecny już od wielu lat w Polsce Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

W jego ofercie znajdziemy kredyt na samochód nowy, jak i używany. W przypadku jednego i drugiego kredytu możemy przy wnioskowaniu liczyć na akceptację różnych źródeł dochodów, także tych pochodzących z zagranicy. Zarówno przy kredycie na nowy, jak i przy tym na używany pojazd decyzja kredytowa jest szybka, przez co nie musimy czekać na to, by cieszyć się możliwościami, które daje samochód-chłodnia.

Co niezwykle ważne dla osób dopiero rozpoczynających swoją działalność gospodarczą, Santander Consumer Bank oferuje przy nowych pojazdach możliwość wzięcia kredytu nawet przy 0% wkładu własnego. Dzięki temu nie trzeba oddawać już na samym początku tak niezbędnych na start środków pieniężnych, które możemy przeznaczyć na szereg innych wydatków. Atutem kredytu na pojazd używany jest z kolei to, że sfinansujemy nim zakup samochodu-chłodni nie tylko od dealera lub komisu, ale również od osoby fizycznej, i to niezależnie od tego, czy będzie to auto z Polski, czy też sprowadzimy je z zagranicy.

Źródła:

  1. https://strefainzyniera.pl/artykul/11602/jak-dziala-chlodnia-samochodowa
  2. https://motoklub.pl/samochod-chlodnia#samochod-chlodnia-a-wynajem-na-okreslony-czas