Zakup auta przy wsparciu kredytu gotówkowego – podstawowe kwestie

Zakup samochodu nie jest łatwy. Trzeba zdecydować, jaki model i marka nam pasują, a potem przejść do kwestii technicznych. Dla wielu osób jednak najtrudniejsze jest znalezienie potrzebnych środków pieniężnych, aby taki zakup opłacić. Możemy mieć ustalony budżet, ale trafimy na ofertę, która naprawdę jest warta wydania więcej. A może jesteśmy w dołku finansowym, a do tego zepsuło nam się auto, którym jeździmy do pracy, i musimy kupić nowe? Nieraz sytuacja może nas zaskoczyć, ale to nie znaczy, że nie mamy szans na zakup koniecznego środka lokomocji. Potrzebny będzie jednak kredyt gotówkowy, za który będziemy mogli opłacić transakcję. Co warto o tym rozwiązaniu wiedzieć?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Jednym z najbardziej popularnych kredytów jest kredyt gotówkowy. Banki udzielają go bardzo często, ponieważ jest to zobowiązanie, z którego środki można przeznaczyć na dowolny cel. Biorąc taki kredyt, możemy kupić za niego również auto. Choć bank podczas składania wniosku może zapytać o to, na co przeznaczymy otrzymane środki, to nie będzie ingerował w nasz cel. Mamy możliwość kupić zarówno używany, jak i nowy pojazd, a nawet nie ma znaczenia, czy będzie on zakupiony w polskim salonie, czy w komisie pojazdów sprowadzanych zza granicy. Cel nie ma również znaczenia, jeśli chodzi o koszty takiego kredytu. Obojętnie w jakim celu go bierzemy, oprocentowanie będzie na takim samym poziomie.

Dlatego też kredyty gotówkowe są tak lubiane przez konsumentów. Środki pożyczone od banku można wydać na dowolny pojazd, a nawet na opłaty związane z jego rejestracją czy drobny remont, jeśli jest to potrzebne. Nie trzeba przedstawiać pojazdu, jaki mamy zamiar kupić. Także zastaw nie będzie potrzebny. Możemy po prostu otrzymać kredyt wydany w gotówce i od razu pójść kupić samochód.

A co z kredytem samochodowym?

Istnieje też specjalny kredyt celowy, który przeznaczamy na zakup pojazdu. Nie musi to być samochód osobowy, równie dobrze może to być auto ciężarowe czy motocykl. Jednak jest to kredyt udzielany na konkretny cel, a więc banki trzymają się także innych zasad, udzielając takiego zobowiązania.

Przede wszystkim trzeba wskazać, jaki samochód kupujemy. A zatem w momencie wnioskowania o udzielenie kredytu samochodowego należy mieć już upatrzone auto, a nawet omówione szczegóły transakcji ze sprzedawcą. Jest to istotne, ponieważ kupowany pojazd będzie stanowił przedmiot zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że do czasu spłacenia kredytu to bank jest współwłaścicielem pojazdu, a klient może nim po prostu dysponować. Zabezpieczenie może być ustanowione w różnej formie, w zależności od konkretnej oferty.

A co to oznacza dla kupującego? Po prostu w trakcie trwania kredytu samochodowego bank ma równe prawa jak kredytobiorca. Bez jego zgody nie sprzedamy takiego pojazdu. Ograniczeń może być też więcej. Niektóre banki ustanawiają granicę wiekową dla kupowanego pojazdu, zatem na taki kredyt nie kupimy aut starszych niż 10-15 lat, a do tego im starsze auto, tym droższy będzie kredyt, bo oprocentowanie wzrośnie.

Dlatego może się okazać, że choć kredyt samochodowy ma wiele zalet, to nie jest to rozwiązanie najlepsze dla wszystkich – zwłaszcza nie dla osób, które chcą kupić starsze auto lub mieć prawo własności i do decydowania o pojeździe.

Różnice między kredytem gotówkowym a samochodowym

Oba kredyty są warte rozważenia, jeśli potrzebujemy środków na zakup pojazdu. Jednakże takie oferty mogą mieć wady i zalety. Dobrze jest te poznać zawczasu, aby wiedzieć, które rozwiązanie dla nas, jako kupujących i zawierających umowę o kredyt, będzie lepsze.

Różnic między tymi zobowiązaniami jest kilka, jednak najważniejszą może być sam fakt oddania pojazdu w zastaw pod kredyt samochodowy. Przy zawieraniu umowy o kredyt gotówkowy bank nie wymaga, aby przedstawić informacje o pojeździe, umowę zakupu czy oddać go jako pewnego rodzaju zastaw. A zatem już ta różnica może nam powiedzieć, jaka oferta będzie lepsza.

Warto jednak pamiętać, że kredyt samochodowy ma zwykle lepsze oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Za środki z obu zobowiązań można kupić pojazd nowy lub używany, ale przy kredytach gotówkowych nie ma żadnych kryteriów co do stanu czy wieku pojazdu, a takie pojawiają się przy kredycie celowym. Ponadto banki wymagają zawarcia polisy autocasco na kupowany w ten sposób pojazd. Przy kredycie gotówkowym, bank nie ingeruje w rodzaj ubezpieczenia. Wystarczy wykupić podstawową polisę, co również sprawia, że posiadanie takiego auta staje się tańsze.

Niektóre salony sprzedaży aut lub komisy z pojazdami używanymi współpracują z bankami i mogą wystąpić w roli pośrednika kredytowego. Kupując auto w ramach środków z kredytu samochodowego, czasami można liczyć na zniżkę w salonie, choć nie jest to regułą. Przy płaceniu pieniędzmi z kredytu gotówkowego, jeśli chcemy zniżkę, musimy sami ją wynegocjować. Jeśli jednak to zrobimy, to pozostałe środki możemy wydać np. na rejestrację pojazdu czy zakup ubezpieczenia. Nie musimy różnicy zwracać do banku, ale można ją odłożyć na spłatę pierwszej i kolejnych rat za kredyt.

Jak wziąć kredyt gotówkowy na zakup auta?

Kiedy już określimy, ile środków potrzebujemy na zakup auta, można wystąpić do banku z wnioskiem o kredyt gotówkowy. Jako klient sami przedstawiamy, jaką kwotę potrzebujemy. Kredyt gotówkowy nie musi mieć podanego celu, ale pracownik banku może nas zapytać, na co chcemy przeznaczyć pożyczane środki. Jednak sam cel nie jest istotny i możemy je wydać na zakup dowolnego pojazdu, który nam się podoba. Bank nie będzie w to ingerował i nie zażąda od nas przedstawienia dowodu zakupu po zawarciu transakcji.

Składając wniosek o kredyt, trzeba przejść standardową procedurę bankową. Zawsze trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Jest on podstawowym dokumentem, który zweryfikuje naszą tożsamość, a także dokumenty potwierdzające osiąganie przez nas stałych dochodów. Są one ważne, aby bank mógł ustalić naszą zdolność kredytową, a co za tym idzie – kwotę kredytu, jakiego może nam bezpiecznie udzielić.

Warto pamiętać, że banki, sprawdzając klienta, dokonują też weryfikacji w bazie Biura Informacji Kredytowej, gdzie zapisywana jest historia kredytowa. Dlatego, aby otrzymać jakikolwiek kredyt, należy mieć dobrą historię kredytową. Oznacza to, że nie można mieć zaległości lub opóźnień w spłacie uprzednio zaciągniętych zobowiązań finansowych. Na podstawie takich informacji bank oceni, czy klient jest rzetelny i czy można mu powierzyć środki z kredytu.

Dla banków liczy się zarówno finansowa zdolność do spłaty kredytu, jak i wiarygodność kredytobiorcy. Dlatego trzeba przedstawić swoje dochody, koszty życia oraz inne obciążenia finansowe, ale również wyrazić zgodę na weryfikację w bazach danych o zobowiązaniach. A kiedy bank wyda pozytywną decyzję i wypłaci środki z kredytu gotówkowego, można kupić wymarzone auto.

Obecnie wnioski o kredyty gotówkowe można składać tradycyjnie w placówce banku, jak i przez internet. Oba sposoby pozwalają na szybkie rozpatrzenie wniosku o kredyt. Przy tym rodzaju zobowiązania możliwe jest otrzymanie odpowiedzi na wniosek nawet po kilkunastu minutach. Dlatego samo wzięcie kredytu nie zajmie nam wiele czasu.

Źródła:

  1. https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/mistrzowski-kredyt-gotowkowy,5.html
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/843930,kredyty-gotowkowe,kredyt-na-auto–samochodowy-czy-gotowkowy-sprawdz-,1,1
  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/zakup-auta-kredyt-gotowkowy-czy-samochodowy