Leasing konsumencki to popularny rodzaj leasingu, w którym w roli leasingobiorcy występuje osoba fizyczna, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Pozwala on mimo to na sfinansowanie zakupu – m.in. samochodów. Wyjaśniamy, na czym polega leasing konsumencki i jakie są jego zalety.
Zakup samochodu – szerokie możliwości finansowania
Propozycji finansowania zakupu różnych przedmiotów jest wiele. Dużą popularnością cieszą się m.in. kredyty gotówkowe oraz kredyty samochodowe. Rosnące zainteresowanie wzbudza także leasing konsumencki. W Polsce jest dostępny od 2011 roku.
Jest on dobrą alternatywą dla kredytu gotówkowego czy samochodowego, jeśli planujesz kupić auto. Każde rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Wyjaśniamy, co to jest leasing konsumencki, jak działa i czy opłaca się z niego korzystać osobom prywatnym.
Co to jest leasing konsumencki?
Leasing to popularna forma finansowania, która pozwala na zakup różnych rzeczy, m.in. samochodu, motocykla lub innego pojazdu, a także komputera czy nieruchomości. Nie ma ograniczeń prawnych, co do tej kwestii. Umowę leasingu podpisują dwie strony – leasingodawca, czyli podmiot finansujący, a także leasingobiorca, czyli konsument, który dostaje samochód i co miesiąc płaci za możliwość jego użytkowania.
Warto wiedzieć, że mimo błędnego przekonania, nie jest on dedykowany tylko dla przedsiębiorców, mimo że jest wśród nich rozpowszechniony. W leasingu konsumenckim przez cały czas trwania umowy właścicielem pojazdu jest bank lub firma udzielająca finansowania. Leasing auta dla osoby prywatnej działa tak samo jak leasing dla przedsiębiorcy. Łączy elementy kredytu z elementami wynajmu.
Nie musisz prowadzić działalności gospodarczej, by móc z niego skorzystać – jest też leasing konsumencki oferowany dla klientów indywidualnych. Leasing był kojarzony jako opcja dedykowana firmom. Leasing dla osoby prywatnej nie przynosi żadnych ulg ani odliczeń.
Nie daje też prawa do rozporządzania pojazdem w sposób dowolny. Nie można samodzielnie dokonywać zmian w pojeździe, a szkodę komunikacyjną trzeba zgłosić firmie leasingowej. Mamy prawo korzystać z niego wyłącznie na warunkach, jakie zostały określone w zawartej umowie.
Leasing konsumencki – jak to działa?
Za auto w leasingu konsumenckim płaci się regularnie raty. Aż do spłaty całej kwoty nie jesteś jego formalnym właścicielem. W dowodzie rejestracyjnym jest wpisana firma leasingowa. Dopiero po wykupieniu pojazdu na własność – a masz do tego prawo pierwszeństwa – będzie ono w pełni Twoje i możesz dokonać zmiany w statusie własności. Cena wykupu zwykle wynosi tylko 1% początkowej wartości.
Warto wiedzieć też, że pojazd w leasingu nie jest Twoją własnością do momentu jego wykupienia. Jeśli samochód zostanie skradziony lub powstanie szkoda całkowita, umowa leasingu wygasa.
Koszty leasingu konsumenckiego
Biorąc wybrany samochód w leasing konsumencki, trzeba zwrócić uwagę na listę opłat. Opłaty powinny być podsumowane w Tabeli Opłat i Prowizji – jest to m.in. opłata wstępna, depozyt gwarancyjny czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Podstawowym kosztem leasingu jest miesięczna rata leasingowa. Często jest też konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, np. AC. Wybór firmy ubezpieczeniowej leży ostatecznie w gestii klienta.
Koszty leasingu są zwykle znacznie niższe niż koszty kredytu, bo firma leasingowa jest formalnym właścicielem auta i zarabia na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego korzysta leasingobiorca.
Całkowity koszt leasingu zależy m.in. od okresu obowiązywania umowy, wysokości wykupu czy wariantu leasingu. By otrzymać najlepsze warunki leasingu, sprawdź kilka propozycji leasingowych i porównaj je dokładnie. Można też ew. spróbować negocjować warunki.
Leasing konsumencki – jakie dokumenty są wymagane?
W przypadku leasingu konsumenckiego stosowana jest najczęściej uproszczona procedura wnioskowania. Do podpisania umowy niezbędne jest minimum formalności. Do najważniejszych dokumentów należą:
- dokument tożsamości (np. dowód osobisty),
- wypełniony wniosek o leasing z Twoim podpisem,
- aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu,
- aktualne zaświadczenie o wysokości dochodów,
- wyciąg z konta z ostatnich miesięcy,
- dokumenty poręczyciela, jeśli wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie.
Po sprawdzeniu wiarygodności kredytowej zainteresowanego wydawana jest decyzja o podpisaniu z nim umowy leasingu konsumenckiego.
Czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?
W ciągu ostatnich lat świadomość polskich kierowców wzrosła, ale nadal wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie ma możliwości. Rośnie jednak popularność leasingu konsumenckiego, co wynika z jego licznych plusów. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć między innymi:
- Minimum formalności. Zwykle jest stosowana procedura uproszczona, ale jeśli wartość przedmiotu leasingu jest wysoka, może to być procedura zwykła.
- Dowolność w wyborze pojazdu. Za pomocą leasingu można sfinansować nie tylko samochody, ale także motocykle, quady i inne pojazdy. Mogą być one nowe lub używane.
- Możliwość sfinansowania zakupu auta bez konieczności angażowania wysokich własnych oszczędności.
- Elastyczność – możesz wykupić auto lub oddać pojazd i wziąć w leasing nowy model.
- Prawo pierwszeństwa do wykupu auta po zakończeniu leasingu. Nie jesteś jednak zobowiązany do jego zakupu po okresie trwania umowy leasingowej.
- Możliwość negocjowania i dowolnego ustalenia warunków umowy.
- Możliwość uwzględnienia w racie kosztów ubezpieczenia.
- Zniżki u partnerów firmy leasingowej to okazja na oszczędności na zakupie sprzętu i usług dodatkowych.
- Brak zmartwień o sprzedaż auta – gdy umowa się skończy, można je po prostu zwrócić bez żadnych zobowiązań.
- Brak adnotacji w historii kredytowej o zobowiązaniu z tytułu leasingu konsumenckiego.
Źródła
- https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/leasing-konsumencki/.
- https://www.superauto.pl/artykuly/leasing-konsumencki-czy-kredyt-samochodowy-porownanie.
- https://mubi.pl/poradniki/leasing-konsumencki/