Leasing samochodowy – zasady udzielania

Leasing samochodowy to narzędzie pozwalające na użytkowanie auta, które bardzo często jest poza zasięgiem konkretnej osoby – najczęściej ze względu na cenę. Decydując się na leasing, klient otrzymuje auto, za które płaci miesięcznie konkretną kwotę. Warto podkreślić, że samochód po zakończeniu umowy leasingowej nie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Leasing samochodowy – zasady udzielania

Nie każdy ma możliwość, aby zdecydować się na zakup nowego auta, ponieważ ich ceny potrafią być naprawdę wysokie. Wtedy z pomocą przychodzi nie tylko kredyt gotówkowy, ale również leasing samochodowy, który stał się w ostatnim czasie niesamowicie popularny. Wiele osób uważa, że z leasingu skorzystać mogą jedynie przedsiębiorcy. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ istnieje również oferta leasingu konsumenckiego, na który zdecydować się może praktycznie każdy. Założenie jest proste – wystarczy podpisać umowę, w której zobowiążemy się do regularnego wpłacania określonej kwoty, a następnie wywiązywać się ze swoich obietnic, i możemy korzystać z najnowszego auta. Wydaje się to oszczędnym i wygodnym rozwiązaniem.

Decydując się na leasing konsumencki, możemy wybrać nowe auto spośród wielu atrakcyjnych modeli oferowanych przez sprawdzonych producentów. Najczęściej nie wiąże się to z żadną opłatą wstępną, więc nie musimy martwić się o swoje oszczędności. Jednak wiele osób chce dokonać pierwszej wpłaty, ponieważ pozwala to na obniżenie późniejszych rat, co może okazać się opłacalne. Jeśli umowa leasingowa się skończy, istnieje możliwość wyboru kolejnego auta. Bardzo atrakcyjną ofertą jest wykup samochodu tuż po wygaśnięciu umowy, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie i nabycie pojazdu na preferencyjnych warunkach. Wiele osób uważa leasing za wygodne rozwiązanie nie tylko ze względu na koszt. Wszystko dlatego, że jedynym obowiązkiem leasingobiorcy jest regularne opłacanie rat. Nie musisz martwić się o ubezpieczenie, serwisowanie lub wymianę opon. We wszystkim pomoże Ci firma, więc obsługa auta nie pochłania zbyt wiele czasu. To wszystko sprawia, że po leasing nie sięgają już tylko firmy.

Leasing samochodowy – jak dobrać auto?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wybrać auto, na które chcemy podpisać umowę leasingową. Ważne jest tutaj określenie kwoty, jaką jesteśmy w stanie ponosić miesięcznie. Oczywiście im nowsze i lepsze auto, tym wyższy koszt. Niestety wciąż wiele osób decyduje się na leasing, który pochłania zdecydowaną większość ich zarobków, a nie o to tutaj chodzi. Auto powinno być wybrane w taki sposób, aby umowa leasingowa była lepszym wyborem niż zakup auta. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to dobrze będzie skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które pozwolą na obliczenie rat na model, o którym marzymy. Warto podkreślić, że taką umowę podpiszemy zarówno w firmie, która specjalizuje się w usługach tego typu, jak i w salonach samochodowych. Ta druga opcja sprawdzi się w przypadku, gdy klient ma upatrzone auto konkretnego producenta. Trzeba wspomnieć, że umowa leasingowa ma swoje plusy, m.in.:

  • firma bierze na siebie wiele formalności – ubezpieczenia, rejestrację, obsługę szkód,
  • leasing nie obniża zdolności kredytowej,
  • warunki finansowe oraz harmonogram spłaty można dopasować do własnych możliwości finansowych,
  • szybka decyzja, minimum formalności,
  • elastyczny czas trwania umowy – wiąże się z realnym wpływem na wysokość opłat.

Leasing – z jaką firmą podpisać umowę?

Decydując się na podpisanie umowy leasingowej, warto wybrać sprawdzoną firmę. Podczas wyboru trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

  • koszt leasingu – oczywiście nie możemy liczyć na to, że firma zaoferuje nam najwyższej klasy auto za grosze, jednak warto mieć na uwadze to, że oferty leasingu tego samego auta mogą się bardzo różnić,
  • okres leasingu,
  • wysokość wpłaty własnej – nie zawsze jest ona wymagana.

Podpisanie umowy leasingowej jest bardzo proste i czasami nawet nasza obecność w siedzibie nie jest koniecznością. Wniosek o leasing można przesłać pocztą elektroniczną. Po jego wpłynięciu leasingodawca sprawdzi wiarygodność finansową osoby wnioskującej w bazach. Jeśli znajdzie w nich negatywne informacje, nie oznacza to, że wniosek zostanie odrzucony. Bardzo często zdarza się tak, że wnioskujący musi wtedy przedstawić dodatkowe dokumenty lub uiścić opłatę wstępną. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy i opłacenie pierwszej raty. Umowa leasingowa jest podpisywana jednostronnie, a kopie zostaną dostarczone do leasingodawcy po odbiorze przedmiotu leasingu.

Warto podkreślić, że chociaż banki współpracują z firmami leasingowymi, same nie udzielają takiego finansowania. Dlatego wizyta w oddziale banku nic nam nie da, ponieważ i tak zostaniemy odesłani do siedziby firmy, aby poznać szczegóły. Na pewno warto zdecydować się na leasing w firmie powiązanej z bankiem, ponieważ oferuje nam to świetne warunki i pewność inwestycji, a dodatkowo najtańsze możliwe finansowanie. Czasami zdarza się, że klienci konkretnego banku mogą liczyć na jeszcze lepszą propozycję. Lepiej pomijać firmy, które na rynku są nowe i nie zostały jeszcze porządnie sprawdzone. Jeśli jesteśmy zdecydowani na auto konkretnej marki, po ofertę leasingu warto udać się również bezpośrednio do producenta. Ominięcie pośredników to bardzo często gwarancja atrakcyjnej ceny i najlepszych warunków.

Leasing od lat jest atrakcyjną formą finansowania. Chociaż wiele osób kojarzy ją głównie z autami, umowę leasingową można podpisywać na różne sprzęty. Warto jednak dokładnie sprawdzić oferty leasingu i zdecydować, która z dostępnych propozycji najbardziej nam się opłaca. Wybór auta również nie powinien być przypadkową kwestią. Najlepiej zdecydować się na pojazd, jakiego naprawdę potrzebujemy. Wiele osób wybiera auta tylko ze względu na ich wygląd i funkcje, a to błąd. Rata leasingowa na najnowsze auto może być nie do udźwignięcia dla wielu osób. Zamiast tego lepiej zdecydować się na auto, które ma kilka lat, jednak jest sprawdzone i ekonomiczne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to w siedzibach firm leasingowych na pewno uzyskamy więcej informacji, które pozwolą nam podjąć decyzję.

Źródła:

  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-samochodowy-poznaj-zasady-dzialania-i-najwazniejsze-informacje
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/78107,leasing,leasing—jak-to-dziala,1,1