Zakup nowego samochodu to bez wątpienia spory wydatek. W zależności od wybranej marki, modelu samochodu oraz jego wyposażenia na ten cel trzeba przeznaczyć do kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Zgromadzenie takiej kwoty często znacznie przekracza możliwości finansowe. Rozwiązaniem problemu może być kredyt na nowy samochód, który pozwala uzyskać dodatkowe środki w prosty i szybki sposób. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów samochodowych jest tzw. kredyt balonowy. Czym jest i na czym polegają jego zasady?
Wymarzone cztery kółka…
Wiele osób traktuje zakup samochodu jako wydatek na lata. Jednak nie brakuje też tych, którzy często zmieniają samochody. Kredyt balonowy jest dla nich idealną propozycją. Pozwala bowiem nabyć nowy samochód przy stosunkowo niskim wkładzie własnym i niskich comiesięcznych ratach. Jak to możliwe?
Otóż kredyt balonowy w odróżnieniu od tradycyjnych kredytów gotówkowych czy też kredytów samochodowych nie zakłada jednej stałej raty, która pozwala w określonym czasie spłacić całość zadłużenia. Zamiast niej kredytobiorca spłaca zaledwie część wartości samochodu w stosunkowo niskich ratach. Ostatnia rata, określana mianem balonowej, zakłada spłatę pozostałej części zadłużenia. Nierzadko stanowi ona większą część pożyczonej sumy.
Plusy i minusy
Nowy samochód na raty w przypadku kredytu balonowego nie obciąża nadmiernie budżetu, przez co wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma kredytu nie jest pozbawiona minusów.
Tak niestandardowy kredyt na zakup samochodu z całą pewnością jest rozwiązaniem, które pozwala nabyć nowy pojazd, nawet jeśli nie dysponuje się wystarczającą ilością gotówki. Warto jednak dobrze zapoznać się z zasadami wybranej oferty i dopasować ją do własnych potrzeb, a przede wszystkim możliwości, gdyż może się okazać, że kredyt balonowy nie dla każdego będzie dobrą alternatywą.
Trzeba bowiem pamiętać, że niska miesięczna rata znacznie wydłuża okres spłaty zobowiązania. Ponadto sprawia, że ostatnia rata balonowa wiąże się z dużą sumą, a to oznacza znaczne obciążenie domowego budżetu. Ze względu na proponowane warunki, a więc niską ratę oraz wydłużony czas spłaty zobowiązania, które dla instytucji udzielających kredyty oznaczają mniejszy zakres bezpieczeństwa, koszt kredytu balonowego zazwyczaj jest wyższy niż ma to miejsce w przypadku standardowych kredytów. Poza wyższą prowizją instytucje udzielające kredytu proponują różnego rodzaju ubezpieczenia, a także zabezpieczenia na wypadek trudności z wyegzekwowaniem zadłużenia. Sumując wszystkie dodatkowe opłaty, jakie musi ponieść kredytobiorca, może okazać się, że ich ostateczna kwota znacząco różni się od tej, którą musiałby ponieść, zaciągając standardowy kredyt gotówkowy czy też kredyt samochodowy.
Kredyt balonowy – dla kogo?
Warunki kredytów balonowych zakładają sporą elastyczność w sposobie spłaty ostatniej raty, dzięki czemu ostatecznie wcale nie trzeba jej spłacać. Jak to możliwe? Otóż ze względu na fakt, iż jej wysokość nierzadko równa się niemal połowie wartości samochodu, banki stwarzają możliwość odsprzedania samochodu dealerowi. Pozostałe środki mogą być następnie wykorzystane przez kredytobiorcę w postaci rat spłaty kolejnego kredytu balonowego. Tym sposobem po pewnym okresie użytkowania samochodu kredytobiorca może zmienić samochód na nowy, zaciągając kolejny kredyt.
To rozwiązanie z całą pewnością będzie bardzo korzystne dla tych, dla którzy lubią często zmieniać samochody. Kredyt balonowy stwarza im możliwość testowania kolejnych nowości pojawiających się na rynku samochodowym, bez konieczności posiadania określonego kapitału.
Źródło:
- https://www.bankier.pl/smart/rata-balonowa-na-czym-polega-kredyt-balonowy