Samochód na raty

Finansowanie zakupu samochodu nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do samych kredytów. Zarówno klienci indywidualni jak i firmy mają do swojej dyspozycji także leasing, który często jest tańszy, więc jest to dosyć atrakcyjna forma jeśli chcemy nabyć samochód na raty. Jednak nie zawsze jest to idealna forma finansowania. Po pierwsze pojawiają się kwestie przeniesienia własności, co może być kłopotliwe dla firm. Wiele zależy jeszcze od typu leasingu, ale przeważnie właścicielem pojazdu, przez cały okres trwania leasingu pozostaje firma leasingowa, więc firma która ma taki samochód na raty nie może korzystać z odpisów kosztów amortyzacji pojazdu, co może być w pewnych sytuacjach dosyć problematyczne.

Z drugiej strony jednak, dla osób fizycznych, samochód na raty w tej formie może być już zdecydowanie korzystniejszą opcją, a sam fakt braku przeniesienia własności wcale nie musi być wadą, a wręcz zaletą bowiem o wiele kwestii związanych z pojazdem dba jego właściciel, przykładem może być chociażby kwestia ubezpieczenia pojazdu. Na pewno jednak wadą będzie tutaj ograniczona w znacznym stopniu pula pojazdów. Biorąc samochód na raty w ramach leasingu, możemy wybierać tylko spośród tych pojazdów, które ma w swojej ofercie firma leasingowa. Kiedy korzystamy z kredytu, nasz wybór jest zdecydowanie szerszy.

Co prawda bank nie zawsze zgodzi się na zakup używanego i starego pojazdu czy też wyjątkowo drogiego samochodu, jednak ogólnie rzecz biorąc w takiej kupując w takiej właśnie formie samochód na raty zyskujemy zdecydowanie większe możliwości wyboru interesującego nas pojazdu. Nie zawsze też kredy samochodowy musi być opcją droższą od leasingu. Wiele zależy od rodzaju kupowanego pojazdu ale także i od wysokości środków własnych, którymi dysponować będzie kupujący. Przy większym wkładzie własnym można wykorzystać specjalny rodzaj kredytu bankowego, który w dużym stopniu przypominać będzie zakup samochodu na raty, z tą różnicą, że samochód na raty kupujemy wtedy najczęściej płacą dwie raty lub łącząc je z klasyczną formą kredytowania.

Polecane  Największe zalety kredytu na samochód