kredyt na motocykl

Kredyt na motocykl to stosunkowo nowy produkt. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć tego typu ofertę w bankach. Do zakupu motocykla stosowaliśmy wówczas klasyczny kredyt gotówkowy, który często nie był dopasowany do naszych potrzeb.

Rosnąca popularność motocykli w Polsce sprawiła, że banki przygotowały ofertę specjalną w postaci kredytu na te popularne jednoślady. Co niezwykle ważne, korzystając z kredytu na motocykl, możemy sfinansować często także zakup innego pojazdu, w tym skutera, motoroweru, a nawet quada.

Kredyt na zakup motocykla – jak uzyskać?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na motocykl, musimy przedstawić naszemu bankowi określone dokumenty. Ich lista jest zwykle podobna. Podstawą jest dowód tożsamości (lub inny dokument, który nas zidentyfikuje). Wymogiem banku jest także przygotowanie zaświadczenia o źródle i wysokości osiąganych przez nas dochodów. Wystawia go nasz zakład pracy lub inna instytucja (którą może być np. Urząd Skarbowy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych – gdy mamy dochody z tytułu renty lub emerytury). Bank będzie wymagał od nas również dokumentacji związanej z pojazdem. Przykładem jest karta pojazdu i umowa zakupu. Dokładna lista dokumentów niezbędnych przy wnioskowaniu o kredyt dostępna jest na stronie internetowej banku. Odpowiednie informacje uzyskamy także telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale.

Kredyt na zakup motocykla – kto może go uzyskać?

Kredyt na motocykl możemy zaciągnąć jako osoba fizyczna, ale również działając jako przedstawiciel firmy. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, podstawowym wymogiem oprócz zdolności kredytowej (a więc obliczonej przez bank zdolności do spłaty kredytu w terminie) jest ukończenie 18. roku życia. Co ciekawe, do kredytu na zakup motocykla nie jest wymagane posiadanie kategorii A prawa jazdy na motocykl. Skorzystamy zatem z propozycji banku wtedy, gdy nie możemy jeździć tego typu jednośladem ze względu na to, że nie przeszliśmy jeszcze z sukcesem kursu lub też chcemy sprezentować jego zakup innej, bliskiej nam osobie.

Kredyt na zakup nowego i używanego motocykla

W zdecydowanej większości banki proponują kredyt na zakup nowego, jak i używanego motocykla, bez względu na to, czy sprzedaje go osoba fizyczna lub komis. Ograniczenia związane z uzyskaniem kredytu na motocykl mogą dotyczyć jedynie wieku pojazdu. W jednym banku będzie to 8, w innym 10 lat. Nie ma w tej kwestii reguły, dlatego tak bardzo ważne jest przeanalizowanie kilku różnych propozycji. W niektórych bankach takich limitów nie ma w ogóle, aczkolwiek musimy się liczyć w takim przypadku ze wzrostem oprocentowania, wraz z niższym rocznikiem jednośladu. Warto dokładnie sprawdzić regulaminy kredytowe banku, by dobrać taki produkt, który będzie dopasowany do jednośladu, który planujemy zakupić.

Kredyt na zakup motocykla a zabezpieczenia

Aby uzyskać kredyt na motocykl, musimy zapewnić bankowi odpowiednie zabezpieczenie. Jest nim zwykle przewłaszczenie na zabezpieczenie. Oznacza to, że gdy nie będziemy regulować rat za zakup motocykla w terminie, bank ma prawo do jego przejęcia. Drugie zabezpieczenie zakupu motocykla z kredytu to cesja praw z polisy AC z możliwością odstępstwa. Motor, podobnie jak samochód, przy kredycie bankowym musi być ubezpieczony. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o ochronę banku. Innym z zabezpieczeń kredytu na zakup motocykla jest sposób uregulowania nim zakupu motocykla. Najczęściej mamy do czynienia z przekazaniem środków na nabycie tego jednośladu na konto wystawcy faktury albo osoby fizycznej, która została wskazana w umowie kupna-sprzedaży.

Kredyt na zakup motocykla – rodzaje rat

Decydując się na zakup motocykla, możemy skorzystać z kilku form rozliczeń z bankiem w ramach umowy. Klasycznym rozwiązaniem jest kredyt z ratą miesięczną (stałą lub malejącą). Dostępne są jednak dwa inne rozwiązania. W pierwszym z nich motocykl spłacamy w mniejszych ratach miesięcznych, by na koniec dokonać zapłaty raty za wykup (tzw. raty balonowej), która obejmuje kilkadziesiąt procent wartości naszego jednośladu. To korzystne rozwiązanie, gdy chcemy uniknąć wysokich spłat na początku użytkowania motocykla. Ciekawą opcją jest także kredyt z ratą balonową płatną okresowo (np. raz na kwartał, raz na pół roku, raz na rok).

Kredyt na zakup motocykla – na co zwrócić uwagę?

Kredyt na motocykl jest dostępny obecnie w wielu bankach. Wybierając konkretną propozycję, powinniśmy sprawdzić dokładnie jego warunki, nie tylko jeśli chodzi o RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), obejmującą m.in. odsetki, prowizję i ubezpieczenie kredytu. Równie istotne jest bowiem to, czy do przeliczania zdolności kredytowej w tym przypadku możliwe jest łączenie dochodów wielu osób, w tym spokrewnionych. Równie ważna jest akceptacja różnych dochodów, także tych pochodzących z zagranicy. Zwiększa to nasze szanse na powodzenie przy wnioskowaniu o kredyt na motocykl. Kredyt na zakup motocykla powinien wyróżniać się także prostotą wnioskowania. Możliwość załatwienia wszelkich formalności zdalnie – przez telefon oraz przesłanie odpowiednich dokumentów w formie elektronicznej zapewnia oszczędność czasu. Obecnie możemy się spotkać także z ciekawymi dodatkami do kredytu na motocykl. Dopłata do paliwa czy też wideorejestrator– to wszystko sprawia, że propozycja danego banku powinna być dla nas pierwszym wyborem.

Dobrze dobrany kredyt na motocykl pozwoli na zakup wymarzonego jednośladu, który ułatwi nam przemieszczanie się do pracy, na uczelnie, jak i będzie stanowił doskonałe źródło rozrywki w dniu wolnym.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-na-motocykl
https://www.totalmoney.pl/artykuly/5433,kredyty,kredyt-na-motocykl—co–gdzie-i-jak,1,1

Kredyt na motocykl – co, gdzie i jak?