Kredy samochodowy jest wciąż jedną z najczęściej wybieranych metod finansowania zakupu nowego pojazdu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę lub też nie chcą przeznaczać na ten cel wszystkich swoich oszczędności. Rozłożenie całej sumy na dogodne comiesięczne raty w znacznym stopniu ułatwia spłatę zobowiązania i sprawia, że na zakup pojazdu mogą pozwolić sobie także te osoby, które nie dysponują odpowiednią sumą. Pomimo tego, że kredyt samochodowy najczęściej bywa kojarzony z zakupem nowych samochodów, może być przeznaczony również na zakup pojazdów używanych. Czy w obu tych sytuacjach zasady udzielania kredytu różnią się od siebie i co warto wiedzieć na ten temat?
Kredyt na samochód – kiedy jest dobrym wyborem?
Dla jednych kredyt samochodowy jest szansą – często jedyną – na posiadanie wymarzonego auta, dla innych zaś formą zadłużenia, do której wciąż pozostają nieprzekonani. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Oczywiście, że nie. Owszem, kredyt samochodowy jest rodzajem zobowiązania finansowego, z którego należy wywiązać się w określonym terminie i na określonych zasadach. To zupełnie oczywiste. Jeżeli jednak jego wysokość oraz warunki spłaty zostaną prawidłowo dopasowane do indywidualnych możliwości finansowych kredytobiorcy, wówczas jest on bezpieczny i nie stanowi większego zagrożenia dla jego posiadacza. Kluczem do sukcesu w zakresie kwestii bezpieczeństwa kredytu jest wspomniane prawidłowe dopasowanie warunków zadłużenia do własnych możliwości. Jego brak skutkuje utratą płynności finansowej i zdecydowanie zwiększa zakres trudności w spłacie kredytu. Pożyczenie zbyt dużej sumy, błędne obliczenie wysokości rat i kosztów kredytu oraz przecenienie własnych możliwości to najczęściej popełniane błędy, które niestety skutkują problemami w spłacie każdego rodzaju kredytu samochodowego. Dlatego aby uniknąć owego ryzyka, należy decyzję o zaciągnięciu kredytu dobrze przemyśleć, szczególnie w zakresie wysokości pożyczanej kwoty. Niekiedy chęć posiadania nowego samochodu ogranicza zdolność racjonalnej oceny sytuacji. W konsekwencji pożyczana suma okazuje się zbyt wysoka, a problemy z jej spłatą generują kolejne zadłużenia, co może skutkować bardzo niebezpieczną w swoich skutkach spiralą zadłużenia. Czasami lepiej zrezygnować z modnej marki czy też najbardziej komfortowego wyposażenia auta i pożyczyć mniej, aby później móc spokojnie i bez żadnych przeszkód spłacić pożyczoną kwotę, ciesząc się jednocześnie z użytkowania kupionego pojazdu. Kredyt samochodowy jest dobrym wyborem dla tych, którzy potrzebują nowego samochodu i potrafią dostosować swoje oczekiwania do realnych możliwości finansowych.
Używane auto na kredyt – to możliwe!
Jak już wspomniano, kredyt samochodowy pozwala pokryć koszty zakupu nie tylko nowego samochodu, ale też używanego. Trzeba jednak pamiętać, że udzielenie kredytu samochodowego na używany samochód ma pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim okresu kredytowania uzależnionego od daty produkcji samochodu. Choć ograniczenia te mogą się od siebie różnić w zależności od wybranej oferty, najczęściej dotyczą zakupu samochodu mającego mniej niż 10 – 15 lat. Skąd to wynika? Otóż trzeba pamiętać o tym, że zabezpieczeniem kredytodawcy dla kredytu samochodowego jest nabyty pojazd. Jak łatwo się domyślić, wraz z każdym kolejnym rokiem użytkowania samochodu pogarsza się jego stan techniczny, a tym samym obniża wartość. Tym samym spada również wartość zabezpieczenia kredytu. Dlatego też kredytodawca dokłada wszelkich starań, by spłata zadłużenia odbyła się w jak najkrótszym czasie, kiedy to wartość samochodu używanego jest jeszcze dla niego względnie opłacalna. W wypadku przejęcia pojazdu na skutek trudności w wyegzekwowaniu zadłużenia jego stan techniczny odgrywa kluczową rolę dla kredytodawcy. Data produkcji samochodu bardzo często decyduje też o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku lub jego odrzuceniu. Kredytowanie starszego, a więc z założenia mniej sprawnego technicznie samochodu nie jest bowiem opłacalne dla instytucji udzielających kredytu.
Dlaczego kredyt samochodowy, a nie gotówkowy?
Pieniądze na zakup „nowego” używanego samochodu można zdobyć także za pośrednictwem tradycyjnego kredytu gotówkowego. W związku z tym, że pozyskana za jego pośrednictwem kwota może zostać przeznaczona na dowolny cel, równie dobrze może sfinansować zakup samochodu. Dlaczego zatem lepiej wybrać kredyt samochodowy? Jako że jest to kredyt celowy, a więc przeznaczony na konkretny cel, jakim jest zakup samochodu, jego zabezpieczeniem staje się właśnie ów samochód. Bardzo często przekłada się to na niższe oprocentowanie kredytów samochodowych względem tradycyjnych kredytów gotówkowych oraz niższe koszty kredytu. To właśnie z tego względu kredyt samochodowy wydaje się lepszą opcją. Jednak rozważając zakup starszego auta, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bowiem w tym przypadku łatwiejsze może okazać się pozyskanie kredytu gotówkowego.
Jak wybrać?
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kredytów, ofert kredytu samochodowego jest naprawdę wiele. Znajduje się on zarówno w ofertach instytucji bankowych, jak i dealerów samochodowych. To stwarza jeszcze większe możliwości wyboru. Jak pośród wielu propozycji wybrać jedną i zarazem najkorzystniejszą i czym się kierować podczas podejmowania decyzji? Z całą pewnością poszukiwania idealnej oferty należy rozpocząć od dokonania realnej oceny swoich możliwości finansowych. Kluczową rolę w niej z pewnością powinna odgrywać sytuacja materialna, a więc wysokość oraz stałość przychodów, a także wysokość zobowiązań takich jak różnego rodzaju rachunki oraz inne formy zadłużenia. Dokonanie owej realnej oceny pozwala zmniejszyć ryzyko późniejszych trudności w spłacie kredytu. To bardzo ważne. Kolejnym aspektem jest znalezienie najtańszego kredytu. W tym zakresie pod uwagę należy wziąć zarówno wysokość oprocentowania, jak i pozostałe koszty kredytu, decydujące o tym, ile ostatecznie będzie musiał zwrócić kredytobiorca.
Źródło
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/