Samochód to spora inwestycja. Jeśli chcemy zakupić pojazd, który spełni nasze oczekiwania, może się okazać, że ze względu na obecne ceny na rynku zwykle zgromadzone przez nas oszczędności nie będą wystarczające. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt gotówkowy. Co warto wiedzieć na jego temat?
Zdolność kredytowa i formalności kredytowe
Najważniejszą kwestią jest to, że zanim bank udzieli nam kredytu, sprawdza naszą zdolność kredytową. Określa ona naszą możliwość dokonania terminowej spłaty naszego zobowiązania. Bank, analizując zdolność kredytową, prosi nas o określoną dokumentację pozwalającą na zbadanie naszych aktualnych możliwości finansowych. Zalicza się do niej przede wszystkim wszelkiego rodzaju zaświadczenia o zarobkach, zestawienia wynagrodzeń z miejsca pracy czy też wyciągi z rachunków bankowych. Oprócz tego na żądanie banku przedstawiamy konsultantowi dokument potwierdzający naszą tożsamość (jak np. dowód osobisty) oraz dokumentację dotyczącą kupowanego auta, która pozwoli na jego zidentyfikowanie i sprawdzenie go w odpowiednich bazach pojazdów. Formalności związane z kredytem możemy załatwić w oddziale bankowym lub jeśli dany bank współpracuje z dealerem samochodowym – bezpośrednio w salonie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest w takim przypadku wnioskowanie o kredyt samochodowy online. Takie rozwiązanie dostępne jest w coraz większej ilości banków, które wychodzą naprzeciw bieżącym potrzebom klientów. Wnioskowanie o kredyt na samochód online oferuje je np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Wystarczy, że zadzwonimy na infolinię lub wypełnimy formularz kontaktowy, by po omówieniu wszelkich szczegółów telefonicznie i przesłaniu zdalnie, w plikach, wymaganej dokumentacji, uzyskać decyzję kredytową już w ciągu 30 minut. W takim przypadku mamy określony czas, w którym znajdziemy odpowiedni pojazd i dopełnimy wszelkie formalności (czyli dostarczymy do banku fakturę oraz ustanowimy zabezpieczenie w formie polisy ubezpieczeniowej). To spora wygoda. Oszczędzamy dzięki temu czas, który musielibyśmy poświęcić na oczekiwanie na swoją kolejkę w oddziale banku. Przyjeżdżamy tutaj tylko na podpisanie już gotowej umowy kredytowej.
Jakie auto zakupimy dzięki kredytowi?
Dobre auto, które spełni swoje zadanie, to takie, które nie musiało dopiero co zjechać z linii produkcyjnej. Jeśli jest ono zadbane pod względem technicznym oraz wizualnym, może jeszcze przez wiele lat spełniać swoją funkcję i cieszyć oko. Biorąc pod uwagę ten fakt, banki oferują możliwość skredytowania zakupu pojazdu nowego, jak i używanego, dowolnej marki, także sprowadzonego zza granicy. Taki pojazd możemy zakupić zatem na kredyt nie tylko u dealera samochodowego, ale również w komisie czy też od osoby prywatnej. Barierą jest w takiej sytuacji jedynie maksymalny wiek auta, który może się różnić, w zależności od oferty. Wybierając np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, skredytujemy pojazd w wieku do 12 lat, przy czym nie starszy niż 16 lat w miesiącu spłaty ostatniej raty.
Kredyt samochodowy – okres trwania i wysokość pożyczonej kwoty
Kredyt na samochód pozwala obecnie na rozłożenie spłaty pojazdu na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt rat. Górną granicą jest 10 lat spłaty. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie, gdy kupujemy fabrycznie nowy pojazd, który zamierzamy długo użytkować. W wielu bankach znajdziemy ponadto oferty kredytów, w ramach których pożyczymy nie tylko część, ale również 100% ceny pojazdu. W ten sposób, bez względu na naszą sytuację finansową, możemy liczyć na możliwość zakupu dopasowanego do naszych potrzeb pojazdu, który będzie niezbędny w codziennym życiu.
Oprocentowanie kredytu samochodowego a standardowego kredytu gotówkowego
Kredyt samochodowy to kredyt celowy, stąd też nie musimy się martwić w jego przypadku o wysokie koszty z tytułu odsetek czy też prowizji bankowej. Oprocentowanie takiego kredytu samochodowego jest zatem niższe od tego stosowanego w klasycznych kredytach gotówkowych. Wynika to z zastosowania przez banki określonych zabezpieczeń, jak np. cesja z polisy AC (wówczas w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu bank otrzymuje odszkodowanie od ubezpieczyciela), czy też przewłaszczenie auta na bank w razie nieopłacenia rat bankowych w terminie.
Umowa kredytu samochodowego – co zawiera?
Każda umowa kredytowa na zakup pojazdu musi przyjąć odpowiednią formę i zawierać określone dane. Podstawową zasadą umowy na kredyt samochodowy jest to, że powinna być ona sporządzona na piśmie i określać cel, na jaki zostaną przeznaczone środki z jej tytułu. Oprócz danych banku, który udziela kredytu, oraz kredytobiorcy, jej obowiązkowymi elementami będą dane dotyczące kredytowanego pojazdu, a więc jego marka i model, numer VIN, rodzaj paliwa czy też rok produkcji. Pozwoli to na zidentyfikowanie pojazdu przez bank. Uzupełnione są one o informacje finansowe, a więc na temat całkowitej kwoty kredytu, oprocentowania czy też prowizji.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu na samochód?
Różne banki mogą wymagać różnych dokumentów. Zazwyczaj jednak, aby uzyskać kredyt na samochód, potrzebne będą dokumenty przedstawiające naszą sytuację finansową – zaświadczenia o zarobkach, zestawienia wynagrodzeń z miejsca pracy, wyciągi z rachunków bankowych itp. Konieczny będzie też dokument tożsamości. Trzeba też dostarczyć dokumenty dotyczące kupowanego auta.
Jakie pojazdy można zakupić na kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy umożliwia zakup samochodu osobowego czy dostawczego, ale także innych pojazdów, jak motor, łódź, skuter. Kupowane pojazdy mogą być zarówno nowe, jak i używane, kupowane w Polsce lub sprowadzane z zagranicy. W przypadku pojazdów używanych nie mogą one przekraczać określonego przez bank wieku.
Jak długo można spłacać kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy można rozłożyć na spłatę trwającą nawet do 10 lat. Tak długi okres spłaty dotyczy zazwyczaj samochodów nowych. Umożliwia to uzyskanie niewielkich rat, nieobciążających domowego budżetu.
Dlaczego kredyt samochodowy jest lepszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego?
Kredyt samochodowy to kredyt celowy, można go wziąć jedynie na pokrycie kosztów związanych z zakupem samochodu (lub innego pojazdu). Samochód jest wtedy zabezpieczeniem tego kredytu, a to oznacza, że ryzyko banku maleje – tak samo jak koszty kredytu. Dzięki temu kredyt samochodowy najczęściej po prostu bardziej się opłaca od kredytu gotówkowego.
Jakie informacje musi zawierać umowa kredytu samochodowego?
Umowa kredytu samochodowego musi być sporządzona na piśmie i zawierać dane dotyczące kredytobiorcy oraz banku udzielającego kredytu. Musi także określać cel kredytu, czyli zakup konkretnego pojazdu, wraz z jego szczegółowymi danymi, takimi jak marka, model, numer VIN, rodzaj paliwa i rok produkcji. Na umowie powinny się też znaleźć informacje finansowe: całkowita kwota kredytu, oprocentowanie oraz prowizje.
Źródła:
- https://finanse.wp.pl/jakie-kryteria-trzeba-spelnic-by-dostac-kredyt-na-uzywane-auto-jakich-formalnosci-nalezy-dopelnic-poradnik-6140618163123841a
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-szybko-moge-otrzymac-kredyt-na-samochod