Każdy przedsiębiorca dobrze wie o tym, że sukces w prowadzeniu działalności uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z najistotniejszych jest stworzenie szans na jej rozwój. Firma, która się nie rozwija, nie ma szansy na przetrwanie na rynku. Aby rozwój ów był możliwy, niezbędne jest odpowiednie zaplecze. Bez odpowiednich zasobów nie można poszerzać zakresu prowadzonej działalności. Ich charakter uzależniony jest oczywiście od charakteru firmy, jednak w większości wypadków dotyczą one m.in. kwestii transportu. Posiadanie samochodów ciężarowych pozwalających na swobodny transport jest istotne nie tylko w przypadku firm logistycznych, ale większości gałęzi handlu. Niestety zakup ciężarowego samochodu jest dużym wydatkiem, na który nie zawsze – zwłaszcza początkujący – przedsiębiorca może sobie pozwolić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem bywa kredyt na samochód. Na co powinien zwrócić szczególną uwagę przyszły kredytobiorca przed zaciągnięciem zobowiązania?
Kredyt na samochód – dla kogo?
Kredyt na samochód jest produktem bankowym doskonale wszystkim dobrze znanym, który cieszy się dużą popularnością. Zgodnie ze swoją nazwą pozwala on pozyskać dodatkową gotówkę na zakup samochodu. Kredyt samochodowy umożliwia zakup zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, maszyn rolniczych i innych pojazdów. Dotyczy to pojazdów nowych, jak i używanych. Przyszły nabywca nowego samochodu może też skorzystać z tradycyjnego kredytu gotówkowego. Ten rodzaj zobowiązania pozwala pożyczyć pieniądze, które następnie można przeznaczyć na dowolny cel, w tym również na zakup samochodu. Z tego powodu jest on przez wiele osób chętniej wybierany niż kredyt samochodowy.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kredyt samochodowy bywa trudny do pozyskania dla tych, którzy chcą kupić samochód używany, zwłaszcza jeśli jest on starszy. Dzieje się tak dlatego, że samochód używany nie stanowi dla banku tak dobrego zabezpieczenia jak samochód nowy, który w przypadku trudności ze spłatą zobowiązania może zostać przejęty przez bank. Samochód starszy ma niższą wartość i tym samym jest mniej wartościowym zabezpieczeniem dla kredytodawcy.
O przyznanie kredytu może ubiegać się każdy pełnoletni obywatel. To oczywiście teoria, bo w praktyce trzeba liczyć się z tym, że nie każdy ów kredyt otrzyma. Ubiegając się o kredyt gotówkowy, przyszły kredytobiorca musi uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. W tym celu musi zostać przeanalizowana historia kredytowa, a więc to, czy dana osoba ma aktualne zobowiązania finansowe i jak dotychczas przebiegała spłata zadłużenia. Analizowane są również dochody oraz inne zobowiązania finansowe, które mogłyby przyczyniać się do ewentualnych trudności w spłacie kredytu. Podobnie sytuacja wygląd w przypadku przedsiębiorcy, który ubiega się o kredyt na firmę. W takiej sytuacji ocenie podlegają zyski z prowadzonej działalności oraz jej ewentualne zadłużenie. To, czy firma dobrze prosperuje i prężnie się rozwija, stanowi dla banku pewien rodzaj zabezpieczenia, gdyż stwarza większe możliwości wyegzekwowania należności niż w przypadku zadłużonego przedsiębiorstwa, które słabo rokuje.
Samochodowy czy gotówkowy?
Jak już wspomniano, na zakup samochodu ciężarowego można przeznaczyć pieniądze pochodzące z kredytu samochodowego lub gotówkowego. Na który rodzaj kredytu się zdecydować? Ustalenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, bowiem każdy z kredytów ma swoje wady i zalety. Na korzyść kredytu gotówkowego przemawia większa elastyczność w zarządzaniu środkami. Można je bowiem przeznaczyć na zakup dowolnego samochodu, zarówno nowego, jak i używanego. Nie trzeba też go ubezpieczać, korzystając z rozszerzonego pakietu ubezpieczenia, co nie zawsze jest opłacalne dla nabywcy. Ponadto warunki spłaty kredytu gotówkowego można dopasować do własnych potrzeb, co w niektórych wypadkach oznacza maksymalną długość okresu kredytowania. Tymczasem kredyt samochodowy, jeśli dotyczy samochodu używanego, trzeba spłacić w znacznie krótszym czasie. Im starszy samochód, tym krótszy będzie okres kredytowania narzucany przez kredytodawcę. Wynika to z faktu, iż wraz z każdym kolejnym rokiem użytkowania stan techniczny pojazdu ulega pogorszeniu, co znaczy, że zabezpieczenie kredytu w postaci pojazdu traci na wartości. Niestety kredyt gotówkowy zazwyczaj jest wyżej oprocentowany niż kredyt samochodowy. A to z kolei bezpośrednio przekłada się na jego koszt. W tym zestawieniu zdecydowanie lepiej wypada kredyt samochodowy. Jak łatwo zauważyć, wybór rodzaju kredytu, który pozwoli sfinansować zakup samochodu ciężarowego, powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i dopasowany do własnych oczekiwań.
Jakie raty?
Rodzaj rat jest jednym z warunków każdego kredytu. Do wyboru mamy raty stałe lub malejące. W przypadku rat stałych kredytobiorca każdego miesiąca spłaca kolejną ratę w stałej wysokości przez cały okres kredytowania. Raty malejące, jak wskazuje ich nazwa, maleją stopniowo. Na początku okresu kredytowania są największe, na końcu zaś najmniejsze. Pomimo tego, że raty malejące w pierwszych miesiącach będą zdecydowanie wyższe niż raty stałe, w ostatecznym rozrachunku okazują się korzystniejsze. Jeżeli kredytobiorca może pozwolić sobie na spłatę stosunkowo wysokich rat przez kilka pierwszych miesięcy, powinien zdecydować się na tę opcję. Jeżeli zaś obawia się trudności w spłacie zobowiązania w pierwszym okresie, wówczas najkorzystniejsze dla niego z pewnością okażą się raty stałe.
Jak znaleźć kredyt idealny?
Wybór rodzaju kredytu na samochód ciężarowy jest kwestią kluczową, ale nie jedyną, z jaką musi się zmierzyć potencjalny kredytobiorca. Kolejną jest bowiem znalezienie najlepszej oferty. I choć wydawać by się mogło, że ze względu na mnogość możliwości będzie to wybór dość prosty, często bywa zupełnie odwrotnie. Dlatego aby nie pogubić się w wielu ofertach i zawartych w nich warunkach, należy skupić się na najważniejszych aspektach i biorąc je pod uwagę, porównać ze sobą kilka kolejnych ofert. Poza wysokością oprocentowania należy zwrócić uwagę również na ostateczny koszt kredytu i proponowane warunki spłaty zobowiązania.
Źródło:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/843930,kredyty-gotowkowe,kredyt-na-auto–samochodowy-czy-gotowkowy-sprawdz-,1,1,