Sięgnięcie po kredyt samochodowy to warta przemyślenia alternatywa dla sfinansowania samochodu gotówką. Czy przedmiotem umowy kredytowej może być używany pojazd? Podpowiadamy.
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup pojazdu mechanicznego. Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat, a spłata może odbywać się (w zależności od banku) w tradycyjnej formule miesięcznych rat (stałych lub malejących), w formule raty balonowej lub w formule mieszanej, łączącej miesięczne raty z ostatnią ratą balonową. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko samochód osobowy, ale także dostarczy, motocykl, quad czy łódź motorowa. Czy w ramach kredytu bank może sfinansować auto używane?
Kredyt na samochód używany — czy to możliwe?
Środki z kredytu samochodowego mogą posłużyć zarówno do sfinansowanie nowego, jak i używanego pojazdu. Jeśli upatrzyłeś sobie auto z drugiej ręki, przed wyborem kredytodawcy koniecznie sprawdź:
- jaki może być maksymalny wiek pojazdu. Każdy z banków może mieć w tej kwestii nieco inne wymagania. W zależności od kredytodawcy maksymalny wiek pojazdu w momencie zakończenia umowy kredytowej waha się od 8 aż do 16 lat. Jeśli chcesz wziąć kredyt na samochód używany i spłacać go przez 6 lat, w momencie zawierania umowy auto nie może być starsze niż 2… lub 10 lat. Sfinansowanie kredytem pojazdu, który nie jest już najmłodszy, jest więc całkiem realne. Kluczem do sukcesu jest jedynie znalezienie kredytodawcy z maksymalną elastycznością w tym zakresie;
- jakie źródło pochodzenia auta akceptuje kredytodawca. Auto używane może pochodzić od innej osoby fizycznej — mieszkającej w Polsce lub za granicą, z komisu czy od dealera. Choć każdy bank przyzna kredyt na auto kupowane od innej osoby fizycznej w Polsce, w przypadku aut sprowadzanych zza granicy nie jest to już tak oczywiste. Kolejną kwestią, po preferowanym przez kredytodawców wieku auta, powinno być sprawdzenie, jak podchodzą do kwestii źródła pochodzenia samochodu.
Nie mniej ważne jest także porównanie innych właściwości dostępnych na rynku kredytów na samochód używany. Najważniejsze to:
- Dobry kredyt samochodowy powinien być jak najtańszy. Wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej finansowania nie jest jednak oprocentowanie, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze;
- tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli zależy Ci na tym, aby usiąść za kierownicą wymarzonego auta jak najszybciej, sprawdź, w jakim czasie bank wyda decyzję kredytową. Jeśli sięgniesz po kredyt na używane auto w Santander Consumer Banku, dostaniesz ją nawet w 30 minut od momentu złożenia wniosku kredytowego;
- wymagana przez kredytodawcę wysokość wpłaty własnej. Uiszczenie opłaty początkowej może (lecz wcale nie musi) być jednym z warunków otrzymania kredytu. Jeśli nie chcesz angażować własnych środków finansowych, poszukaj kredytu samochodowego bez wpłaty własnej.
Kredyt na auto — co jeszcze musisz wiedzieć?
- Ze względu na specyficzną konstrukcję kredytu samochodowego, aby otrzymać finansowanie, będziesz musiał dostarczyć bankowi nie tylko wymagane dokumenty, które pozwolą ocenić Twoją zdolność kredytową, ale także dokumenty dotyczące wybranego przez Ciebie pojazdu. Ich listę przekaże Ci bankowy konsultant.
- Sfinansowanie używanego auta wiąże się także z koniecznością wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ustanowienia zabezpieczeń (zazwyczaj jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy cesja praw w ramach polisy AC). Zabezpieczenia chronią interesy banku na wypadek opóźnień w spłacie. Przy takiej konstrukcji kredytodawcy mogą więc obniżyć koszty finansowania — ku uciesze kredytobiorcó
- Kredyt na samochód używany to skuteczny sposób na rozpoczęcie użytkowania własnych 4 kółek bez posiadania oszczędności. Dostosowany do Twoich możliwości finansowych pomoże spełnić marzenia, nie obciążając przy tym budżetu.
Źródło:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-na-auto-uzywane,2441631