Jak wybrać dobry kredyt na samochód?

Zakup nowego samochodu bardzo często kojarzy się ze sporym wydatkiem. Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby kupić auto ze zgromadzonych oszczędności. Niektórzy decydują się na zaciągnięcie kredytu. Jeśli rozważamy taką opcję, warto wybrać odpowiednią propozycję, która nie narazi nas na większe koszty, niż faktycznie trzeba ponieść. Podczas zaciągania kredytów warto kierować się rozsądkiem.

Kredyt samochodowy — rodzaje

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kredyt samochodowy może być różny. Jeśli rozważamy jego zaciągnięcie, to najpierw warto zapoznać się z jego rodzajami. W ten sposób wybierzemy odpowiedni produkt i nie przepłacimy. Standardową opcją jest klasyczny kredyt, który spłacamy w comiesięcznych ratach. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że większość banków nie finansuje zakupu w stu procentach, więc musimy przygotować się przede wszystkim na wkład własny. Jego kwota uzależniona będzie przede wszystkim od długości okresu kredytowania. Kredyt samochodowy może być udzielony zarówno na kilka miesięcy, jak i na kilka lat. Dlatego warto poszukać banku, który ma do zaoferowania najlepsze dla nas rozwiązanie. Kolejną opcją jest tzw. kredyt jednoratowy. Niektóre banki określają go kredytem 50/50 lub 60/40. Pierwsza wartość informuje o tym, ile wkładu własnego musi posiadać kupujący, a pozostała kwota musi być wpłacona w ustalonym terminie. Takie rozwiązanie proponują banki we współpracy z konkretnym salonem samochodowym. Kwota w tym przypadku nie jest oprocentowana, ale minusem kredytu tego typu jest fakt, że należy mieć wkład własny, który przy zakupie auta prosto z salonu jest dość wysoki.

Decydując się na kredyt samochodowy, możemy spotkać się również z określeniem kredyt balonowy, który dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich to wkład własny, kolejna to ratalna spłata pożyczki. Z kolei ostatnia część kredytu balonowego to kwota, za którą salon może wykupić pojazd od właściciela. Taki kredyt udzielany jest na maksymalnie kilka lat. Okazuje się, że to świetna propozycja dla tych, którzy często wymieniają auta na nowsze modele. To właśnie takie osoby najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu.

Kredyt samochodowy a zabezpieczenie

Bank udzielający finansowania musi się w pewien sposób zabezpieczyć na wypadek, gdyby kredytobiorca był niewypłacalny. Dzięki temu warunki kredytu są nieco lepsze. Wśród zabezpieczeń wyróżniamy:

  • zastaw rejestrowy — do dowodu rejestracyjnego wpisana zostaje nazwa banku,
  • przewłaszczenie — bank zostaje współwłaścicielem auta,
  • cesja praw z polisy autocasco — jeśli dojdzie do uszkodzenia auta, to pieniądze z polisy trafiają do banku.

Ostatecznie sposób zabezpieczenia uzależniony jest od konkretnego banku. Każdy z nich może mieć nieco inne rozwiązania, dlatego warto wybrać dla siebie kredyt w placówce, która stosuje dogodne dla nas zasady.

Kredyt — samochodowy czy gotówkowy?

Analizując oferty banków, możemy natknąć się zarówno na propozycje kredytu samochodowego, jak i gotówkowego. Ten pierwszy to rodzaj kredytu celowego, więc musimy wydać go na konkretny cel. Nie ma możliwości wzięcia kredytu na zakup auta, a wydania go np. na remont mieszkania. W tym wypadku bank kontroluje, na co zostały przeznaczone wypłacone pieniądze. Jeśli nie chcemy, aby bank dociekał, warto postawić na kredyt gotówkowy, który tak naprawdę możemy wydatkować w dowolny sposób. Nie musimy przedstawiać w banku żadnych dokumentów ani potwierdzeń. Dodatkowym plusem są formalności, które ogranicza się w tym przypadku do minimum. Najczęściej potrzebne jest jedynie zaświadczenie o zarobkach oraz dowód osobisty. Warto podkreślić, że zarówno w przypadku kredytu samochodowego, jak i gotówkowego konieczne będzie sprawdzenie historii kredytowej. Warto mieć zatem jasną sytuację i brak zaległości w spłatach poprzednich zobowiązań. Jeśli na naszym koncie pojawią się jakiekolwiek niespłacone raty, bank na pewno to zauważy i będzie problem z przyznaniem finansowania. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o historię kredytową. Warto decydować się co jakiś czas na drobne zakupy na raty, dzięki którym na pewno szybko zbudujemy wizerunek rzetelnego kredytobiorcy.

Kredyt samochodowy — plusy i minusy

Kredyt samochodowy — jak każde rozwiązanie finansowe — ma swoje plusy i minusy, które na pewno warto znać przed podpisaniem umowy. Pierwszą zaletą kredytu samochodowego jest fakt, że jest on często dużo tańszy niż kredyt gotówkowy. Wszystko za sprawą zabezpieczenia przed niepłaceniem rat. Zastosowane rozwiązania pozwalają zmniejszyć ryzyko nieodzyskania pożyczonej przez bank kwoty. Jeśli zastanawiamy się nad kredytem samochodowym, możemy zdecydować się na porównywarkę. Dzięki temu sprawdzimy różne oferty i wybierzemy tę, która jest najatrakcyjniejsza pod względem finansowym. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do słuszności wyboru, najlepiej będzie zdecydować się na wizytę u doradcy. Na samym początku zastanówmy się jednak nad tym, jakie mamy wymagania i na czym najbardziej nam zależy. Rozważmy również, czy bardziej interesuje nas kredyt gotówkowy, czy samochodowy. To wszystko jest niesamowicie istotne i pozwoli dobrać sposób finansowania dopasowany do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Kredyt samochodowy — jak go uzyskać?

Wnioskowanie o kredyt samochodowy lub gotówkowy na zakup auta nie różni się znacząco od wnioskowania o inne finansowanie. Tak naprawdę warunki są podobne. Kredytobiorca musi mieć dobrą historię kredytową i na bieżąco spłacane wszelkie zobowiązania. Jakiekolwiek negatywne wpisy w rejestrach mogą przekreślić na długi czas szansę na wzięcie kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku dbać o swój wizerunek i wszelkie zaciągnięte zobowiązania spłacać w terminie. Ważne jest również to, aby mieć jakieś wpisy, ponieważ na kredyt nie może liczyć osoba, która ma pustą historię. W takim przypadku instytucja udzielająca finansowania nie wie, z kim ma do czynienia i czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, że dana osoba może mieć problemy ze spłatą.

Źródła:

https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy-a-gotowkowy/

https://cuk.pl/porady/kredyt-samochodowy