kredyt na samochód z salonu

Czy wiesz, co to takiego kredyt samochodowy? Dlaczego ten sposób finansowania może być bardzo opłacalny? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredycie na samochód.

Kredyt samochodowy – co to takiego?

Zakup nowego lub używanego auta zawsze jest dużym wydarzeniem – w końcu zazwyczaj wiąże się z dość sporym wydatkiem. Szczególnie dziś, kiedy znacząco wzrosły ceny nawet samochodów używanych. Jednocześnie wielu konsumentom coraz trudniej znaleźć środki na sfinansowanie takiej transakcji. Jednym ze skutecznych i sprawdzonych sposobów jest kredyt samochodowy – to jeden z rodzajów kredytów celowych, czyli takich, które możesz przeznaczyć na konkretny i ustalony wcześniej cel. Będzie on określony zarówno we wniosku, jak i umowie podpisanej z bankiem.

Warto zauważyć, że wbrew nazwie, kredyt samochodowy możesz przeznaczyć nie tylko na zakup auta, ale także innych pojazdów. Zależnie od warunków ustalonych przez dany bank, kredyt samochodowy można spożytkować na zakup np. motocykla, przyczepy, skutera, kampera, traktora, łodzi czy maszyny budowlanej. Zasadniczo mogą to być wszelkiego typu pojazdy, które posiadają aktualny dowód rejestracyjny. Pamiętaj też, że jeśli chcesz ubiegać się o kredyt na zakup samochodu używanego, bank może odgórnie określić maksymalny wiek auta lub innego pojazdu.

Co musisz zrobić, aby uzyskać kredyt na samochód?

Najprostszą odpowiedzią byłoby po prostu to, że musisz złożyć wniosek o kredyt na samochód. Warto to jednak nieco rozwinąć. Przede wszystkim wniosek o kredyt samochodowy nie musi być składany w placówce banku – w dzisiejszych czasach procedurę tę, podobnie jak i wiele innych, możesz załatwić bez wychodzenia w domu. Często jest to jeszcze łatwiejsze, o ile w danym banku posiadasz już swój rachunek osobisty. Zasadniczo do złożenia wniosku o kredyt potrzebujesz dokumentów identyfikujących ciebie oraz dokumentów samochodu. Chodzi tu o ubezpieczenie samochodu, na który chcesz wziąć kredyt (OC i AC). Zależnie od banku konieczne może być też dostarczenie cesji praw z polisy ubezpieczenia, co stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Oprócz tego bank może poprosić cię o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. Po rozpatrzeniu twojego wniosku bank poinformuje cię o finalnej decyzji dotyczącej przyznania kredytu. Oczywiście pamiętaj, aby przed podpisaniem dokumentów, dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami umowy.

Rodzaje kredytów samochodowych

Zależnie od tego, co zaproponuje ci dany bank, do twojej dyspozycji mogą być różne typy kredytów samochodowych. To bardzo dobra informacja, bowiem w ten sposób możesz jeszcze lepiej dopasować warunki kredytowania do swoich potrzeb i możliwości. Pierwszy i najczęściej spotykany typ kredytu samochodowego to tzw. standardowy kredyt na samochód. W ramach tego zobowiązania co miesiąc spłacasz ratę o określonej wysokości. Kredyt ten w swojej charakterystyce jest bardzo zbliżony do kredytu gotówkowego, często też wymagany jest wkład własny, którego wysokość zależy od wielu czynników. Okres spłaty zazwyczaj wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.

Drugi rodzaj kredytu to tzw. kredyt jednoratowy, określany także jako kredyt 50/50 lub 60/40. Przy tego typu zobowiązaniu musisz posiadać środki własne wynoszące 50 lub 60% wartości samochodu – stąd właśnie wywodzą się wcześniej wspomniane nazwy. Pozostałe 50 lub 40% należy spłacić w określonym terminie w postaci jednej raty. Kredyt balonowy z kolei to kredyt, który udzielany jest na krótki czas – zwykle maksymalnie 5 lat. Zaletą tego rozwiązania jest to, że auto możesz wymienić na kolejne już po upływie kilku lat. Sam kredyt balonowy podzielony jest na 3 części. Najpierw wpłacasz wkład własny wynoszący około 10% wartości pojazdu, pozostała część kredytu podzielona jest na raty – wszystkie są tej samej wysokości z wyjątkiem ostatniej. Ona bowiem jest największa i może odpowiadać nawet kilkudziesięciu procentom wartości kredytu. Kredyt balonowy polecany jest osobom, które często wymieniają auto na nowe.

Czy warto wziąć kredyt samochodowy?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie wydaje się dość trudna, jednak jeśli masz już upatrzony wymarzony pojazd, a twoje oszczędności nie pozwalają na sfinalizowanie tego zakupu, kredyt samochodowy może być doskonałym rozwiązaniem twoich problemów. Dlaczego? Otóż przede wszystkim kredyt samochodowy gwarantuje ci niższy koszt całkowity zobowiązania niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Wynika to m.in. z tego, że w przypadku kredytu samochodowego stosowane są dodatkowe zabezpieczenia, co bezpośrednio ogranicza ryzyko ze strony banku. Najczęstsze formy zabezpieczenia to zastaw rejestrowy, cesja z polisy AC lub przewłaszczenie. Poza tym kredyt na samochód umożliwia ci zaciągnięcie większego zobowiązania niż przy zaciąganiu kredytu gotówkowego. Oczywiście ostateczna wysokość kredytu uzależniona jest od takich elementów jak zdolność kredytowa, czyli limity określone przez bank.

Ponadto kredyt samochodowy możesz zaciągnąć nawet na 10 lat. To z kolei ułatwia rozłożenie rat w taki sposób, aby nie były one specjalnie obciążające dla twojego budżetu domowego. Pamiętaj, że dostosowanie raty do własnych możliwości jest jednym z kluczowych czynników pozwalających terminowo spłacić swoje zobowiązanie. Dodatkowo kredyt samochodowy może przybierać różne formy, zależnie od propozycji możesz spłacać np. raty równe lub raty malejące. I wreszcie kredyt samochodowy pozwala na sfinansowanie zakupu zarówno auta nowego, jak i używanego. Jeżeli zatem rozważasz zakup pojazdu, a nie posiadasz wystarczających oszczędności, koniecznie rozważ zaciągnięcie kredytu samochodowego.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-samochodowy-czy-gotowkowy
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego/
  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/kto-moze-zaciagnac-kredyt-samochodowy
  4. https://www.superauto.pl/kredyt?gclid=Cj0KCQjwz8emBhDrARIsANNJjS7MO1Vc0VC1M3lL4QTg20vSC4LD-zF_pVCE5egGJ4BFzVviXXM8V9AaAuqREALw_wcB
  5. https://moto.infor.pl/auto/inne-formalnosci/5473947,Czy-warto-wziac-kredyt-na-samochod.html