Dlaczego warto starać się o kredyt samochodowy? Poznaj 5 powodów

Marzysz o nowym samochodzie, ale nie masz gotówki, która pozwoli sfinansować zakup? Sięgnij po niedrogi kredyt samochodowy. Oto 5 powodów, dlaczego warto to zrobić.

Zakup gotówkowy to najszybszy i najprostszy sposób, aby usiąść za kierownicą wymarzonego auta. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, aby jednorazowo wyciągnąć z kieszeni kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Alternatywą dla transakcji gotówkowej może być sięgnięcie po niedrogi kredyt samochodowy. Czym jest w praktyce?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego — zarówno nowego, jak i używanego. Może być to nie tylko auto osobowe, ale także dostawcze, motocykl, quad czy łódź motorowa. Maksymalna kwota finansowania zależy od wartości pojazdu i twojej zdolności kredytowej. Spłata może odbywać się w formule tradycyjnej (w miesięcznych ratach równych lub malejących), raty balonowej (np. płatnej raz w roku) czy mieszanej — łączącej miesięczne raty z ostatnią ratą balonową, nawet przez kilka lat.

5 powodów, dlaczego warto sięgnąć po kredyt samochodowy

Sięgnięcie po kredyt samochodowy to warta przemyślenia alternatywa dla transakcji gotówkowej. Dlaczego warto po niego sięgnąć?

  1. Możliwość użytkowania wymarzonego auta bez konieczności posiadania oszczędności. Brak oszczędności nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń i planó Sięgnięcie po kredyt samochodowy pozwoli ci zrealizować swój cel tu i teraz, bez konieczności kilkuletniego oszczędzania. A to jest szczególnie ważne, jeśli zmiana samochodu nie jest zachcianką, lecz realną potrzebą, wynikającą z życiowych zmian, np. powiększenia rodziny.
  2. Dostosowana do możliwości formuła rat. Sięgając po kredyt samochodowy, będziesz mógł wybrać precyzyjnie dostosowaną do twoich potrzeb i finansowych możliwości formułę spłaty rat. Mogą być to tradycyjne miesięczne raty — stałe lub malejące, formuła balonowa lub formuła mieszana łącząca tradycyjne miesięczne raty i ratę balonową.
  3. Możliwość sfinansowania pojazdu od osoby fizycznej, z komisu, od dealera, a nawet sprowadzanego z zagranicy. Niektóre banki umożliwiają skredytowanie nie tylko samochodu z salonu czy od osoby fizycznej, ale także tego z komisu czy sprowadzonego z zagranicy. Kredyt samochodowy zapewni ci więc równie szeroki wachlarz finansowania, co gotó
  4. Brak konieczności inwestowania własnych środków finansowych. Chcesz całkowicie wyeliminować inwestycje własnych środków finansowych? Z kredytem samochodowym to możliwe. Wystarczy znaleźć bank, który umożliwia finansowanie auta bez wpłaty własnej.
  5. Stosunkowo niewielkie koszty finansowania. Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest konieczność ustanowienia zabezpieczeń (często jest to zastaw rejestrowy i cesja polisy ubezpieczeniowej). Takie zabezpieczenia zmniejszają ryzyko banku, a co za tym idzie — umożliwiają zaoferowanie kredytobiorcom stosunkowo atrakcyjnych warunków finansowych.

Jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy?

Jeśli wiesz już, dlaczego sięgnięcie po kredyt samochodowy okaże się strzałem w dziesiątkę, pora, aby dowiedzieć się, jak znaleźć ten, który precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby. Zanim złożysz wniosek kredytowy, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • przedmiot finansowania. Jeśli chcesz sfinansować kredytem auto z drugiej ręki, pierwszym krokiem powinno być wyselekcjonowanie dostępnych na rynku ofert kredytów na auta używane. Kolejnym — weryfikacja, czy dany bank sfinansuje pojazd z konkretnego źródła, które wybrałeś, np. z komisu samochodowego;
  • Dobry kredyt samochodowy nie może być drogi. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, zweryfikuj wartość RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjne ilustruje całkowity koszt finansowania;
  • tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli zależy ci na czasie, sprawdź, jak szybko otrzymasz decyzję kredytową. Składając wniosek o kredyt na samochód używany w Santander Consumer Banku, dostaniesz ją nawet w 30 minut;
  • akceptacja różnych źródeł dochodu, również z zagranicy. Jeśli nie pracujesz na etacie, upewnij się, że bank zaakceptuje źródło twoich dochodó Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania.

Kredyt samochodowy to najlepsza alternatywa dla gotówkowego zakupu auta. Niedrogi, wygodny w obsłudze i dostosowany do potrzeb kredytobiorcy, pomoże spełniać marzenia, nie obrażając przy tym domowego budżetu.

Źródło:

  • https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-na-zakup-samochodu-6708203168233601a.html