wyprzedaz-rocznika

Zakup nowego samochodu wciąż pozostaje w sferze marzeń? To znak, że pora rozważyć kredyt samochodowy! Tym bardziej, jeśli nadarza się okazja do zakupu wymarzonych „czterech kółek” w okazyjnej cenie. Okazją tą z całą pewnością są coroczne wyprzedaże roczników organizowane przez znane marki samochodowe, podczas których ceny pojazdów bywają obniżane nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jak wykorzystać kredyt samochodowy, aby sfinalizować zakup nowego samochodu podczas wyprzedaży rocznika 2021? Sprawdźmy!

Wyprzedaż rocznika – śpiesz się!

Zakup nowego samochodu to spory wydatek, często znacznie przekraczający możliwości finansowe, nawet w przypadku posiadania oszczędności. Tymczasem odkładanie decyzji o nabyciu nowego pojazdu nie zawsze jest możliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze należy poszukać atrakcyjnych ofert, które umożliwią zakup nowego samochodu w przystępnej cenie. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem, z którego decyduje się skorzystać wiele osób, są wyprzedaże rocznika. Zakup nowego samochodu na tego rodzaju wyprzedaży pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Po drugie warto rozważyć skorzystanie z kredytu, który umożliwi sfinalizowanie zakupu samochodu. Planując zakup nowego auta, pod uwagę należy wziąć kredyt samochodowy, który – jak sama nazwa wskazuje – pozwala pozyskać dodatkowe środki na ten konkretny cel. Aby móc skorzystać z wyprzedaży rocznika 2021, należy jak najszybciej skonkretyzować swoje plany, ponieważ czasu zostało naprawdę niewiele. Większość marek samochodowych rozpoczyna wyprzedaże w pierwszych miesiącach nowego roku, a to oznacza, że polowanie na okazje zaczyna się właśnie teraz!

Polecane  Akredytywa – rodzaje akredytyw i zasada działania

Poznaj możliwości

Aby skorzystać z wyprzedaży rocznika i móc jak najwięcej na niej zyskać, trzeba działać szybko, ale też rozsądnie. Przede wszystkim należy znaleźć atrakcyjną ofertę samochodu. Czym się kierować w tej sprawie? Głównie swoimi potrzebami i upodobaniami – to oczywiste. Ale poza nimi warto w swoich planach uwzględnić także budżet, jaki można przeznaczyć na ten cel. Czasami lepiej zrezygnować ze znanej marki na rzecz może tej mniej renomowanej, ale za to mającej bardziej atrakcyjne oferty. Marka samochodu bardzo często rzutuje bowiem na cenę wybranego modelu, niestety nie zawsze w sposób współmierny do standardu jego wyposażenia. W praktyce oznacza to, że rezygnując z zakupu auta topowej marki, dostępnego w standardowym wyposażeniu, w tej samej cenie można kupić samochód z lepszym wyposażeniem, ale mniej znanej marki. Warto dobrze rozważyć swoje standardy i zastanowić się, która z tych opcji będzie lepsza.

Kolejnym krokiem na drodze w kierunku wymarzonego nowego samochodu powinno być porównanie ofert kilku kolejnych salonów samochodowych. Zdarzają się bowiem duże rozbieżności w ostatecznej cenie pojazdu proponowanej przez różnych dealerów. Warto mieć na uwadze fakt, iż na ostateczną cenę samochodu wpływają też takie czynniki jak m.in. jego kolor. Może więc się okazać, że ten sam model samochodu, z takim samym standardem wyposażenia, ale w innym kolorze może kosztować mniej. Warto szukać oszczędności tam, gdzie to możliwe. Dzięki temu zakup nowego auta może stać się mniejszym obciążeniem dla budżetu.

Polecane  Kredyt inwestycyjny – co to jest i kto może się o niego starać?

Zdobądź środki

Samo wybranie najlepszej oferty niestety nie jest jedynym zadaniem, które czeka przyszłego posiadacza nowego samochodu. Kolejnym jest bowiem zgromadzenie środków umożliwiających sfinalizowanie transakcji. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie na ten cel zgromadzonych oszczędności. Niestety jednak nie każdy, planując zakup nowego samochodu, dysponuje odpowiednim kapitałem. W przypadku braku wymaganej sumy lub jej części z pomocą przychodzi kredyt na samochód. Już sama nazwa wskazuje, czym jest ów rodzaj zobowiązania finansowego. W odróżnieniu od innego rodzaju kredytów pozyskane za jego pośrednictwem środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu mechanicznego.

Dlaczego zatem lepiej zdecydować się na kredyt samochodowy, a nie tradycyjny kredyt gotówkowy? Otóż okazuje się, że ten pierwszy jest po prostu tańszy. Mniejsze koszty kredytu dotyczą zarówno opłat naliczanych za jego udzielenie, jak i wysokości oprocentowania. Dzieje się tak dlatego, że nabyty przez klienta pojazd stanowi dla banku zabezpieczenie w przypadku trudności z wyegzekwowaniem spłaty zobowiązania. Ponadto ze względu na dużą ilość ofert oraz zwiększone zainteresowanie klientów tym rodzajem kredytu banki starają się przygotować atrakcyjne propozycje, a to również bezpośrednio przekłada się na obniżenie jego ostatecznych kosztów. Oczywiście przed skorzystaniem z konkretnej oferty należy upewnić się co do zawartych w niej warunków, a także porównać ze sobą kilka kolejnych ofert. Może się bowiem okazać, że w zależności od rodzaju instytucji koszty kredytu mogą różnić się od siebie, niekiedy dość znacząco.

Podobne rozbieżności dotyczą zakresu formalności, jakie należy dopełnić, aby móc ubiegać się o przyznanie kredytu. Jednym z istotniejszych czynników, decydujących o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku klienta, obowiązującym w większości banków, z całą pewnością jest ocena jego zdolności kredytowej.  To od niej zależy, czy ubiegający się o przyznanie kredytu otrzyma środki, o które wnioskuje, oraz to, jaka będzie ostateczna wysokość pożyczonej sumy. Bardzo często bowiem zdarza się, że po sprawdzeniu zdolności kredytowej klienta bank decyduje się udzielić mu kredytu, jednak w niższej kwocie niż ta, o którą wnioskował. Ubiegając się o kredyt samochodowy, warto mieć to na uwadze, tym bardziej, jeśli na zakup samochodu potrzebna jest konkretna i dość wysoka kwota.

Polecane  Dywersyfikacja inwestycji – na czym polega? Dlaczego warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Zanim podejmiesz decyzję…

Chęć skorzystania z wyprzedaży rocznika 2021 wymaga podejmowania konkretnych i w miarę szybkich decyzji. Ponieważ podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju wyprzedaży samochody w obniżonych cenach znikają bardzo szybko z salonów. Jednak pomimo tego, decydując się na skorzystanie z kredytu samochodowego w celu finalizacji transakcji, trzeba swoją decyzję dobrze przemyśleć, zwłaszcza jeśli chodzi o warunki. Szczególnie dotyczy to wysokości kolejnych rat oraz okresu spłaty zobowiązania. Obydwa te czynniki mają bowiem bardzo duży wpływ na domowy budżet. Wybór zbyt wysokich rat może doprowadzić do utraty płynności finansowej, zbyt niskich zaś niepotrzebnie wydłuży okres spłaty zadłużenia i może zwiększyć jego ostateczny koszt. Analizując wyprzedażowe oferty samochodów, warto też wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, kierując się zasadą, w myśl której należy „mierzyć siły na zamiary”. W gąszczu promocyjnych ofert bardzo łatwo bowiem dać się ponieść wyprzedażowemu szaleństwu, zapominając o tym, że im większe zadłużenie, tym trudniejsza jego spłata.

Źródła:

  1. https://mubi.pl/poradniki/kredyt-samochodowy/
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego/