kredyt samochodowy dokumenty

Czy wiesz, co to takiego kredyt samochodowy i jakie rodzaje takich pożyczek masz do wyboru? Sprawdź też, jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu. Już teraz zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to częsty wybór dla osób, które szukają wygodnego i praktycznego sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu. Zanim przejdziemy do kwestii takich jak „kredyt samochodowy – dokumenty” czy „rodzaje kredytów samochodowych”, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym właściwie jest taki kredyt. Otóż zgodnie z definicją pochodzącą od Głównego Urzędu Statystycznego kredyt samochodowy to kredyt, którego celem jest zakup nowego lub używanego środka transportu, który do tego posiada dowód rejestracyjny. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • kredyt samochodowy jest produktem celowym – znaczy to, że może być przeznaczony na zakup używanego lub nowego pojazdu, a nie na inne cele,
  • umowa kredytowa musi być sporządzona pisemnie i musi zawierać wpis, na jaki cel środki zostaną przeznaczone. W praktyce sprawia to zatem, że w umowie kredytowej musi znaleźć się m.in. marka pojazdu, jego model, rok produkcji i inne informacje,
  • do kredytu należy doliczyć zabezpieczenie ustanowione na kredytowanym pojeździe oraz podatek od zakupu samochodu.

Rodzaje kredytów samochodowych – jakie są?

W bankach i innych instytucjach czeka na Ciebie bogaty wybór kredytów samochodowych, dzięki czemu bez trudu dobierz tego rodzaju produkt na miarę swoich możliwości. Zwykle najczęściej wybierany jest standardowy kredyt samochodowy. W jego ramach co miesiąc należy spłacać stosowną ratę kapitałowo-odsetkową. W zasadzie to swoisty odpowiednik tradycyjnego kredytu samochodowego, zależnie od banku konieczne może być posiadanie wkładu własnego (lub nie), a przeciętny czas spłaty kredytu samochodowego wynosi od kilku miesięcy do kilkunastu lat.

Kolejny rodzaj kredytu, który warto wziąć pod uwagę, to tzw. kredyt jednoratowy, często określany także jako kredyt 50/50 lub 60/40. Oznacza to, że do zaciągnięcia tego kredytu wymagany jest wkład własny w postaci 50 lub 60% wartości pojazdu. Najlepszą stroną tego kredytu jest to, że nie jest on oprocentowany. W harmonogramie kredytu widnieje też zaledwie jedna rata, która składa się z pozostałych środków, czyli 50 lub 40% pożyczki.

Czy to wszystko? Nie, możliwości jest więcej, jak choćby kredyt balonowy. Udzielany jest on na stosunkowo niedługo, zwykle to okres między 24 a 60 miesięcy. Główną zaletą kredytu balonowego jest to, że samochód na nowy można wymienić już nawet po upływie 3 lat. Sam kredyt balonowy podzielony jest na 3 części. Pierwsza to wkład własny o wartości około 10% ceny pojazdu, reszta jest natomiast rozłożona na raty, przy czym ostatnia jest największa i może zawierać w sobie nawet kilkadziesiąt procent wartości auta. Taki kredyt polecany jest przede wszystkim osobom, które lubią dość często zmieniać samochód.

Parametry kredytu samochodowego

Jeśli szukasz kredytu samochodowego, z pewnością musisz zwrócić na wysokość oprocentowania, ale też na wysokość prowizji oraz całkowity koszt kredytu. Oprócz tego przyjrzyj się temu, na jak długo udzielana jest pożyczka oraz jakie konsekwencje mogą zostać wyciągnięte w przypadku braku spłaty w odpowiednim terminie. Czy coś jeszcze ma kluczowe znaczenie dla Twojego kredytu? Jak najbardziej – chodzi np. o zabezpieczenie zobowiązania. Zazwyczaj spisywana jest cesja w dowodzie rejestracyjnym.

Gdzie możesz wnioskować o kredyt samochodowy? Oczywiście pierwszą odpowiedzią, która przychodzi do głowy, jest placówka banku. Pamiętaj jednak, że w dzisiejszych czasach coraz więcej formalności możesz załatwić za pośrednictwem internetu bez wychodzenia z domu. Oczywiście wszystko zależy od danego banku, w razie potrzeby poproś o pomoc doradcę. Niektórzy decydują się też na zaciągnięcie kredytu w salonie dealera lub komisie samochodowym, jest to jednak rzadziej wybierany wariant.

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

W tym miejscu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że liczba i rodzaj dokumentów niezbędnych do wzięcia kredytu zależy nie tylko od wybranego banku, ale też kredytu samego w sobie, jego wielkości, nawet Twojego statusu – np. formy zatrudnienia. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane praktyki, może się jednak okazać, że w Twoim banku faktyczne wymagania są nieco inne. Oczywiście zawsze absolutnie niezbędne jest przedstawienie dowodu osobistego, który pozwoli potwierdzić Twoją tożsamość.

Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę (a czasem również na inne formy umowy), zwykle konieczne jest przedstawienie aktualnego zaświadczenia o okresie zatrudnienia oraz wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatni kwartał. Jeśli jednak jesteś już na emeryturze, konieczny będzie ostatni dowód wypłaty świadczenia, np. w postaci ksero. Nieco więcej dokumentów muszą przedstawić natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą. Chodzi tu m.in. o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub kserokopia z ZUS-u. Oprócz tego wymagane mogą być np. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami, a także kilka innych dokumentów – te jednak uzależnione są od tego, gdzie będziesz chciał zaciągnąć kredyt.

Czy kredyt to dobry sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu? Oczywiście, ważne jest jednak to, aby pożyczkę zawsze zaciągać w sposób odpowiedzialny – czyli pożyczaj tylko tyle, ile możesz oddać. Koniecznie przeczytaj też wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem, a w razie jakichkolwiek pytań poproś o pomoc doradcę kredytowego. Nie czekaj dłużej i już teraz sprawdź, który wariant jest najlepszy dla Ciebie i jakie dokumenty musisz dostarczyć!

Źródła:

  1. https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/kredyt-na-samochod-uzywany,10.html
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-szybko-moge-otrzymac-kredyt-na-samochod
  3. https://www.superauto.pl/kredyt
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/11108,kredyty,jakie-dokumenty-sa-wymagane-przy-kredycie-samochodowym,1,1