ubezpieczenie oc samochodu

Wypadki drogowe mogą zdarzyć się nawet najlepszym kierowcom. Dlatego warto pomyśleć wcześniej i wykupić ubezpieczenie OC, które chroni przed poniesieniem w takiej sytuacji ogromnych kosztów. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, jednak możemy znaleźć różne warianty i różne propozycje firm. Warto wybrać opcję dopasowaną do nas.

Kiedy wykupić ubezpieczenie OC?

Jeśli planujemy zakup samochodu, ubezpieczenie OC jest niezbędne. Dzięki niemu nie musimy płacić w momencie, gdy spowodujemy wypadek lub kolizję. Mało tego – ubezpieczenie OC musi posiadać również motocykl oraz każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych. Również leasing samochodowy nie zwalnia z obowiązku posiadania OC. Brak ubezpieczenia może narażać kierującego na kary administracyjne, które mogą być dotkliwe. Ubezpieczenie OC sprawia, że naprawa wszelkich wyrządzonych szkód, a także ewentualne koszty leczenia poszkodowanych w wypadku pokrywa ubezpieczyciel. To spore odciążenie dla każdego kierowcy. Oczywiście składki ubezpieczenia mogą być różne i zależą one od marki auta, modelu, miejsca zamieszkania oraz historii dotychczasowych szkód.

Ubezpieczenie OC – co gwarantuje?

Chociaż składki ubezpieczenia OC mogą być różne, to zakres zawsze obejmuje:

  • szkody materialne – ewentualne koszty naprawy uszkodzonego samochodu,
  • szkody osobowe – koszty leczenia, hospitalizacji oraz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie OC jest ważne nie tylko na terenie Polski, ale również w całej Unii Europejskiej. Jednak warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie to nie pokrywa szkód wyrządzonych naszemu samochodowi. W celu zwiększenia ochrony warto dokupić AC.

Tak naprawdę mimo tego, że ubezpieczenie OC jest ustawowym obowiązkiem, jest w stanie zaoszczędzić sporo nerwów i stresu. Każdy może spowodować kolizję – niezależnie od tego, jak długo jest kierowcą. Dzięki ubezpieczeniu OC możemy mieć spokojną głowę i nie musimy martwić się o finanse w momencie, gdy zniszczymy inny pojazd. Wszystko pokryje ubezpieczenie, więc jest to ogromne odciążenie.

Czasami decydujemy się na podpisanie umowy ze znaną i sprawdzoną przez nas firmą, jednak nie mamy świadomości, że gdzie indziej za taką samą ochronę zapłacimy dużo mniejszą kwotę. Dlatego tak ważne jest porównywanie różnych ofert i wybór takiej, która nam w pełni odpowiada.

Brak ubezpieczenia OC – kary

Decydując się na jazdę beż ważnego ubezpieczenia OC, możemy skazać się na dość wysoką karę finansową. Już nawet jeden dzień przerwy pomiędzy umowami sprawia, że możemy spodziewać się problemów. Co ważne – wysokość kary uzależniona jest od modelu auta, długości przerwy oraz minimalnej płacy brutto. Najmniej za jazdę bez ważnego OC zapłacą właściciele motocykli i motorowerów, a na największą karę muszą przygotować się właściciele samochodów ciężarowych. Warto podkreślić, że zasady naliczania tych kar są dość surowe. Jeśli ubezpieczenie OC nie jest opłacone przez więcej niż 14 dni, czeka nas najwyższa możliwa kwota, która może wynieść nawet 10800 zł. Z kolei właściciel auta osobowego może ponieść maksymalną opłatę w wysokości 7200 zł. To naprawdę spory koszt, więc lepiej zdecydować się na podpisanie umowy.

Tak naprawdę karę za brak ważnego OC można dostać w każdej chwili. Nigdy nie wiemy, w którym momencie zostaniemy skontrolowani i dostaniemy wezwanie z UFG. Warto zaznaczyć, że w momencie zakupu używanego auta dotychczasowa umowa ubezpieczenia OC ulega automatycznemu rozwiązaniu, więc należy jak najszybciej załatwić wszelkie formalności, by nie narażać się na koszt. Oczywiście zdarzają się pomyłki i sytuacje, w których dostajemy wezwanie mimo opłacenia ubezpieczenia OC. Sytuacje są różne i warto wiedzieć, co zrobić, by uniknąć odpowiedzialności, gdy błąd nie leży po naszej stronie. Ważne jest, aby udokumentować konkretny stan rzeczy – np. to, że auto zostało skradzione i dlatego nie mamy ważnego ubezpieczenia OC. Czasami okazuje się, że wezwanie do zapłaty przychodzi osobie, która już dawno nie jest właścicielem konkretnego samochodu. Wtedy konieczne będzie przedstawienie umowy sprzedaży oraz dowóz ubezpieczenia, które było ważne w dniu jej zawarcia. Wszelkie dokumenty można przekazać do UFG mailowo, pocztą lub dostarczyć je osobiście. Dodatkowo na stronie internetowej w każdej chwili można sprawdzić stan swojej sprawy. Wystarczy wpisać numer z wezwania od UFG i założyć konto na stronie internetowej. Po zalogowaniu zyskamy pełny dostęp do wszystkich danych, które będziemy mogli na bieżąco śledzić i reagować na pojawiające się zmiany.

Zdarzają się sytuacje, w których nie możemy znaleźć umowy ubezpieczenia OC. Oczywiście to również nie jest sytuacja bez wyjścia. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i poprosić o wystawienie ZOPUK. To nic innego jak zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które w takiej sytuacji będzie uznane przez UFG. Kłopotliwe może być również skontaktowanie się z osobą, która jakiś czas temu nabyła nasze auto. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji i przyszło nam wezwanie do zapłaty, dobrze będzie sprawdzić dane o aucie w CEPiK. W systemie można złożyć wniosek o udostępnienie danych nabywcy lub wysłać wniosek do zakładu ubezpieczeń o wystawienie ZOPUK. Odwołanie od kary za brak ubezpieczenia OC nie jest skomplikowaną sprawą. W sieci są dostępne wzory takiego pisma, więc każdy sobie z tym poradzi. Umorzenie kary jest również możliwe w przypadku, gdy nasza sytuacja życiowa i finansowa jest ciężka. Można również wnioskować o przesunięcie terminu spłaty lub rozłożenie długu na raty. Warto podkreślić jednak, że trudną sytuację życiową trzeba w odpowiedni sposób potwierdzić i uargumentować. Bez dostarczenia odpowiednich dokumentów UFG na pewno nie przychyli się do wniosku. Honorowana jest:

  • informacja ośrodka pomocy społecznej,
  • zaświadczenie lekarskie i dokumenty o odbytym leczeniu szpitalnym,
  • zaświadczenie o innych długach,
  • postanowienia sądów i komorników,
  • protokoły o stanie majątkowym,
  • zaświadczenie o inwalidztwie, dochodach z ZUS-u.

Źródła:

  1. https://mubi.pl/poradniki/kara-za-brak-oc/#:~:text=Od 230 zł do 10 800 zł w,miesiące%2C czy 11 miesięcy%2C kara będzie taka sama.
  2. https://odkrywamyubezpieczenia.pl/ubezpieczenia-auto/auto-abc-ubezpieczenie-oc