Leasing z wysokim wykupem – czy to się opłaca?

Czy wiesz, na czym polega leasing z wysokim wykupem? W jakich sytuacjach to korzystne rozwiązanie dla leasingobiorcy?

Leasing z wysokim wykupem?

Nie jest tajemnicą, że leasing to bardzo popularna forma uzyskania samochodu lub innych pojazdów. Od lat z takiej możliwości korzysta cała masa leasingobiorców – warto w tym miejscu dodać, że do Twojej dyspozycji jest wiele rodzajów leasingów, do tego trzeba też dodać specyficzne parametry każdego z nich, dzięki czemu decydując się na tę formę finansowania, masz naprawdę duże możliwości wyboru. W ostatnim czasie na popularności zyskują umowy leasingowe z wysokim wykupem. Leasing z wysokim wykupem pozwala oczywiście na korzystanie z auta przez cały okres obowiązywania umowy, a po jej zakończeniu możesz pojazd zwrócić lub też wykupić. Rezygnacja z leasingu wiąże się oczywiście z utratą możliwości wykupu auta. Faktyczny koszt wykupu auta po zakończeniu umowy jest ustalany jeszcze przed podpisaniem kontraktu. Skorzystanie z wariantu z wysokim wykupem pozwala Ci na obniżenie miesięcznej raty leasingu. W takiej sytuacji rzeczywisty koszt wykupu auta waha się w granicach od 25% do nawet 60% wartości pojazdu. Pozornie takie rozwiązanie może wydawać się niekorzystne, tak naprawdę jednak kryje za sobą sporo benefitów.

Jakie są korzyści leasingu z wysokim wykupem?

Pierwsza korzyść, która w perspektywie krótkoterminowej wydaje się jedną z kluczowych, to oczywiście możliwość obniżenia miesięcznych rat za leasing. Z drugiej strony musisz mieć świadomość, że całkowity koszt finansowania jest wyższy niż w przypadku odwrotnym – czyli kiedy zdecydujesz się na wysokie raty oraz niską kwotę wykupu. Leasing z wysokim wykupem polega w rzeczywistości na spłacie tylko kwoty odpowiadającej spadkowi wartości przedmiotu w danym czasie. Kwota wykupu natomiast odpowiada mniej więcej rzeczywistej wartości danego przedmiotu po upłynięciu kilku lat jego użytkowania. Musisz wiedzieć, że nie masz żadnego wpływu na to, jaka będzie wartość wykupu – tę bowiem samodzielnie ustala instytucja udzielająca leasingu. Na ostateczną wysokość kwoty wykupu wpływa rzecz jasna przedmiot leasingu, ale też czas trwania umowy na leasing, zakładane zużycie przedmiotu oraz np. to, czy umowa obejmuje w swoim zakresie również usługę serwisową. Kiedy zatem leasing z wysokim wykupem jest opłacalny?

Za taką sytuację trzeba uznać przypadek, gdy firma czy leasingobiorca chce uzyskać jak najniższe koszty początkowe oraz bieżące. Ten wariant umożliwia takie działanie, bo wpłata wstępna najczęściej wynosi 0%, poszczególne raty są zwykle o 40% lub nawet 60% niższe niż przy innych wariantach leasingu. Dlatego takie rozwiązanie polecane jest chociażby niewielkim lub rozwijającym się firmom, które dążą do minimalizowania bieżących kosztów, jednocześnie licząc się z tym, że za kilka lat kwota potrzebna do wykupu może być naprawdę wysoka.

Inny przykład, gdy leasing z wysokim wykupem uważany jest za doskonały pomysł, to sytuacja, kiedy leasingobiorca nie zamierza wykupywać auta po zakończeniu umowy. Auto jest po prostu zwracane leasingodawcy, a leasingobiorca może podpisać kolejną umowę na następny leasing. Leasing z wysokim wykupem polecany jest także wtedy, gdy firma chce dokonać wykupu środka i sprzedać go zaraz po tym. Jeśli wykupisz np. auto po niskiej kwocie i zaraz potem je sprzedasz, musisz zapłacić podatek dochodowy. Przy wysokim wykupie, który jest zbliżony do ceny rynkowej, ten problem znika, gdyż różnica w kwotach jest nieduża.

Czy leasing z wysokim wykupem ma wady?

Nie da się ukryć, że w żadnej dziedzinie życia nie ma rozwiązań idealnych i całkowicie pozbawionych wad. Dlatego też uczciwie wskazaliśmy, w jakich okolicznościach leasing z wysokim wykupem jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Nie znaczy to jednak, że przy innych warunkach okaże się on równie korzystny. Na szczęście można wymienić znacznie więcej sytuacji, w których wysoki wykup jest opłacalny. Minusem jest przede wszystkim duża kwota, którą trzeba zapłacić na koniec zobowiązania. Często wynosi ona ponad 50% pierwotnej wartości zakupu, na taki wydatek warto więc przygotować się nieco wcześniej.

Ponadto za minus uważa się większe ryzyko dla leasingobiorcy z uwagi ewentualnych uszkodzeń środka trwałego. Najlepiej to opisać za pomocą przykładu – przy szkodzie całkowitej ubezpieczenie leasingodawcy może okazać się niewystarczające, firma porówna zatem wysokość odszkodowania wraz z kwotą, która pozostała do spłaty, co będzie skutkowało niższą rekompensatą. Wtedy to leasingodawca będzie musiał wyrównać różnicę.

Czy leasing z wysokim wykupem opłaca się w przypadku aut używanych?

Podobnie jak nowy samochód, tak i auto używane możesz wziąć w leasing z wysokim wykupem. Do tego celu będzie potrzebny dodatkowy dokument w postaci wyceny rzeczoznawcy. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek zakupu wadliwego pojazdu. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że auta używane w leasingu są zwykle sporo tańsze. Z drugiej strony firmy leasingowe mogą obwarować takie pojazdy różnego rodzaju ograniczeniami dotyczącymi np. ich wieku lub koniecznej wpłaty własnej. Co więcej, w takiej sytuacji pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak coroczne badania techniczne czy większe ryzyko napraw koniecznych do bezpiecznej eksploatacji pojazdu.

Nie da się ukryć, że leasing z wysokim wykupem wiąże się z masą zalet dla potencjalnych leasingobiorców, dlatego warto rozważyć tę właśnie formę finansowania. Z drugiej strony należy jednak mieć świadomość, że leasing z wysoką kwotą wykupu nie będzie dobrym pomysłem w każdych okolicznościach. Dlatego przed podpisaniem umowy na taki leasing wnikliwie rozpoznaj swoją aktualną sytuację i sprawdź, które rozwiązanie będzie w danym momencie najlepsze. W tym celu rozważ koniecznie, co zamierzasz zrobić z pojazdem po zakończeniu leasingu.

Źródła:

  • https://leasingujesz.pl/blog/szczegoly/co-warto-wiedziec-o-leasingu-z-wysokim-wykupem
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/602861,leasing,wysoki-wykup-w-leasingu–czy-to-sie-oplaca,1,1
  • https://vleasing.pl/leasing-bez-wykupu-czy-z-wysokim-wykupem-co-wybrac/