leasing operacyjny

By rozwijać firmę, ale nie tracić jednocześnie płynności finansowej, warto zwrócić uwagę na leasing operacyjny. Leasing to jedna z najprostszych i najtańszych form finansowania nowych aut w firmie. To jasne, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz sfinansować różne wydatki.

Nie musisz kupować pojazdów – jak samochód osobowy czy maszyna – do firmy na własność. Możesz skorzystać z atrakcyjnych opcji finansowania zewnętrznego z użyciem leasingu operacyjnego. Pozwala to przedsiębiorcom na rozłożenie wydatków w czasie, a także na optymalizację podatkową. Wyjaśnimy, czym jest ten popularny produkt finansowy.

Leasing operacyjny – stabilna i opłacalna forma finansowania

Leasing to popularna forma finansowania, która słynie też jako opłacalna dla wielu firm. Jednak zanim zdecydujesz się na konkretną propozycję, warto poznać jej cechy, zalety oraz ew. wady. Dodatkowo przekonują sprawne i proste procedury leasingowania – dużym plusem jest transparentność umów leasingowych.

Wybierz leasing na samochód lub inny przedmiot, który odpowie na Twoje potrzeby, będzie pasować do specyfiki Twojej działalności oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Poza tym leasing ma dużą przewagę nad kredytem, jaką dają mniejsze wymagania finansowe. Nie trzeba mieć tak wysokiej zdolności kredytowej, jak w przypadku starania się o kredyt na zakup samochodu.

Co można sfinansować leasingiem operacyjnym?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wzięciem samochodu w leasing. Warto jednak podkreślić, że leasing może dotyczyć nie tylko pojazdów, ale też różnych drogich urządzeń lub nieruchomości.

Mogą to być tzw. środki trwałe, grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów, a także wartości niematerialne i prawne. Leasing operacyjny polega na sfinansowaniu nabycia także maszyny, pojazdu mechanicznego, nieruchomości i innych przedmiotów. Bardzo popularny w Polsce jest leasing operacyjny samochodu osobowego. Jest najczęściej wybieraną opcją, mimo że umową leasingową mogą być objęte też inne sprzęty.

Jeśli o leasing wnioskuje przedsiębiorca, są brane pod uwagę:

  • okres prowadzenia działalności,
  • historia płatnicza,
  • wkład własny – około 10-20%.

Na czym polega leasing operacyjny samochodu osobowego?

Leasing operacyjny to typ umowy dwustronnej zawieranej między firmą leasingową – na przykład wybranym bankiem – a przedsiębiorcą. Na jej podstawie leasingobiorca zobowiązuje się do użytkowania konkretnego przedmiotu leasingu – w naszym przykładzie samochodu osobowego. Podmiot finansujący, m.in. bank, dokonuje też oceny zdolności płatniczej klienta, co stanowi podstawę do zawarcia umowy o finansowanie.

Rata odprowadzana co miesiąc łączy koszt dzierżawy oraz kredytu, a warunki użytkowania przedmiotu są szczegółowo określone w umowie. Leasingobiorca płaci co miesiąc ratę w ustalonej wysokości, a dodatkowo wymagany jest tzw. wkład własny. W przypadku samochodów osobowych zwykle jest to 10%. Strony ustalają także zasady i wartość wykupu po zakończeniu okresu leasingowania.

Finansujący, czyli leasingodawca, przekazuje przedmiot leasingu, np. samochód osobowy, klientowi do używania na ustalony w umowie okres. Minimalny okres leasingu operacyjnego został określony w ustawie o podatku dochodowym – decyduje o tym stawka amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku samochodu osobowego są to co najmniej dwa lata.

Największe zalety leasingu operacyjnego

VAT doliczany do każdej raty i płynność finansowa. Leasing operacyjny niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorcy. Podatkowo bardzo się firmom opłaca. Przede wszystkim nie trzeba wpłacać całego podatku VAT od razu, bo jest on doliczany do każdej miesięcznej raty. To podstawowa i kluczowa przewaga leasingu operacyjnego nad finansowym. Korzyścią z leasingu na samochód są też uproszczone i czytelne procedury, minimum formalności oraz krótki czas oczekiwania na decyzję.

Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. W przypadku leasingu operacyjnego opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny), raty leasingowe oraz koszty eksploatacji stanowią dla leasingobiorcy koszt uzyskania przychodu. Pozwala to na obniżenie podstawy opodatkowania. Jest to świetna propozycja dla przedsiębiorców, którzy mają dochody, ale też odprowadzają wysokie podatki.

Dostępność. Kolejnym atutem leasingu operacyjnego jest jego ogólna dostępność i szeroka oferta – jest on w portfolio wielu banków.

Prawo do wykupu na preferencyjnych warunkach. Po zakończeniu umowy leasingowej auto nie przechodzi automatycznie na własność leasingobiorcy. Leasing operacyjny polega na udostępnieniu przedsiębiorcy wybranego przedmiotu, ale bez przeniesienia prawa własności do niego.

Masz jednak prawo i pierwszeństwo do wykupu samochodu czy innego przedmiotu leasingu za ustaloną i wpisaną w umowie cenę – zwykle niższą niż rynkowa. Najczęściej czas trwania umowy wynosi od 2 do 4 lat. Przy standardowym użytkowaniu i serwisowaniu pojazd jest w świetnym stanie.

Nie masz jednak obowiązku, by go w ogóle wykupić. Jeżeli samochód, motocykl, nowoczesna maszyna czy dowolne urządzenie, które leasingujesz, nie jest Ci już potrzebne w działalności gospodarczej, nie musisz go kupować mimo spłaty wszystkich rat. Możesz też wybrać inny samochód czy przedmiot i podpisać nową umowę na wybraną rzecz.

Możliwość wyboru lepszych aut. Decydując się na leasing, można pozyskać droższe, lepiej wyposażone auto – również z segmentu premium – ze względu na minimalne wymagania pod względem opłaty wstępnej i elastyczne podejście do okresu leasingowania oraz do wysokości rat.

Kwestie eksploatacji po stronie leasingodawcy. Dodatkowym plusem jest kwestia wygody samej eksploatacji pojazdu, która obejmuje kwestie serwisowe, naprawy, sezonową wymianę opon oraz wsparcie centrum technicznego podczas obowiązywania umowy leasingowej. Nie musisz dbać o auto samodzielnie.

Dodatkowe usługi. Zaletą jest też możliwość otrzymania dodatkowych i atrakcyjnych produktów na peryferyjnych stawkach – jak m.in. pakiet assistance, ubezpieczenie auta czy wymiana oraz przechowywanie opon.

Źródła

  1. https://inewi.pl/Blog/leasing-operacyjny-uslugowy-czym-jest-i-czy-sie-oplaca-jaka-jest-roznica-miedzy-leasingiem-operacyjnym-a-finansowym.
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1677,leasing,co-to-jest-leasing-operacyjny,1,1