zakup-samochodu

Skoro tu trafiłeś, to pewnie właśnie planujesz kupić samochód. W trakcie poszukiwań i zakupu nie kieruj się jedynie wyglądem auta, odłóż emocje na bok i skup się na jego stanie technicznym. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu. Łatwiej trafić na minę niż znaleźć okazję, dlatego zachowaj czujność i odpowiednio przygotuj się na spotkanie z właścicielem lub dealerem.

Zakup samochodu – ważna decyzja

Zakup auta to dla większości z nas spore przeżycie. Zwykle poszukujemy samochodu, który będzie funkcjonalny, będzie niewiele palił, zapewniał komfort i miał dobre osiągi. Ważna jest też jego pojemność, stylistyka oraz kolor. Wybór marek i modeli samochodów jest ogromny.

Gdy już zdecydujesz się na konkretny, musisz jeszcze znaleźć dobry egzemplarz, a następnie dopełnić wymaganych prawem formalności. Jak wybrać samochód? Poniżej praktyczne wskazówki – przede wszystkim kieruj się rozumem i spokojem.

Zakup samochodu – nowy, demonstracyjny czy używany?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że zwykle mamy cztery możliwości:

  • zakup samochodu używanego (od handlarza, osoby prywatnej, w komisie);
  • zakup samochodu demo – mało używane auto dostępne w autoryzowanym salonie danej marki;
  • zakup auta nowego w salonie autoryzowanego dealera danej marki;
  • wyprzedaż rocznika – zakup nowego auta, ale wyprodukowanego rok wcześniej.
Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?

Trudno jest kupić nowy samochód w dobrej cenie – tym bardziej że aktualnie są one bardzo wysokie. Zarówno nowe, jak i używane samochody podrożały zdecydowanie. Drożeje niemal każdy samochód i nie zanosi się, by sytuacja szybko uległa zmianie. To wynik problemów z produkcją aut oraz dostępnością części, co generuje rosnący popyt na nowe auta. Skoro tych brakuje, to popyt przeszedł na auta używane. Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo gotówki, rozwiązaniem może być atrakcyjny sposób finansowania, czyli m.in. kredyt na samochód.

Samochód używany – niedrogi i w dobrym stanie

Znalezienie takiego samochodu nie jest łatwe. Ofert w internecie, komisach czy u autoryzowanych dealerów nie brakuje. Trudno jednak znaleźć „perełkę” – dużo łatwiej o minę. By nie ryzykować, można zdecydować się na kredyt na samochód i kupić pojazd nowy.

Jeśli jednak szukasz używanego auta, ostrzegamy przed tzw. okazjami. Zbyt niska cena powinna wzbudzić podejrzenia już na wstępie – możliwe, że handlarz stara się ukryć poważne wady pojazdu. Jeśli masz mniejsze doświadczenie w zakupie auta i nie znasz się na motoryzacji, możesz się skusić na taką ofertę, dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w wyborze samochodu używanego.

Jakiego samochodu szukasz?

Podstawowe kryterium to przeznaczenie auta. Przemyśl, jakiego modelu potrzebujesz. Ile osób będzie nim podróżować, jak często, gdzie. Inne przeznaczenie ma rodzinne kombi, duży SUV, samochód sportowy w wersji cabrio czy niewielki kompakt. Zastanów się, czego oczekujesz od swojego przyszłego samochodu i na jakie potrzeby powinien odpowiedzieć – ma być ekonomiczny, przestronny, mieć duży bagażnik, służyć także do przewożenia psa, sprawdzać się na rodzinne wakacje czy spotkania biznesowe?

Określ swój maksymalny budżet

Cena to zwykle najważniejsze kryterium, które decyduje o tym, jaki model kupisz. Znając swoje możliwości, od razu wyeliminujesz te modele, które wykraczają poza tę kwotę. Alternatywą jest kredyt na samochód – można wziąć go zarówno na zakup auta nowego, jak i używanego. Zdarza się, że trafia się trochę droższa okazja i potrzebne są środki dodatkowe. Kredyt na auto jest dobrym sposobem sfinansowania takiego zakupu. Może to być pojazd od dealera, osoby fizycznej, z komisu, a także zakup nowego samochodu z salonu.

Innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, czyli na dowolny cel. Taka opcja także ma wiele zalet. Bank nie weryfikuje, jaki samochód kupisz. Twoim obowiązkiem jest spłata zobowiązania, a środki możesz wydać dowolnie.

Zakup samochodu – czas na porównywanie ofert

Historia pojazdu. Podstawowe informacje o danym samochodzie znajdziesz w internecie. Niezbędny jest VIN auta oraz numer rejestracyjny. Możesz sprawdzić m.in. historię uszkodzeń, przebieg samochodu, liczbę właścicieli w Polsce i za granicą.

Sprawdzenie stanu technicznego. Warto też podjechać na stację diagnostyczną, by sprawdzić stan techniczny auta. Ma to znaczenie, jeśli chcesz kupić auto od osoby prywatnej albo od handlarza. Drożej, ale i pewnie kupisz pojazd używany u autoryzowanego dealera.

Możesz też skorzystać z usług fachowca – doświadczony mechanik obejrzy i oceni samochód. W komorze silnika przejrzy płyny eksploatacyjne, ich poziom i stan. Szybko rozpozna też, czy dany pojazd był uszkodzony, czy były naruszone elementy konstrukcyjne, czy ma jakieś elementy malowane, czy wystrzeliły w nim poduszki. Takie egzemplarze najlepiej od razu odpuścić, nawet mimo kuszącej ceny.

Polecane  Dywersyfikacja inwestycji – na czym polega? Dlaczego warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Stan blacharsko-lakierniczy. Fachowiec zmierzy też grubość powłoki lakierniczej – m.in. na progach, słupkach, klapie bagażnika, na błotnikach czy na dachu. Wybierz odpowiedni miernik, który mierzy zarówno stal, jak i elementy aluminiowe. Zobacz, czy elementy karoserii były demontowane.

Wyposażenie auta. Sprawdź, czy elektronika w samochodzie działa jak powinna. Nawet drobna usterka to dodatkowy koszt, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie detale – mogą posłużyć jako wstęp do negocjacji ceny.

Jazda próbna. Bardzo ważną kwestią jest też przejażdżka. Każdy samochód trzeba poczuć, sprawdzić układ napędowy, czyli m.in. silnik, sprzęgło i skrzynię biegów. Pamiętaj też o układzie hamulcowym, kierowniczym oraz o zawieszeniu. By upewnić się co do tego ostatniego elementu, najlepiej podjechać na stację diagnostyczną i ocenić jego stan. Fachowcy zajrzą pod spód i powiedzą, czy podwozie nie ma śladów po naprawach blacharskich, czy nie doszło do wycieków płynów eksploatacyjnych, czy są ślady korozji.

Kupując samochód używany, uważaj na handlarzy, którzy często podają się za osoby prywatne. Czujność powinny budzić także samochody sprowadzone, gdyż na polskim rynku najczęściej dostępne są modele powypadkowe, naprawiane i mocno eksploatowane.

Źródła:

  1. https://autokult.pl/28914,co-to-jest-numer-vin
  2. https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ceny-samochodow-coraz-wyzsze-na-wartosci-zyskuja-nawet-te-najtansze/sw29q0j