Zakup samochodu na firmę – co warto wiedzieć? Samochód to podstawowe narzędzie pracy w wielu firmach.

Samochód to podstawowe narzędzie pracy w wielu firmach. Trudno jest sobie wyobrazić dojazd do klientów lub transport towarów bez dobrze skonfigurowanego pojazdu służbowego. Zakup takiego samochodu wiąże się z określonymi obowiązkami i opłatami.

Cena zakupu samochodu bywa barierą, jeśli chodzi o możliwości finansowe firmy. W takim przypadku można jednak skorzystać z licznych produktów finansowych oferowanych przez banki. Jednym z nich jest kredyt samochodowy.

Zakup samochodu na firmę – podstawowe obowiązki

Jeśli chodzi o zakup samochodu na firmę, warto wiedzieć o tym, że podobnie jak w przypadku auta prywatnego należy dokonać jego rejestracji w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Starostwa Powiatowego właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba zatem złożyć wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej danego urzędu. Uzupełnia się w nim takie informacje, jak:

  • nazwa firmy i jej numer REGON,
  • typ, rodzaj, marka pojazdu i przeznaczenie pojazdu,
  • rok produkcji auta,
  • numer silnika i numer VIN,
  • nr karty pojazdu (tylko wtedy, gdy była wydana).

Do wniosku o rejestrację samochodu dołącza się skan dowodu osobistego przedsiębiorcy, dowód własności pojazdu (np. skan faktury) oraz potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup auta używanego, niezbędne jest także przekazanie informacji o dotychczasowych tablicach rejestracyjnych i ważności badań technicznych.

Liczba formalności rośnie, gdy auto zostało sprowadzone zza granicy. Wówczas umowa kupna-sprzedaży takiego pojazdu musi być przetłumaczona na język polski. Trzeba ponadto okazać dowód zapłaty podatku akcyzowego i wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym był zarejestrowany ostatnio. Jeśli pojazd jest sprowadzany spoza Unii Europejskiej, niezbędny do rejestracji w Polsce jest również dowód zakończenia odprawy celnej.

Bez względu na to, jaki pojazd rejestrujemy na firmę, musimy wnieść opłaty rejestracyjne i okazać potwierdzenie ich rozliczenia (gotówką lub przelewem). Rejestracja pojazdu na firmę kończy się odbiorem tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Można z nim poruszać się po drogach publicznych. Właściwy dowód będzie dostępny do odbioru w urzędzie w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Zakup samochodu na firmę – opłaty

W Polsce koszt rejestracji pojazdu na firmę to 180,50 złotych. Obejmuje on opłaty za:

  • tymczasowy dowód rejestracyjny (13,50 zł),
  • właściwy dowód rejestracyjny (54 zł),
  • tablice rejestracyjne (80 zł),
  • nalepkę kontrolną na szybę przednią (18,50 zł),
  • znaki legalizacyjne (12,50 zł),
  • opłatę ewidencyjną (2 zł).

To nie wszystkie opłaty, jeśli pojazd jest nabywany od osoby prywatnej. W takim przypadku trzeba bowiem jeszcze opłacić podatek od zakupu samochodu (PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych). Wynosi on 2% wartości auta. Deklarację w tej sprawie składa się w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na siedzibę firmy.

Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Kredyt na samochód to produkt bankowy, który pozwala na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego, ale również dostawczego, autobusu, motocykla i skutera. Mogą z niego zatem skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Finansowanie w ramach kredytu samochodowego dostępne jest zarówno dla nowych, jak i używanych pojazdów. Istotny jest tu cel. Taki kredyt samochodowy może być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup auta.

Do uzyskania kredytu samochodowego na firmę niezbędne jest przedstawienie bankowi określonych dokumentów. Obok dowodu osobistego lub paszportu przedsiębiorcy wymagane jest również przekazanie informacji o uzyskiwanych przez firmę dochodach (np. w formie zaświadczenia z CEIDG, informacji KRS lub deklaracji podatkowej, takiej jak PIT-36). Oprócz tego niezbędna jest kopia karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego, a także umowy kupna-sprzedaży albo faktury. W wielu przypadkach niezbędny jest ponadto skan polisy AC. Pozwala ona bowiem na uzyskanie odszkodowania w razie kradzieży lub uszkodzenia auta.

Atutem kredytu samochodowego, którym sfinansuje się zakup auta na firmę, jest niższy w porównaniu z klasycznym kredytem gotówkowym koszt. Bank stosuje bowiem w takim przypadku określone zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, jak np. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy też cesja z polisy AC. Okres finansowania jest tu także dłuższy i może wynieść nawet 10 lat, co jest ważne przy planowaniu przepływu środków w firmie.

Rodzaje kredytów samochodowych

Możemy się spotkać z kilkoma odmianami kredytów samochodowych. Oprócz standardowego, opierającego się o raty kapitałowo-odsetkowe spłacane raz na miesiąc, dostępny jest bowiem również kredyt 50/50% lub balonowy. Jeśli chodzi o ten pierwszy, spłata auta jest rozłożona na dwie równe kwoty. Pierwsza wpłata dokonywana jest na początku, a druga zostaje odłożona w czasie, zwykle na 1 rok. Taki kredyt samochodowy, w zależności od oferty banku, może przyjmować nieco inne formy, jeśli chodzi o spłatę – np. 3×33% lub 4×25%. Ciekawym rozwiązaniem jest także kredyt balonowy. W jego przypadku rata kapitałowo-odsetkowa jest niska, ale na koniec okresu kredytowania – zwykle po 3, 4 lub 5 latach – trzeba wpłacić dużą część wartości samochodu (np. 20 lub 30%). Poszczególne rodzaje kredytów samochodowych można dopasować do możliwości finansowych naszej firmy.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Poszukując kredytu samochodowego dopasowanego do naszych potrzeb, możemy skorzystać z porównywarek online. W ten sposób łatwo sprawdzimy, który bank da nam najlepsze warunki kredytowania, biorąc pod uwagę takie parametry, jak:

  • rok produkcji samochodu,
  • marka i model pojazdu,
  • kwota kredytu,
  • liczba rat spłaty kredytu,
  • czas udzielenia kredytu (natychmiastowo, w ciągu miesiąca, tygodnia itp.).

Wystarczy, że skorzystamy z formularza online, w którym dokonujemy wyborów z list lub wpisujemy określone dane ręcznie.

Źródła:

  • https://rankomat.pl/samochod/podatek-od-kupna-samochodu-kto-i-kiedy-musi-zaplacic
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-samochodowy-dla-firm-czy-warto/
  • https://pamietnikwindykatora.pl/trzy-rodzaje-kredytow-samochodowych/
  • https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-samochodowy/?rt_dev=c&rt_camp=910362219&rt_kw=por%C3%B3wnywarka
    %20kredyt%C3%B3w%20samochodowych&rt_med=cpc&rt_so=google&rt_kwmatch=p
    &gclid=Cj0KCQjw8O-VBhCpARIsACMvVLPIcXQ9VQ6zKEgoH7Kfd56dUs7PPfyfXhKyuD3-1eW84aMlOWOZcYsaAuD9EALw_wcB
  • https://rankomat.pl/samochod/rejestracja-samochodu-na-firme