Motocykl na firmę - Czy przedsiębiorca może kupić i użytkować w firmie motocykl?

Zakup samochodu na firmę to rozwiązanie powszechnie praktykowane w wielu małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Czy przedsiębiorca może kupić i użytkować w firmie motocykl? Sprawdźmy.

Niższe koszty utrzymania, większy komfort parkowania czy możliwość wygodnego przemieszczania się zakorkowanymi ulicami — nie ulega wątpliwości, że w pewnych aspektach użytkowanie jednośladu niezaprzeczalnie góruje nad korzystaniem z auta. Czy osoba, która chce korzystać z motocykla przy prowadzeniu działalności, może zakupić go na firmę?

Motocykl na firmę — tak czy nie?

Zapisy ustawy o ruchu drogowym definiują motocykl tak samo jako pojazd samochodowy. Przedsiębiorca może więc nie tylko kupić motocykl na firmę, ale także rozliczać poniesione na niego wydatki tam samo jak te związane z użytkowaniem auta. Co to oznacza w praktyce?

Firmowy motocykl należy wprowadzić do środków trwałych firmy. Jeśli jego wartość jest niższa niż 10 000 zł, możesz zastosować jednorazowy odpis amortyzacyjny. W przypadku wyższej wartości możesz wybrać amortyzację liniową lub indywidualną. Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z księgowym lub doradcą podatkowym, który pomoże wybrać optymalne dla firmy rozwiązanie.

Koszty benzyny, serwisów i innych wydatków związanych z użytkowaniem motocykla możesz wrzucać w koszty, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Od zakupu i kosztów związanych z jednośladem będziesz mógł także odliczyć podatek VAT.
Jeśli będziesz używał motocykla jedynie na cele działalności gospodarczej, odliczysz 100% podatku. Warunkiem odliczenia pełnego VAT-u jest zgłoszenie motocykla do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, prowadzenie kilometrówki dla celów VAT oraz stworzenie regulaminu użytkownika jednośladu.
Jeśli będziesz używał motocykla na cele mieszane (w działalności i poza nią), możesz odliczyć 50% podatku od towarów i usług. W takich okolicznościach nie musisz dopełniać żadnych dodatkowych formalności.

Kredyt na zakup motocykla

Jeśli chciałbyś jeździć firmowym motocyklem, ale nie jesteś w stanie sfinansować jednośladu z własnych środków, sięgnij po kredyt samochodowy. Nie wszyscy wiedzą, że jego przedmiotem może być nie tylko auto, ale także jednoślad — np. motocykl czy motorower.

Jak znaleźć najlepszy kredyt na zakup motocykla?

Kredyty samochodowe to popularne produkty dostępne w ofertach większości banków. Aby maksymalnie dostosować parametry finansowania do własnych potrzeb, nie sięgaj po pierwszy lepszy. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizuj parametry ofert, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • cel finansowania. Wielu kredytodawców oferuje kredyty celowe na motocykle — dostosowane do potrzeb osób, które szukają finansowania jednośladów. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie takich właśnie, szytych na miarę ofert;
  • wymagania dotyczące przedmiotu umowy. Przedmiotem umowy kredytu na motocykl może być zarówno nowy, jak i używany jednoślad. Pamiętaj jednak, że każdy z kredytodawców postawi mu dodatkowe wymagania dotyczące wieku i źródła zakupu. Jeśli masz na oku konkretny jednoślad, upewnij się, że im podoła;
  • Dobry kredyt na zakup motocykla nie powinien być drogi. Kolejnym krokiem powinna być więc analiza wybranych ofert pod kątem RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania finansowania. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za kredyt;
  • system spłaty rat. Choć lwią część kredytów na zakup motocykla stanowią te spłacane w miesięcznych ratach, istnieją kredytodawcy oferujący finansowanie z płatną raz w roku ratą balonową i w formule mieszanej łączącej miesięczne raty z ostatnią ratą balonową.

Choć po polskich drogach wciąż jeździ zdecydowanie więcej firmowych aut niż motocykli, rosnące ceny benzyny i zatłoczone nie tylko w godzinach szczytu ulice miast mogą stać się skuteczną motywacją, aby zamienić 4 kółka na 2. Możesz być pewien, że użytkowanie motocykla pozwoli przemieszczać się szybko i wygodnie, znacząco ograniczy koszty i… przyniesie ogrom satysfakcji.

Źródło:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-motocykl-w-firmie