jak sfinansować zakup samochodu ?

W jaki sposób najkorzystniej sfinansować kupno auta? Jakie opłaty należy pokryć po transakcji? Ile wynosi podatek od zakupu samochodu? W artykule odpowiemy na te i inne pytania przyszłych właścicieli pojazdów.

Zakup samochodu to ważna decyzja, a jej konsekwencje będą odczuwalne przez nowego właściciela jeszcze przez co najmniej kilka lat. Przed jej podjęciem warto więc dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, porównać parametry poszczególnych modeli i wybrać formę finansowania. Która z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Jaką formę finansowania auta warto wybrać?

Osoby rozważające kupno nowego lub używanego auta mogą sfinansować transakcję gotówką albo sięgnąć po kredyt samochodowy. To, która z nich będzie lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.

Sfinansowanie auta gotówką

Sfinansowanie transakcji gotówką wydaje się najprostszym sposobem na nabycie wymarzonego pojazdu. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie, aby jednorazowo „wyłożyć z kieszeni” kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla wielu osób brak wolnych środków będzie więc oczywistą przeszkodą na drodze do transakcji gotówkowej. Zdarza się także, że osoby, które dysponują wystarczającymi do zakupu środkami, dobrowolnie rezygnują z takiego rozwiązania. Dlaczego? Wielu z nich decyzje się przeznaczyć oszczędności na cele inwestycyjne, finansując zakup pojazdu niedrogim kredytem samochodowym.

Sfinansowanie auta kredytem samochodowym

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy może być więc nie tylko auto osobowe, ale także dostawcze, motocykl czy łódź motorowa. Maksymalna kwota finansowania zależy od wartości pojazdu i zdolności kredytowej wnioskującego, a maksymalny okres spłaty to 10 lat. Dzięki odmiennym konstrukcjom kredytów samochodowych spłatę rozłożysz na dostosowane do swoich możliwości raty:

  • miesięczne — stałe lub malejące;
  • balonowe — w formule balonowej przez większość okresu kredytowania będziesz spłacał jedynie odsetki. Ostatnią — najwyższą ratę balonową zapłacisz pod koniec trwania umowy;
  • w formule mieszanej łączącej miesięczne raty z ratą balonową.
    W zależności od konkretnej oferty zaciągnięcie kredytu samochodowego może wymagać wniesienia wpłaty własnej (zazwyczaj 10-20% wartości pojazdu) lub być od niej wolne (kredyt bez wpłaty własnej). Sięgając po kredyt samochodowy, będziesz mógł usiąść za kierownicą wymarzonego auta bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych.

Jakie opłaty musi ponieść nowy właściciel auta

Jakie opłaty musi pokryć osoba kupująca auto osobowe? Czy nowy nabywca ma obowiązek uiścić podatek od zakupu samochodu?

Koszt rejestracji auta

Po sfinalizowaniu transakcji kupna auta konieczne jest dopełnienie formalności rejestracyjnych w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Koszt rejestracji samochodu osobowego (nowego i używanego) wynosi obecnie 180,85 zł. Na kwotę tę składają się opłaty za:

  • czasowe pozwolenie na jazdę (ważne 30 dni);
  • dowód rejestracyjny – 54 zł;
  • naklejkę kontrolną – 18,50 zł;
  • znaki legalizacyjne – 12,50 zł;
  • tablice rejestracyjne – 80 zł;
  • ewidencję – 2 zł.

Ubezpieczenie

Nowy nabywca musi także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli chce sfinansować auto kredytem samochodowym, konieczne będzie także zawarcie umowy AC i NNW (wymóg wykupienia dodatkowych ubezpieczeń stosuje większość banków).

Podatek od zakupu samochodu

Po zakupie samochodu konieczne jest także uiszczenie podatku PCC — podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wartość wynosi 2% wartości pojazdu. Obowiązek odprowadzenia podatku PCC spoczywa na nowym właścicielu, kiedy sprzedającym jest osoba fizyczna, a dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji — umowa kupna-sprzedaży. Opodatkowane podatkiem PCC będą także transakcje realizowane za pośrednictwem komisu, jednak wyłącznie wtedy, kiedy komis nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie pośrednikiem między stronami umowy.

Właściciel nie musi płacić PCC, jeśli:

  • wartość auta jest niższa niż 1000 zł;
  • auto kupiła osoba niepełnosprawna;
  • nowy właściciel kupił auto w salonie lub w komisie — pod warunkiem jednak, że komis był właścicielem, a co za tym idzie — sprzedającym;
  • nowy właściciel kupił auto od firmy;
  • auto zostało sprowadzone z zagranicy.

Źródło:

  1. https://www.motofakty.pl/artykul/podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych-pcc-2021-kiedy-musimy-zaplacic-podatek-przy-zakupie-auta-1.html