Większość osób kojarzy możliwość wzięcia samochodu w leasing z opcją dostępną jedynie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Okazuje się, że na takie rozwiązanie może zdecydować się praktycznie każdy. Sprawdź, jakie są wymagania, by zdecydować się na leasing, i na czym dokładnie on polega!
Nowe auto w niskiej cenie
Leasing na samochód jest najczęściej wybieraną opcją, chociaż umową leasingową mogą być objęte również inne sprzęty. Większości wydaje się, że to propozycja tylko dla przedsiębiorców, ponieważ jest ona dla nich niezwykle opłacalna. Wszystko dlatego, że mają możliwość wliczenia rat leasingu w koszty prowadzenia działalności, co sprawia, że płacą niższy podatek. Dodatkowym atutem jest obsługa floty, w którą wchodzą przeglądy, wymiana opon, naprawy oraz opieka centrum technicznego w czasie trwania umowy leasingowej. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie dbać o auto, co jest niesamowitą wygodą. Wybierając korzystną propozycję leasingu, warto określić, czy celem jest użytkowanie samochodu, czy jego przejście na własność. To właśnie od tego powinien zależeć nasz wybór.
Na czym polega leasing?
Mimo tego, że większość osób zna słowo leasing, niewiele z nich wie dokładnie, na czym polega cała procedura. Rata spłacana co miesiąc łączy w sobie zarówno koszt dzierżawy, jak i kredytu, a warunki użytkowania są ściśle określone w umowie. Warto zaznaczyć, że po zakończeniu umowy leasingowej auto nie przechodzi na własność leasingobiorcy. Oczywiście mamy prawo do jego wykupu po cenie niższej niż rynkowa, co samo w sobie jest atrakcyjną propozycją, którą warto rozważyć. Najczęściej czas trwania umowy wynosi od 2 do 4 lat, więc przy standardowym użytkowaniu i regularnym serwisowaniu auto wciąż jest w bardzo dobrym stanie.
Leasing – komu jest udzielany?
Fakt, że leasing jest bardzo popularnym rozwiązaniem, nie oznacza, że warunki jego udzielenia są proste do spełnienia. Jeśli o leasing wnioskuje przedsiębiorca, pod uwagę brane są:
- okres prowadzenia działalności,
- dobra historia płatnicza,
- wkład własny wynoszący 10-20%.
Auto osobowe od 2011 roku może wziąć w leasing również osoba prywatna i wtedy nazywany jest on leasingiem konsumenckim lub osobistym. Wówczas procedury są nieco inne. Konieczne będzie dostarczenie leasingodawcy dwóch dokumentów ze zdjęciem, poinformowanie go o sytuacji finansowej oraz przedstawienie dokumentów dodatkowych – może to być wyciąg z kont bankowych lub PIT za ostatni rok. Zdarza się, że leasingodawca oferuje nam udzielenie leasingu bez sprawdzenia nas w bazach. Jednak musimy liczyć się z tym, że taka propozycja będzie bardziej kosztowna. Wobec tego, jeśli nigdy nie mieliśmy żadnych zaległości, to tańszą ofertę uzyskamy, zgadzając się na weryfikację.
Leasing – kalkulator rat
Jeśli chcemy sprawdzić, jakie będą opłaty miesięczne w przypadku konkretnego auta, dobrze będzie skorzystać z kalkulatorów rat, które dostępne są praktycznie na stronie każdej firmy udzielającej takiego finansowania. Dzięki takiemu kalkulatorowi możemy poznać swój przyszły harmonogram rat, dzięki któremu zaplanujemy sobie wydatki tak, by spłata raty nie była dla nas zbyt dużym obciążeniem. Wystarczy podać wartość auta i okres trwania umowy. Czasami konieczne okazuje się również podanie szacowanej rocznej ilości przejechanych kilometrów. Jeśli decydujemy się na leasing jako osoba prywatna, to musimy mieć na uwadze to, że oferta będzie dla nas zdecydowanie mniej korzystna, ponieważ nie będziemy mogli odliczać sobie żadnych kosztów. To dlatego leasingodawcy tak konstruują ofertę, by wrzucić w koszt raty wszystkie dodatkowe opłaty.
Źródła:
- https://beesafe.pl/porady/leasing-dla-osob-prywatnych/