Zalety i wady leasingu

Leasing samochodowy jest jednym z rozwiązań pozwalających na korzystanie z auta w ramach działalności zawodowej. Możliwość użytkowania pojazdu lub pojazdów bez konieczności wyłożenia własnych środków na ich zakup to opcja, z której chętnie korzystają zarówno małe, jak i duże, rozwinięte działalności. Leasing pozwala na dużą swobodę i elastyczność w pracy, bardzo często jest też rozwiązaniem korzystnym finansowo i nietrudnym do rozliczenia. Czy leasing ma więc jakieś wady? Omawiamy leasing, wady i zalety tego rozwiązania oraz odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej opcji.

Leasing – na czym polega i komu można go udzielić?

Leasing jest formą finansowania zakupów, która jest dostępna dla firm zarówno małych, jak i dużych. Zazwyczaj leasing obejmuje towary o wysokiej wartości, takie jak maszyny produkcyjne i pojazdy. Umowa leasingowa jest zawierana między firmą leasingową a leasingobiorcą, który może korzystać z przedmiotu leasingu, np. pojazdu, jako wyłączny użytkownik przez czas trwania umowy. Ważne jest, że przedmiot leasingu nie musi zostać zakupiony przez leasingobiorcę, a jedynie zostaje mu wynajmowany. Leasing jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zakup przedmiotu na własność jest niemożliwy lub nieopłacalny, jednakże należy pamiętać, że przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej do momentu wykupienia go przez leasingobiorcę.

Leasing, choć zyskuje na popularności, nie jest dostępny dla każdego. Gdy o jego udzielenie wnioskuje przedsiębiorstwo, pod uwagę bierze się okres i typ prowadzenia działalności oraz historię płatniczą i kredytową. Potrzebne jest również wniesienie wkładu własnego w wysokości 10-20 procent. Jednak auto osobowe może leasingować także osoba prywatna – wówczas leasing przyjmuje charakter konsumencki lub osobisty. W takiej sytuacji wśród potrzebnych dokumentów znajdują się dokumenty zaświadczające o sytuacji finansowej, np. wyciągi z konta lub PIT.

Rodzaje leasingu – operacyjny czy finansowy

Aby wybrać najlepszą opcję finansowania dla swojego biznesu, warto zwrócić uwagę na różne rodzaje leasingu. Pierwszym z nich jest leasing operacyjny, który jest popularny wśród przedsiębiorców jako sposób na finansowanie samochodów i maszyn dla firmy. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu, a leasingodawca utrzymuje własność do zakończenia umowy i wykupu przez przedsiębiorcę. Jednocześnie przedmiot leasingu jest uwzględniany w bilansie leasingodawcy, co nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową leasingobiorcy. Niemniej jednak comiesięczne raty leasingowe mogą obniżać dochody firmy, co może negatywnie wpłynąć na zdolność do ubiegania się o inne formy finansowania. Natomiast leasing operacyjny nie jest zgłaszany do Biura Informacji Kredytowej jako zobowiązanie. Drugi rodzaj to leasing finansowy, w którym przedmiot leasingu jest uwzględniany w majątku leasingobiorcy. Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy. W tym przypadku odsetki rat i odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszty przychodu, co skutkuje mniejszym wpływem na zdolność kredytową i mniejszą przeszkodą w ubieganiu się o różne rodzaje finansowania niż w przypadku leasingu operacyjnego.

Wykup auta z leasingu – wady i zalety

Przedsiębiorcy mają dwie opcje, gdy chodzi o wykup samochodu z leasingu – przed zakończeniem umowy lub tuż po jej zakończeniu. Wykup przed zakończeniem umowy może pomóc w zmniejszeniu liczby zobowiązań kredytowych firmy, co z kolei podnosi jej zdolność kredytową. Jeśli samochód ma być dalej użytkowany przez firmę, wykup z leasingu będzie korzystny, ponieważ koszty eksploatacji można włączyć do kosztów firmy. Koszty te obejmują m.in. wymianę opon, myjnię, opłaty parkingowe i inne wydatki związane z utrzymaniem pojazdu. Umowa leasingowa trwa zazwyczaj kilka lat i uzależniona jest od typu leasingowanego towaru i stawki amortyzacji. Aby wykupić samochód z leasingu, należy uiścić kwotę wskazaną w umowie, która będzie zwykle niższa niż jego cena rynkowa. W przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe zaliczane są do kwoty uzyskania przychodu leasingobiorcy, co umożliwia wykup samochodu za niższą kwotę. Natomiast w leasingu finansowym należy opłacić podatek VAT z góry, a leasingowany towar zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy, co oznacza, że staje się on właścicielem pojazdu od razu po spłaceniu ostatniej raty.

Leasing – wady i zalety

Jeśli chodzi o leasing, wady i zalety uzależnione są od jego rodzaju, dlatego ciężko mówić o ogólnych cechach. W leasingu konsumenckim leasingobiorca, choć spłaca raty leasingowe, nie staje się właścicielem towaru objętego umową. Musi ponadto wykupić ubezpieczenie, a w przypadku kradzieży lub uszkodzenia samochodu lub maszyny umowa automatycznie wygasa. W przypadku leasingu dla przedsiębiorców czas leasingowania jest dość długi – minimalnie trwać będzie ok. 2,5 roku, co wynika z zapisów odnośnie do amortyzacji. W leasingu finansowym leasingobiorca musi zapłacić podatek VAT oraz jednorazową opłatę leasingową, która jest zaksięgowana jednorazowo jako koszt działalności. W przypadku leasingu zwrotnego firmy leasingowe ustalają odsetki rat na dość wysokim poziomie, a wycena wartości przedmiotu odbywa się na podstawie wartości rynkowej.

Jeśli zaś chodzi o zalety, warto wspomnieć, że leasing często jest tańszym rozwiązaniem niż kredyt, szczególnie w przypadku leasingu konsumenckiego. Procedura jest mniej formalna niż w przypadku kredytu. Leasing konsumencki nie wymaga badania zdolności kredytowej leasingobiorcy. Dla przedsiębiorców leasing operacyjny pozwala na płynne prowadzenie interesu bez konieczności angażowania się finansowo w zakup środka trwałego, zaś leasing zwrotny pozwala na odmrożenie środków finansowych. Księgowanie leasingu jest najczęściej uproszczone, a koszty leasingu mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu. W leasingu finansowym można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Istnieje też możliwość przejęcia własności przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy. Partnerzy firmy leasingowej często oferują promocyjne ceny na ubezpieczenia lub akcesoria samochodowe dla leasingobiorców.

Źródła:

  1. https://www.superauto.pl/artykuly/leasing-dla-osob-prywatnych-czy-to-dobre-rozwiazanie#:~:text=Niestety leasing samochodu od osoby prywatnej w większości,działalności gospodarczej i nie może wystawić faktury VAT.
  2. https://beesafe.pl/porady/leasing-dla-osob-prywatnych/
  3. https://carsmile.pl/blog/zalety-i-wady-leasingu
  4. https://wnioskomat.com/blog/wady-i-zalety-leasingu
  5. https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-samochodowy-poznaj-zasady-dzialania-i-najwazniejsze-informacje
  6. https://www.superauto.pl/artykuly/leasing-dla-osob-prywatnych-czy-to-dobre-rozwiazanie